Visa alla 144 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
  MIDNATTSDOPP
Välkommen till ett härligt Midnattsdopp på Ribersborgs kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Undervattensdrömmar - Turning Torso Top floor
Välkommen att stiga in i en förvandlad värld på Turning Torsos allra översta våning. Här möter du Undervattensdrömmar, ett audiovisuellt verk av konstnären Jeanette Wester– en poetisk installation där du själv blir en del av upplevelsen.
 
  Mera >>
 
  Klassiska mästare med Malena och Mats
Varmt välkommen till en oförglömlig musikupplevelse i Torup. Följ med på en stämningsfull eftermiddag när sångerskan Malena Ernman och pianisten Mats Widlund bjuder på en rad älskade örhängen ur den klassiska sång- och operaskatten.
 
  Mera >>
 
  På spaning efter hornugglor och kungsfiskare

På spaning efter hornugglor, kungsfiskare och andra fåglar i Slotts- och Kungsparken.

 
  Mera >>
 
  Chop Chop (för 6–9 år)
En stor framtidssaga om en modig liten robot, fritt baserad på bilderboken av Linda Bondestam som vann Augustpriset 2024.
 
  Mera >>
 
  Ojdå! ...en till!?
Denna hisnande roliga förväxlingskomedi utspelar sig i ett förmöget hem i mitten av förra seklet.
 
  Mera >>
 
  Snorre Kirk European Quartet (NO/UK/DK)
Här står spelglädje, närvaro och inte minst sväng i centrum! Den prisbelönade norska trummisen och kompositören Snorre Kirk återvänder till Victoriateatern med sin European Quartet – ett stjärnspäckat band som på kort tid etablerat sig som en av de mest eftertraktade ensemblerna på dagens jazzscen. Kvartetten består av två av den brittiska jazzscenens mest framstående profiler – saxofonisten Giacomo Smith och pianisten Joe Webb – samt den lysande danske basisten Anders Fjeldsted. Tillsammans skapar de en tidlös men vital jazz som förenar tradition, elegans och modern energi.
 
  Mera >>
 
 


Alla 144 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Iris Bergcrantz    

 
 
Albumrelease med kritikerrosade Iris Bergcrantz

Hon har i pressen kallats ”Ny svensk jazzsensation” ”a force of nature” och "en av Sveriges, ja världens främsta jazzvokalister". Denna kväll utforskar Iris samarbetet mellan stråkmusiker och jazzmusiker i form av nyskriven musik som framförs av Iris Bergcrantz kvartett och Vindla String Quartet.

Iris Bergcrantz - sång och komponist
Calle Brickman - piano
Anders Fjeldsted - bas
Andreas Fryland - trummor

Caroline Karpinska - violin
Maria Bergström - violin
Elina Nygren - viola
Gerda Holmquist - cello

► Victoriateatern, S Förstadsgatan 18
► Lördag 25/1 insläpp kl 19, på scen kl 19.30
► Pris: 170:-, medl. Jazz i Malmö: 120:-, Student: 90:-.
► Biljetter säljs i entrén konsertkvällen eller förköp via Kulturcentralen, Södra Förstadsgatan 18, Malmö, 040-103020

Platsbokning gäller vid förköp till Victoriateatern - Ta de bästa platserna! Garderobsavgift är inkluderad i biljettpriset.
För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoriateatern.se
Övriga frågor om tillgänglighet kontakta Edin Bahtijaragic: edin@victoria.se

Insläpp kl 19, på scen kl 19.30


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.jazzimalmo.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 25 jan 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14302

Till förstasidan >>