Visa alla 129 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
  Maestro - Framflyttad
MAESTRO!” är en humoristisk pianoföreställning, med inslag av vanliga klassiker spelade på ovanligt vis, samt publikens önskemål - spelade på vanligt vis. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  DUMMERJÖNS - Ekoversionen

OM KONUNGENS DOTTER SOM VILLE HA DEN MAN SOM KUNDE TALA BÄST OCH FICK EN EKOHJÄLTE! Upplev vår moderna version av den klassiska sagan om den lille som klarar det stora!

 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Teater Sagohuset
Familjeföreställning från 6 år. Vägen till Barnhans land är inte lång, ut ur huset bara, sedan över grusgången, genom vildsvinsportalen, förbi syrénhäcken, snabbt in genom hålet – och så är man där!
 
  Mera >>
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
 


Alla 129 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

THE NAGHASH ENSEMBLE (ARMENIEN)     

 
Foto: Garegin Aghabekyan  
"Songs of Exile"

Den armeniska ensemblen The Naghash Ensemble kombinerar djupet och spiritualiteten ur armenisk folksång, klassisk musik, opera och modern postminimalism med energin från jazz och rockmusik och skapar något otroligt vackert och unikt. Det är både folkmusik och klassiskt, nyskapande och traditionellt, med orientaliska tongångar, meditativa rytmer och stämningsfulla klanger.

Tre lysande kvinnliga vokalister tillsammans några av Armeniens bästa musiker på duduk, oud, dhol och piano spelar nykomponerad musik som baserats på heliga texter skrivna av den medeltida poeten och prästen, M'krtich Naghash. Naghash var först och främst en präst och hans poesi var en produkt sprungen ur hans predikan. Hans ord är både djupa och enkla, samtalande och poetiska och handlar mycket om människans förhållande till Gud sett ur perspektivet från en munk som tvingats leva i exil under många år.

“Songs of Exile” är komponerad av den armensk-amerikanska kompositören John Hodian, uppvuxen i Philadelphia och New York och nu boende i Los Angeles. Hodian är själv ättling till överlevare efter det folkmord som skedde i Armenien på den armeniska befolkningen i dåvarande Osmanska riket under början av 1900-talet och är djupt bekant med berättelserna om att vara utan hemland, att inte veta vart man ska ta vägen eller var man kan känna sig trygg.

“East meets West and antiquity meets modernity in this collection of ruminations, lamentations and incantations. Highly intriguing yet accessible.”
— NPR

"Composer John Hodian brings the poems of the 15th century Armenian priest M’krtich Naghash to life. The songs are unmistakably Armenian, but out of this world."
— Armenisch-Deutsche Korrespondenz

www.naghashensemble.com
www.facebook.com/naghashensemble

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 240:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 24 jan 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14201

Till förstasidan >>