Like the Shadow: I am And I am not - Skånes Dansteater En ny dansföreställning om livets motsättningar av Ina Christel Johannessen med beatboxaren Mattias Ümit Yilbar Norgren.
Emma Håård är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som fått uppmärksamhet för sin känslofyllda och dynamiska musikstil. En blandning av indierock och pop.
Bob and the Bailers med Grand Fiesta Bob and the bailers-Vi brukar beskrivas som en malmöitisk rockdröm.
Grand fiesta-Ljudet från Grand Fiestas gitarr och röst är modernt, direkt och detaljrikt.
Med Peter Wahlbecks ”gubbar” på väggarna.
Varieté Victoria Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
Tre mästermusikanter som ägnat de senaste tjugo åren åt att staka ut en alldeles egen väg genom folk- och världsmusikvärlden med sin musik som sprudlar av lekfull virtuositet. De utforskar den svenska folktonens vemod och på ett finstämt, minimalistiskt sätt förs lyssnaren in i gruppens personliga musikaliska universum. Nu släpper de sitt sjunde album som är en unik liveinspelning från Bazar Blås konsert vid Mix Musik i Malmö 1999.
Bazar Blås musik är lika unikt skandinavisk som den är självklart global. Melodier, harmonier, basgångar och stämmor jongleras mellan Johans nyckelharpa och Björns basgitarr. Fredriks slagverk står för allt ifrån underjordiskt suggestiva rytmer till förunderligt glittrande stjärnhimmel.
Johan Hedin, Fredrik Gille och Björn Meyer har spelat tillsammans sedan 1996 och samarbetar även med många välkända artister också utanför Bazar Blå; Anouar Brahem, Esbjörn Hazelius, Tarabband, Flamencos en Route och Gunnar Idenstam för att bara nämna några namn.
När Bazar Blå nominerades till Folk- och Världsmusikgalan löd nomineringen: "Bazar Blå skapar och framför sin gränsöverskridande musik med ett fantastiskt samspel och på samma gång en tillåtande frihet. Upplevelsen blir helt magisk. Musiken går inte att sätta i någon specifik genre."
På scen: Johan Hedin – nyckelharpa Björn Meyer – akustisk och elektrisk sexträngad bas, bassmandola Fredrik Gille – slagverk
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 12 mar 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.