Visa alla 146 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari Sander: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Roger Åkerman & C Me och The Bleachers
Två band på scenen!
Roger Åkerman & C Me - Egna låtar blandat med Kinks och Bowie.
The Bleachers - Pop & rock från 70-talet och framåt till dags datum.
 
  Mera >>
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
  MIDNATTSDOPP
Välkommen till ett härligt Midnattsdopp på Ribersborgs kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Undervattensdrömmar - Turning Torso Top floor
Välkommen att stiga in i en förvandlad värld på Turning Torsos allra översta våning. Här möter du Undervattensdrömmar, ett audiovisuellt verk av konstnären Jeanette Wester– en poetisk installation där du själv blir en del av upplevelsen.
 
  Mera >>
 
  Klassiska mästare med Malena och Mats
Varmt välkommen till en oförglömlig musikupplevelse i Torup. Följ med på en stämningsfull eftermiddag när sångerskan Malena Ernman och pianisten Mats Widlund bjuder på en rad älskade örhängen ur den klassiska sång- och operaskatten.
 
  Mera >>
 
  På spaning efter hornugglor och kungsfiskare

På spaning efter hornugglor, kungsfiskare och andra fåglar i Slotts- och Kungsparken.

 
  Mera >>
 
 


Alla 146 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

SOLALA – Publiken bestämmer     

 
Foto:Magnus Bergström  
För sju år sedan träffades de tre vännerna Olle Bergel, Jens Lindvall och Anders Gabrielson hemma i köket en vardagskväll. Några timmar senare hade de gjort sitt första arrangemang och med det startat en ny genre inom svensk vokalmusik. Solala beskrivs som en vokal powertrio och har med ett unikt tonspråk, bländande stämföring och en minst sagt varierad repertoar, ackompanjerad av hemmasnickrade rytminstrument, skrivit om boken om hur sång i grupp kan låta.

I höst prövar de ett helt nytt koncept: Publiken bestämmer. Där får du som publik helt själv välja vilka låtar som Solala ska sjunga, på just den konsert som du ska gå på! Tio låtar röstas fram i en för-omröstning och tio till röstas fram live under själva konsertkvällen via din smartphone.
En sjukt rolig och galen kväll fullproppad med just dina favoritlåtar!

För mer information om hur röstningen går till, besök www.solala.se/concerts

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Speltid: 140 min totalt med paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14011

Till förstasidan >>