Varieté Victoria Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
Nåt slags monster Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt. på Göteborgs Dramatiska Teater
É.T.É Med sin alldeles egna klangvärld bjuder É.T.É på ett uttrycksfullt möte mellan tradition och nyskapande. Trion från Québec rör sig med självklarhet mellan finstämda arrangemang, pulserande rytmer och förtrollande melodier.
Ássus musik är baserad på samisk jojk. Traditionsbäraren Ulla Pirttijärvi skapar med sin trio musik som knyter ihop Sápmi med Västafrika. Med fingertoppskänsla på slagverk formar Harald Skullerud en kosmopolitiska atmosfären och Olav Torgets olika stränginstrument tonar fram ökenblues, allt i ett möte med Ulla Pirttjärvis hypnotiserande rösten.
Det sägs att den samiska sångstilen jojk är den äldsta musikformen i Europa. Traditionellt har den en social funktion och är även ett sätt att minnas. Ulla Pirttijärvi jojkar om sin hemby, om nära och kära och tillsammans utgör jojkarna en del av hennes familjs identitet. Vilken lysande idé att föra samman jojk med västafrikansk musik, där beröringspunkterna blir till en självklarhet i Ássus kompositioner.
De väl rutinerade musikerna släppte sitt debutalbum i år, ”Ássu” med ett översvallande mottagande. Lee Henderson från ”Big beautiful noise” skriver: ” Hela projektet är ren magi, med eteriska resor och upplyftande ritualer som lever i fred med varandra.” Låt dig trollbindas av denna pärla, som för samman vår brokiga värld och tar dig till ett drömlandskap som känns som hemma. Det blir magiskt!
Konserten ingår i en heldag, som lyfter de samiska språken, med sagoläsning, föreläsningar och författarbesök. Start kl 14.
På scen:
Ulla Pirttijärvi: jojk Olav Torget: gitarrer och n’goni
Harald Skullerud: slagverk
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 09 nov 2019
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.