Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är!
 
  Mera >>
 
  Eyot (SRB)

Den serbiska kvartetten Eyot har ett eklektiskt och vackert sound som överskrider både tidsmässiga, geografiska och kulturella gränser. De bryter ny mark genom att blanda sitt ursprung från balkan med influenser från jazz, klassisk musik, artrock och traditionella klanger. Resultatet är en fängslande musikalisk värld som rör sig mellan styrka och finess, energi och eftertanke.

 
  Mera >>
 
  Hialøsa

Hialøsa är ett av landets mest hyllade liveband inom nordisk folkmusik.
Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen.

 
  Mera >>
 
  Fred Wesley Generations (US)

Årtionden efter sitt banbrytande arbete med James Brown och George Clinton – som gjorde honom till en av funkens verkliga arkitekter – återvänder Fred Wesley till sina jazzrötter med projektet Generations. Generations är långt ifrån en traditionell jazztrio. Här möts jazz, soul, funk och till och med rap i ett organiskt groove. Musiken pulserar av energi, rytm och sväng – där Wesleys varma trombon, Corradis Hammondorgel och Matchs rytmiska fantasi smälter samman till en tät och lekfull helhet.

 
  Mera >>
 
  LoveBoat Nights på Etage
Dax igen för LoveBoat på legendariska Etage i Malmö!
 
  Mera >>
 
  Snödroppsvandring i Slottsträdgården
Lär dig mer om snödroppar under en snödroppspromenad på Slottsträdgården med Lina Hirsch, anläggningsansvarig trädgårdsingenjör.
 
  Mera >>
 
  Ida Sand
Ida Sand har soul, gospel och jazz i blodet. Det där varma, själfulla uttrycket som hör lika hemma i kyrkan som på en dunkel jazzklubb. I hennes ton möts gospelns glöd, bluesens melankoli och souljazzens rytm, med en personlig och nordisk underton. Ida Sand har en detaljrik och utsökt spelstil, en närvaro och röst som engagerar och griper tag, och därtill ett mäktigt band som lyfter hennes musik med känsla och precision.

 
  Mera >>
 
  Peter Wahlbeck - Nästan ett geni!

Vem är Peter Wahlbeck?


Komiker, författare, konstnär och skådespelare från Halmstad.
Han har arbetat med ståuppkomik på heltid i 35 år och har genomfört 100-tals ståuppframträdanden på små- och stora scener. Publiken får åka med på en fantasiresa.

 
  Mera >>
 
  Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Spårvägens Musikkår Malmö bjuder in till picknick-konsert på Limhamns Folkets Hus! 
Musikkåren kommer att tackla ett musikaliskt program som ledigt och otvunget rör sig från svensk folkmusik till Glenn Miller, vidare till engelska sjömansvisor och hela vägen till ABBA. Och givetvis blir det en marsch också. Och mer därtill.
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Guran, Nyberg & Nord–En hyllning till Björn Afzelius    

 
 
Det har nu gått 20 år sen Björn Afzelius gick bort i sviterna av cancer. Björns minne kommer under 2019 & 2020 hedras av några som stod honom mycket nära. Olle Nyberg, Mikael ”Nord” Andersson och Göran ”Guran” Blomgren – var och en med sin egen relation till Björn Afzelius kommer bjuda publiken på en kväll fylld av tillbakablickar och magiska tolkningar av Björns fantastiska låtskatt som för evigt skrivit in sig i den svenska musikhistorien.
Bakom initiativet till hyllningsturnén står Olle Nyberg, som producerade flera av Björns plattor och spelade med honom i 15 år.

Under 2015 –16 reste vi med turnén ”Tusen bitar” runtom i landet. Med över 20 000 berörda fans i publiken blev gensvaret enormt. Årets turné känns som en självklar fortsättning. Tillsammans med publiken för vi arvet efter Björn vidare i en tid då hans skarpa blick och varma människosyn behövs mer än någonsin. På programmet finns klassiker som Sång till friheten, Till min kära, Tusen bitar och Juanita – men även anekdoter och personliga minnen från alla de år vi tillbringat vid Björns sida, både på vägarna, på scenen och i skivstudion.

Björn Afzelius var tveklöst den mest framgångsrika samhällskritiska rockartisten i sin generation. Han var vänstersångaren som blev folkkär genom sånger som till och med dansbanden spelade. Två och en halv miljon sålda skivor, ständiga radiospelningar, och otaliga turnéer i Norge, Sverige och Danmark talar sitt tydliga språk.

Mikael ”Nord” Andersson (gitarr och sång) är en av landets mest namnkunniga gitarrister och medverkade på turnén med föreställningen ”Tusen bitar”. Mikael ”Nord” Andersson har även många år som gitarrist i Roxette och turnéer med Björn Skifs på sin meritlista.

Göran ”Guran” Blomgren (gitarr och sång) var turnéledare och ljudansvarig för Björns liveframträdanden under drygt 10 år.

Olle Nyberg (klaviatur och sång) var Björns kapellmästare i mer än 15 år och spelar piano och orgel på många av hans skivor.

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Speltid: 150 min totalt med paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 14 mar 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14285

Till förstasidan >>