Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Teprovning på Tehuset Shiva
Upptäck teets magiska värld!
 
  Mera >>
 
  Magnus Carlson & The Moon Ray Quintet
Med rötterna i jazzens tradition men med blicken riktad långt bortom standardlåtarna, bjuder sångaren Magnus Carlson – välkänd för sin karaktäristiska röst i Weeping Willows – och The Moon Ray Quintet, med trumpetaren Goran Kajfeš i spetsen, på svängig jazz med magiska toner, psykedeliska undertoner och filmisk elegans. Här möts varma blåtoner och oväntade tolkningar i ett dynamiskt samspel, fyllt av hypnotiska groove och fantasifulla arrangemang. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nåt slags monster
Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt.
 
  Mera >>
 
  Framskjuten - Kvinnolinjen - en fri fantasi om en verklig familjehemlighet
En poetisk, humoristisk och brådjup monolog baserad på skådespelerskan Eva Ekengrens egen familjehistoria. i Beddingestrand
 
  Mera >>
 
  Saxell & Jalle
Saxell & Jalle tillbaka på Biografteatern Scala i Ystad
 
  Mera >>
 
  Caixa Cubo (BR)
Med inspiration från brasilianska 70-talsgrooves och samba-jazz-traditionen skapar denna jazztrio från São Paulo ett helt eget sound – med en modern twist. De rör sig fritt genom det rika, rytmiska brasilianska musiklandskapet och väver samman tradition med samtida jazzinfluenser. Med en livfullhet och experimentlusta som fångar essensen av São Paulos dynamiska musikarv, rör sig trion sömlöst mellan det eleganta och det surrealistiska.
 
  Mera >>
 
  Maleficium – en stadsvandring om häxprocesserna i Malmö
Stadsvandring i Malmö i spåren av häxprocesserna i Malmö under 1500-talet.
 
  Mera >>
 
  Linearity
- It’s not easy being straight.
Dansföreställningen "Linearity" visar på den till synes hopplösa uppgiften att i en oregelbunden värld utgå ifrån enbart räta linjer.
På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Antonio Andrade Flamenco Guitar Duo (SP) - INSTÄLLT!    

 
Foto: Fidel Menesis  
Meddela ditt anspråk på återbetalning till Kulturcentralen på Södra Förstadsgatan 18, 040-10 30 20, info@kulturcentralen.nu senast en (1) månad från evenemangsdatumet/dagen då evenemanget skulle ha ägt rum.

Memories of the Alcázar

Med sin traditionella och personliga spelstil träffar gitarristen Antonio Andrade rakt i hjärta och själ, precis där flamencon har sin rätta plats. Genom musiken låter han oss uppleva det Andalusiska landskapet, gå genom gränderna i dess vackra vita byar och känna sommarens hetta. Vi får en förnimmelse av den smärta och glädje som genom tiderna format flamencons uttryck.

I detta duoprojekt med gitarristen Miguel Sotelo, får vi höra en bredd av flamencogitarrmusik som visar dess otroliga mångfald och ojämförliga skönhet.
Andrades repertoar får tillsammans med Sotelo en speciell tvåfärgad klang, och vi får också höra tolkningar av storheter som Paco de Lucia och Sabicas kompositioner.

“With a single guitar, one can reach the heaven, with two You can reach the universe.”

Antonio Andrade föddes i en liten by i Andalusien i södra Spanien, i närheten av Sevilla. En by med en stark tradition av flamenco-sång. Flamencon var en naturlig del av hans uppväxt och man kan till och med säga att han fick flamencon i blodet. Han började spela gitarr som barn och spelade in sin första skiva redan som 15-åring. Andrade har genomfört otaliga turnéer och spelat tillsammans med storheter som Javier Barn, Israel Galván, Antoni "El Pipa", Javier Cruz, Sara Baras, Carmen Ledesma och Concha Vargas för att bara nämna några.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14280

Till förstasidan >>