Visa alla 156 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Morgonyoga / Bad / Bastu / Smoothie på Sibbarps kallbadhus

Värme, kyla, gemenskap! Yogamorgon på Sibbarps Kallbadhus.

 
  Mera >>
 
  DRIFT001: SIBBARPS KALLBADHUS
DRIFTa in i ett drömlikt landskap där hav möter himmel och vibbig klubbkänsla under bar himmel.
 
  Mera >>
 
  Busstur i Limhamns kalkbrott
Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Fladdermussafari i Lindängelund

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

 
  Mera >>
 
  Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story
The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik. Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
 
  Mera >>
 
  Själens öga
- Lundaprofessor ställer ut unik fotokonst på Kiviks Esperöd
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 156 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

KINO - AKHNATEN    

 
 
Av Philip Glass

Från The Metropolitan Opera, New York

Phelim McDermotts nya iscensättning av Akhnaten dirigeras av Karen Kamensek, i hennes Met-debut. Anthony Roth Costanzo är egyptiska faraonen som försökte inspirera sitt folk att överge de gamla gudarna för en enda gudoms skull. I sin Met-debut sjunger J’Nai Bridges rollen som Akhnatens trolovade Nefertiti, och Dísella Lárusdóttir är drottning Tye, faraos mor. Gandini Juggling Company sätter sin speciella prägel på uppsättningen, med deras rörelser som är perfekt koreograferade till musiken.

Medverkande: Dísella Lárusdóttir, J’nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, och Aaron Blake.

Visas i samarbete med Folkets Hus och Parker.


Speltid: 215 min.
Kategori: [Opera]
Hemsida: http://www.kino.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 3 st. sedan lör 23 nov 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14036

Till förstasidan >>