Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Nana Rashid (DK/OM)

Med sin blandning av klassisk jazz, blues och en sval nordisk ton sjunger den danska, Grammisbelönade jazzsångerskan Nana Rashid sig in i samtidens svåraste dilemman. Hennes musik genomsyras av melankoli och eftertänksamhet och handlar om att finna sin plats i världen, om att höra till, om kärlekens komplexitet och om vad det innebär att vara kvinna. Låtarna kännetecknas av en rå ärlighet och en djupt personlig ton som för tankarna till storheter som Nina Simone.

 
  Mera >>
 
  Vinterklang - en stämningsfull julkonsert
Välkommen till en julkonsert fylld av värme, musik och magisk stämning! När mörkret sänker sig och julen närmar sig bjuder vår sångensemble in till en kväll där tradition möter överraskningar.
 
  Mera >>
 
  Sen kom vintern
En föreställning om förändring, fara och möjligheter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Scenkonstbasaren
Välkomna till en scenkonstfestival i miniformat! Scenkonstbasaren utgörs av ett tiotal aktörers bidrag bestående av bland annat teater, musik, läsning av nyskriven dramatik samt installationskonst.
 
  Mera >>
 
  Sagan om det röda äpplet
Det var en gång en gubbe i randig kostym som råkade gå förbi en fruktaffär... På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Utdrag ur: Ett konstnärligt projekt

En post-postmodern föreställning på 25 fullspäckade minuter, där vi river av en 20-årig maktkamp mellan egocentrerade konstnärer i ett rasande tempo.

 
  Mera >>
 
  CTRL.ALLT
Ctrl.Allt är ett interaktivt besök i ett specifikt reglerat universum.

Målet är att bli fullständigt zen. Tillvägagångsätt: skaffa absolut kontroll över allt.

 
  Mera >>
 
  Julkonsert med Luciatåg
Håslövs kyrka 8 december kl. 18.30. Intäkterna går till föräldraföreningen Artisten Support.
 
  Mera >>
 
  Kolonien

I gränslandet mellan folk, pop och visa har Kolonien karvat ut ett eget musikaliskt universum, drivet av energifyllt gitarr- och fiolspel, mäktig stämsång och ett textförfattande som beskrivs som en positiv verklighetsbetraktelse av vår tids största utmaningar – klimatet och gemenskapen, eller kanske snarare bristen på den senare. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

KINO - Berlinfilharmonikernas nyårskonsert - live    

 
 
Direktsänt från Berlin

Den direktsända konserten från Berlin på nyårsafton är en av Live på bios käraste traditioner. I år dirigeras konserten av Berlinfilharmonikernas chefsdirigent Kirill Petrenko, och solist är den världsberömda sopranen Diana Damrau.

Konserten innehåller:
GEORGE GERSHWIN An American in Paris
LEONARD BERNSTEIN Symphonic Dances från West Side Story
Stycken av Cole Porter och Carl Loewe

Visas i samarbete med Folkets Hus och Parker


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.kino.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tis 31 dec 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14244

Till förstasidan >>