Mandé Sila – Habib Koité, Aly Keïta, Lamine Cissokho, Mama Koné Mandé Sila är ett nytt och fängslande akustiskt projekt centrerat kring en av Malis mest ikoniska och inflytelserika artister – Habib Koité.
Med sin unika förmåga att förena Malis mångfacetterade musiktraditioner med inslag av rock, folkmusik och intrikata rytmer, har Koité blivit en mästare i att skapa musik som berör både hjärta och själ. i Mandé Sila får han sällskap av några av Västafrikas främsta musiker, vilket lyfter detta projekt till nya höjder.
Orchestra Six - Upptäck Victoria! Svängig högenergijazz, funk och svepande ballader – allt med originalmusik signerad trummisen och kompositören Lars Beijbom. Orchestra Six är ett sexmannaband som låter som en hel storensemble, men med intimiteten och spontaniteten hos ett mindre band. Beijbom är en rytmisk magiker som med självklar pondus – men utan att dominera – leder bandet likt en skicklig domptör. Ingen vet riktigt vart det ska ta vägen när han piskar fram de tre blåsarna, ensembler som är lika tajta som de är våghalsiga i harmonikens utmarker.
Vems Lilla Mössa Flyger - på Moomsteatern Med skådespelare från Teater Sagohuset, Moomsteatern och Skånes Dansteater presenterar vi denna varma, roliga och lite vemodiga föreställning. En hyllning till det skeva och luggslitna i allas våra liv och en ömsint berättelse om att vi alla har en plats att fylla.
Laurie Wright, ursprungligen från South West Midlands, är en gitarrdriven rock'n'roll-kraft som snabbt har nått höjderna inom livemusikscenen under de senaste åren. Laurie började spela gitarr vid 14 års ålder och flyttade sedan till London vid 19. Han arbetade hårt för att finslipa sina låtskrivarfärdigheter och har nu över 300 låtar i bagaget.
Ossler Ossler är en av Sveriges mest unika och egensinniga artister, känd för sitt mörka, suggestiva uttryck och sina poetiska texter. Med rötter i rock och postpunk har han genom sin solokarriär skapat en egen musikvärld där melankoli, intensitet och experimentella ljudlandskap möts. Låtarna balanserar det sköra och det brutala, med en stark känsla av närvaro och inre tryck.
Quercus Med djärva kontraster och verklighetsfrämmande sounds färdas musikerna och lyssnaren genom tid och rymd. Gruppen Quercus sammanför elektroniska effekter, konstmusik och improvisation i ett jazzigt ljudlandskap. på Restaurang Brogatan, Malmö
Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE) Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
Giraffens ABC Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
John Dunsö a.k.a. Traveling John, tidigare gitarrist i det legendariska Malmöbandet Billie the Vision and the Dancers, är efter flera år på resande fot tillbaka i Malmö med sitt soloprojekt. Hans musik kan beskrivas som gitarrbaserad folk-pop med influenser från både Paul Simon och Bob Dylan, där texterna och historieberättandet alltid är i fokus. Låtarna handlar om personer och platser han mött, men också om vad som händer inuti, rädslorna och upprymdheten när man väljer att lämna allt bakom sig för att utforska något nytt.
Kort efter avhoppet från Billie the Vision and the Dancers, packade John sin ryggsäck, tog sin gitarr och satte sig på ett plan till Los Angeles utan mer planer än vart han skulle sova den första natten. Under åren 2012 - 2016 befann sig sedan John på resande fot genom Nord- och Sydamerika. Med sin gitarr och inspelningsutrustningen i ryggsäcken, liftade han omkring, volontärarbetade på ekologiska gårdar och spelade på gatorna för att leva så billigt som möjligt. John skrev enormt mycket musik under resans gång och resultatet blev ett gäng låtar som togs med hem till Sverige och spelades in med hjälp av vänner och musiker.
Den 14 december 2018, släpptes det självbetitlade debutalbumet och i samband med det spelade Traveling John live i både TV4 Nyhetsmorgon och SVT Go'kväll. Flera av låtarna placerades på stora Spotify-listor och har även snurrat flitigt på Sveriges Radio P4. Under 2019 har John hunnit med spontanturnéer till både USA och Tyskland, och även börjat skriva på nya låtar som kommer vi kommer få höra denna kväll.
På scen: John Dunsö – Sång, Gitarr, Munspel Sofia Janninge - Sång, Percussion, Fiol Gustav Kronkvist - Elgitarr Anne Marte Eggen - Bas Jimmie Emmoth - Trummor John Venkiah - Piano, Orgel, Stämsång
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan lör 29 feb 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.