Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Nana Rashid (DK/OM)

Med sin blandning av klassisk jazz, blues och en sval nordisk ton sjunger den danska, Grammisbelönade jazzsångerskan Nana Rashid sig in i samtidens svåraste dilemman. Hennes musik genomsyras av melankoli och eftertänksamhet och handlar om att finna sin plats i världen, om att höra till, om kärlekens komplexitet och om vad det innebär att vara kvinna. Låtarna kännetecknas av en rå ärlighet och en djupt personlig ton som för tankarna till storheter som Nina Simone.

 
  Mera >>
 
  Vinterklang - en stämningsfull julkonsert
Välkommen till en julkonsert fylld av värme, musik och magisk stämning! När mörkret sänker sig och julen närmar sig bjuder vår sångensemble in till en kväll där tradition möter överraskningar.
 
  Mera >>
 
  Sen kom vintern
En föreställning om förändring, fara och möjligheter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Scenkonstbasaren
Välkomna till en scenkonstfestival i miniformat! Scenkonstbasaren utgörs av ett tiotal aktörers bidrag bestående av bland annat teater, musik, läsning av nyskriven dramatik samt installationskonst.
 
  Mera >>
 
  Sagan om det röda äpplet
Det var en gång en gubbe i randig kostym som råkade gå förbi en fruktaffär... På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Utdrag ur: Ett konstnärligt projekt

En post-postmodern föreställning på 25 fullspäckade minuter, där vi river av en 20-årig maktkamp mellan egocentrerade konstnärer i ett rasande tempo.

 
  Mera >>
 
  CTRL.ALLT
Ctrl.Allt är ett interaktivt besök i ett specifikt reglerat universum.

Målet är att bli fullständigt zen. Tillvägagångsätt: skaffa absolut kontroll över allt.

 
  Mera >>
 
  Julkonsert med Luciatåg
Håslövs kyrka 8 december kl. 18.30. Intäkterna går till föräldraföreningen Artisten Support.
 
  Mera >>
 
  Kolonien

I gränslandet mellan folk, pop och visa har Kolonien karvat ut ett eget musikaliskt universum, drivet av energifyllt gitarr- och fiolspel, mäktig stämsång och ett textförfattande som beskrivs som en positiv verklighetsbetraktelse av vår tids största utmaningar – klimatet och gemenskapen, eller kanske snarare bristen på den senare. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Antonio Andrade Flamenco Guitar Duo (SP) - INSTÄLLT!    

 
Foto: Fidel Menesis  
Meddela ditt anspråk på återbetalning till Kulturcentralen på Södra Förstadsgatan 18, 040-10 30 20, info@kulturcentralen.nu senast en (1) månad från evenemangsdatumet/dagen då evenemanget skulle ha ägt rum.

Memories of the Alcázar

Med sin traditionella och personliga spelstil träffar gitarristen Antonio Andrade rakt i hjärta och själ, precis där flamencon har sin rätta plats. Genom musiken låter han oss uppleva det Andalusiska landskapet, gå genom gränderna i dess vackra vita byar och känna sommarens hetta. Vi får en förnimmelse av den smärta och glädje som genom tiderna format flamencons uttryck.

I detta duoprojekt med gitarristen Miguel Sotelo, får vi höra en bredd av flamencogitarrmusik som visar dess otroliga mångfald och ojämförliga skönhet.
Andrades repertoar får tillsammans med Sotelo en speciell tvåfärgad klang, och vi får också höra tolkningar av storheter som Paco de Lucia och Sabicas kompositioner.

“With a single guitar, one can reach the heaven, with two You can reach the universe.”

Antonio Andrade föddes i en liten by i Andalusien i södra Spanien, i närheten av Sevilla. En by med en stark tradition av flamenco-sång. Flamencon var en naturlig del av hans uppväxt och man kan till och med säga att han fick flamencon i blodet. Han började spela gitarr som barn och spelade in sin första skiva redan som 15-åring. Andrade har genomfört otaliga turnéer och spelat tillsammans med storheter som Javier Barn, Israel Galván, Antoni "El Pipa", Javier Cruz, Sara Baras, Carmen Ledesma och Concha Vargas för att bara nämna några.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14280

Till förstasidan >>