Visa alla 117 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Leyla McCalla (US)
Leyla McCalla är en mångsidig sångerska, låtskrivare och multiinstrumentalist från New Orleans med haitiska rötter, vars musik rör sig i gränslandet mellan afrobeat, creole, amerikansk folk, jazz, blues och psykedelisk indierock. Hon spelar cello, banjo och gitarr med stor känsla och precision, och hennes poetiska texter kretsar ofta kring postkoloniala, panafrikanska och personliga teman. Med en förmåga att förena olika musiktraditioner till ett eget, distinkt uttryck, skapar McCalla en ljudvärld som är både jordnära och experimentell – lika delar historia och samtid. Tillsammans med sitt utmärkta band levererar hon allt från avskalade ballader till rytmiskt pulserande arrangemang med dansant energi.
 
  Mera >>
 
  Varulven
Månsken, förtrollning och varulvar frammanar en smått ryslig familjeföreställning!
 
  Mera >>
 
  Dearest Sister - Upptäck Victoria!
Den Malmöbaserade jazzkvintetten Dearest Sister förenar jazzmusikalitet med innerligt låtskrivande, och musiken har beskrivits som storslagen indiejazz. Debutalbumet Collective Heart från 2022 är ett praktexempel på hur musiker med öppna sinnen tillämpar alla verktyg för att skapa en ljudvärld som rör sig fritt utifrån jazzen. Musiken är gränslös i sin genretillhörighet och förenar elektroniska element med en typisk jazzinstrumentering. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Ethno on the Road
Musiker från Chile, Bretagne, England, Kongo och Sverige tar dig med på en musikalisk resa jorden runt på bara en timme!
Turnéversionen av Ethno Sweden samlar unga musiker från fem länder under ledning av Thea Åslund och Erik Rask. En konsert fylld av energi, nyfikenhet och smittande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Ronnie Åström Trio

Med en rivig men samtidigt sammetsmjuk rockröst och texter om kärlek, tid och livets förgänglighet, som inramas av oemotståndliga melodier och skickligt gitarrspel, lämnar Ronnie Åströms musik ingen oberörd. Åström är en alltigenom övertygande liveartist och konsertupplevelsen är intensiv och svettig. Han ger allt från första takten till den allra absolut sista tonen, som om han vore född på scen. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Mokoomba (ZW) - Victoria dansar!
Elektrifierande beats, pulserande rytmer och oöverträffade stämharmonier – välkommen till Mokoombas musikaliska värld! Det hyllade sexmannabandet från Zimbabwe bjuder på ett unikt sound där traditionella Tonga-, Luvale- och Nyanja-rytmer smälter samman med panafrikanska musikkulturer och kryddas med inslag av rap, ska, soukous och afro-kubanska toner.
 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp ”Halloween”
MEXIKANSK BUFFÉ - BASTU, AUFGUSS – KVÄLLSDOPP, på Ribersborgs Kallbadhus
 
  Mera >>
 
  Hopeful Monsters
Den väldiga Evolutionsberättelsen återgiven med bara händerna! Fantastisk visuell bordsteater från Storbritannien.
 
  Mera >>
 
  Dom små, små detaljerna
I Dom små, små detaljerna minns vi en morfar under ett äppelträd, hur vi dansade med våra vänner och när vi mötte den stora kärleken.
 
  Mera >>
 
 


Alla 117 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Oslipat med Nisse Hallberg och Martin Soneby    

 
 
Nisse Hallberg, Martin Soneby m fl

Som av en slump återförenas tre av medlemmarna av podcasten Alla mina kamrater den här kvällen på Oslipats scen. Det utgör navet i en kväll med rivig standup av bästa kvalitet.

Nisse Hallberg har gjort storsuccé med sin turné Trött det senaste året. Svenska folkets tycks inte få nog av denna vackra söderbuse. Med sin berättande stil återskapar han känslan av att sitta och lyssna på bisarra skrönor på ens lokala ölhak.

Martin Soneby har fortsatt podden med AMK Morgon. En insats som skapat ett epicentrum för standup-Sverige. Martin är känd för att skapa oreda på Twitter med en konfrontativ anarkism som påminner om Groucho Marx’ attityd. Det här passar fint ihop med hans scenpersona som på ett självklart sätt kommer med sylvassa iakttagelser.

Tina Bergerus bor i Göteborg och har av GP blivit kallad ”Kungen av självutlämnande mörk comedy”. Hennes humor har nerv och känns mycket modern.

Camilla Jonasson har gör succé som kulturtanternas representant på Malmös humorscener. Färgstark är bara förnamnet.

Konferencier: AMK:s egen Fritte Fritzson!

Insläpp 19.00
Show 20.00


Speltid: 120 min totalt med paus.
Kategori: [Humor] [Standup]
Hemsida: http://www.oslipat.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 09 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14101

Till förstasidan >>