Visa alla 134 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
  LINEARITY – JOSHUA MONTEN
Som att se Sisyfos rulla sin sten uppför berget, visar ”Linearity” den fascinerande oändliga uppgiften att påtvinga rakhet på en oregelbunden värld.
 
  Mera >>
 
  Hebbes sisters & Duo Sentire
De sjönsjungande Hebbes sister 
Josefin, Emelie och Maria tar oss med på en förtrollande resa.
Duo Sentire är Lars-Inge Bjärlestam på cello och Ulrika Hebbe vid pianot.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - Framflyttad
En musiksaga för alla från 6 år. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
  AFTER FÖRIS MED VEM?

AFTER FÖRIS föreställning med VEM?

 
  Mera >>
 
  Kristin Korb kvartett
Det handlar om jazzstandards med feel-good-stämning – både för musiker och publik, på Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Like the Shadow: I am And I am not - Skånes Dansteater
En ny dansföreställning om livets motsättningar av Ina Christel Johannessen med beatboxaren Mattias Ümit Yilbar Norgren.
 
  Mera >>
 
  Emma Håård

Emma Håård är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som fått uppmärksamhet för sin känslofyllda och dynamiska musikstil. En blandning av indierock och pop.

 
  Mera >>
 
 


Alla 134 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Anna Einarsson Ensemble - Upptäck Victoria! INSTÄLLT!    

 
Foto: Peter Eriksson  
Meddela ditt anspråk på återbetalning till Kulturcentralen på Södra Förstadsgatan 18, 040-10 30 20, info@kulturcentralen.nu senast en (1) månad från evenemangsdatumet/dagen då evenemanget skulle ha ägt rum.

Life in pieces

Kontemplation, vemod och finurligheter, med kompositioner som spänner från jazz, folk och experimentellt till nordiskt, kännetecknar Anna Einarsson Ensembles nya skiva ”Life in Pieces”. Anna Einarsson Ensemble är en ny grupp av handplockade musiker. Anne Niepold från Belgien spelar ackordeon, Stefan Wingefors, som till vardags är huspianist i Bohuslän Big Band spelar piano och Svante Söderqvist är kontrabasist. Texterna är betraktelser och berättelser, ofta med existentiella teman. Det är melodiskt och sinnrikt utan att vara konstlat eller svårtillgängligt.

Sångerskan, multi-instrumentalisten och kompositören Anna Einarsson väljer aldrig det förutsägbara i sitt skapande och låter sig inte begränsas av genrer. Hon är född 1978 och verksam som tonsättare, sångerska och liveelektronikmusiker, uppväxt i Uppsala. Gränsland är ett av Annas kännetecken, då hon i sitt musicerande och komponerande rör sig mellan jazz, elektronisk musik och nutida musik. Möten mellan olika konstformer och sätt att kommunicera har varit en central ledstjärna för henne under många år.

Att säga att hon har kommit långt sedan hon vid 13 års ålder var den yngsta STIM-stipendiaten någonsin är ingen överdrift. Den 24 april 2012 hade Annas kammaropera ”P.S. Jag kommer snart hem” premiär i Malmö. Med detta verk befäste Anna sin position som en av landets mest egensinniga och innovativa kompositörer.

Efter sina tre skivor under namnet Anagram, konstmusik för Dalasinfoniettan, live elektronik i TV4:as Bingolotto, jazzskivor för barn och pionjär som konstnärlig doktor i interaktiv musikkomposition vid Kungliga Musikhögskolan är Anna Einarsson nu åter i den ”vidsynta jazzen”. Life in pieces är den sjätte utgivningen på den egna etiketten AEMusic.

På scen:
Anna Einarsson – sång
Anne Niepold – ackordeon (Belgien)
Svante Söderqvist – kontrabas
Stefan Wingefors – piano

https://open.spotify.com/artist/70lIBuCeXg7IcoD6Wto8Ao?si=hHjjgserS8iO5OEo-hirmw
http://www.annaeinarsson.com

Picknickföreställning

Pris: 100:- och Pensionär/Student 50:- (i biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 25 mar 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14289

Till förstasidan >>