Visa alla 132 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Billy Cobham' Quintet (US)

Han är nu över 80 år men visar inga tecken på att sakta ner. Den legendariske trummisen Billy Cobham, född i Panama och uppvuxen i Brooklyn, slog igenom på 1960-talet, först med Miles Davis och sedan som en av grundarna till Mahavishnu Orchestra, gruppen som för alltid förändrade mötet mellan jazz och rock. Få trummisar har satt ett lika djupt avtryck i den moderna musikhistorien. Som en av jazzfusionens verkliga pionjärer har Cobham ständigt tänjt på gränserna mellan jazz, rock och funk med explosiv teknik, total precision och en obändig kreativitet.

 
  Mera >>
 
  DANCING WITH THE DEAD

Träd in i en värld bortom denna, där fantasi och kreativitet får styra och ta steget ut i det okända…

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Nisse Hallberg, Evelyn Mok och Elvira Gullander

Nisse Hallberg och Elvira Gullberg gästar den 20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat.

 
  Mera >>
 
  Lelo Nika Septet (SRB/DK/SE/RO)
Ett möte mellan sju musiker med olika bakgrund men ett gemensamt språk – musiken. Dragspelaren Lelo Nika har tillsammans med basisten Thommy Andersson och cimbalomspelaren George Mihalache turnerat världen över i mer än två decennier. I denna septett förenas trion med den danska Hermes String Quartet, kända för sina konstnärliga samarbeten och sitt lyhörda sätt att närma sig musik över genregränser. Tillsammans skapar de ett musikaliskt möte som rör sig mellan passion, poesi och rytmisk intensitet.

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Grand Tango Afton

Konsert med Guillermo Fernandez & Cesar Angeleri feat. Tango Primo och Dj. Jessica Carlesson. Vårens tangokonsert på Mix Musik bjuder på Argentinas populäraste tangosångaren Guillermo Fernandez, vinnaren av Premios Konex 2015 som “Årtiondets Bästa tangosångare” tillsammans med en av tangons främsta tangogitarrist Cesar Angeleri.Konserten gästas av Tango Primo bestående av Juanjo Passo på bandoneon, Hedda Heiskanen piano och Per Tidtstrand cello. Kvällens Tango Dj’n är Jessica Carlesson från Stockholm. Under kvällen är det livemusik med tangotrion Tango Primo från Malmö som spelar till dans!

 
  Mera >>
 
  Den hemliga trädgården (för 8–11 år)
En spännande berättelse om naturens fantastiska kraft att läka. Fritt baserad på Frances Hodgson Burnetts bok från 1911 med samma namn.
 
  Mera >>
 
  Den goda människan i Sezuan
I Den goda människan i Sezuan ställer Bertolt Brecht inte frågan om hur man ska vara god, utan för vem – och till vilket pris
 
  Mera >>
 
  Morgon ro med te/teceremoni & Enkel frukost 
Välkommen till en lugn morgonstund där vi börjar dagen tillsammans med te och enkel frukost! Och det är en traditionell teceremoni där du får uppleva den äkta te kulturen-dess ritualer, Estetik och filosofi. Ja, detta är mer än att dricka te- det är en stund av närvaro och inre ro

 
  Mera >>
 
 


Alla 132 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Traveling John med band    

 
Fotograf: Peter Malmgren  
John Dunsö a.k.a. Traveling John, tidigare gitarrist i det legendariska Malmöbandet Billie the Vision and the Dancers, är efter flera år på resande fot tillbaka i Malmö med sitt soloprojekt. Hans musik kan beskrivas som gitarrbaserad folk-pop med influenser från både Paul Simon och Bob Dylan, där texterna och historieberättandet alltid är i fokus. Låtarna handlar om personer och platser han mött, men också om vad som händer inuti, rädslorna och upprymdheten när man väljer att lämna allt bakom sig för att utforska något nytt.

Kort efter avhoppet från Billie the Vision and the Dancers, packade John sin ryggsäck, tog sin gitarr och satte sig på ett plan till Los Angeles utan mer planer än vart han skulle sova den första natten. Under åren 2012 - 2016 befann sig sedan John på resande fot genom Nord- och Sydamerika. Med sin gitarr och inspelningsutrustningen i ryggsäcken, liftade han omkring, volontärarbetade på ekologiska gårdar och spelade på gatorna för att leva så billigt som möjligt. John skrev enormt mycket musik under resans gång och resultatet blev ett gäng låtar som togs med hem till Sverige och spelades in med hjälp av vänner och musiker.

Den 14 december 2018, släpptes det självbetitlade debutalbumet och i samband med det spelade Traveling John live i både TV4 Nyhetsmorgon och SVT Go'kväll. Flera av låtarna placerades på stora Spotify-listor och har även snurrat flitigt på Sveriges Radio P4. Under 2019 har John hunnit med spontanturnéer till både USA och Tyskland, och även börjat skriva på nya låtar som kommer vi kommer få höra denna kväll.

På scen:
John Dunsö – Sång, Gitarr, Munspel
Sofia Janninge - Sång, Percussion, Fiol
Gustav Kronkvist - Elgitarr
Anne Marte Eggen - Bas
Jimmie Emmoth - Trummor
John Venkiah - Piano, Orgel, Stämsång

Fler musiker tillkommer!

SPOTIFY
https://open.spotify.com/artist/6AfxRBowNEDZpYKmoWcBm9?si=ZugyLYANTh6JTKDBgadONg

FACEBOOK
https://www.facebook.com/travelingjohnmusic/

INSTAGRAM
https://www.instagram.com/travelingjohnmusic

VIDEOS

It Burns

To Sarah (Wherever You Are)

Stars

Someday (hela publiken sjunger med på ett utsålt Victoriateatern i Malmö)
https://www.facebook.com/travelingjohnmusic/videos/2219479218300057

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan lör 29 feb 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14248

Till förstasidan >>