Ossler Ossler är en av Sveriges mest unika och egensinniga artister, känd för sitt mörka, suggestiva uttryck och sina poetiska texter. Med rötter i rock och postpunk har han genom sin solokarriär skapat en egen musikvärld där melankoli, intensitet och experimentella ljudlandskap möts. Låtarna balanserar det sköra och det brutala, med en stark känsla av närvaro och inre tryck.
Quercus Med djärva kontraster och verklighetsfrämmande sounds färdas musikerna och lyssnaren genom tid och rymd. Gruppen Quercus sammanför elektroniska effekter, konstmusik och improvisation i ett jazzigt ljudlandskap. på Restaurang Brogatan, Malmö
Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE) Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
Giraffens ABC Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
En broschyr för allvarstid Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
Malmö Saluhalls 9-års Jubileumsfest JUBILEUMSFEST
Den 8 november fyller vi 9 år och firar med fest. Ett matmingel med 13 välkomponerade smakupplevelser, inspirerade av höstens skörd. Vi dimmar ner belysningen, tar fram mixerbordet och skapar feststämning tillsammans med vår DJ Alexis & Co.
En improviserad klassiker! En unik och humoristisk improviserad föreställning där vi "skriver om" en litterär klassiker; Jane Eyre av Charlotte Brontë.
Den prisbelönta danska dansgruppen Embla har funnits sedan 2007. De strävar efter att ge sin publik en härlig och minnesvärd upplevelse. Den danska/nordiska folkdansen står i centrum men gruppens motto är att den ständigt ska utmanas och utforskas.
Tillsammans med Phønix presenterar de en spännande föreställning där dans och musik kompletterar varandra och spelar lika stora roller. Till Phønix musik berättar dansarna i Embla historier med sina kroppar.
Medverkande Phønix: Anja Præst Mikkelsen, Karen Mose Nørgaard, Jesper Falch, Jesper Vinther Petersen
och sex dansare från Embladans.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan sön 15 sep 2019
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.