Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Sagan om det röda äpplet
Det var en gång en gubbe i randig kostym som råkade gå förbi en fruktaffär... På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Utdrag ur: Ett konstnärligt projekt

En post-postmodern föreställning på 25 fullspäckade minuter, där vi river av en 20-årig maktkamp mellan egocentrerade konstnärer i ett rasande tempo.

 
  Mera >>
 
  CTRL.ALLT
Ctrl.Allt är ett interaktivt besök i ett specifikt reglerat universum.

Målet är att bli fullständigt zen. Tillvägagångsätt: skaffa absolut kontroll över allt.

 
  Mera >>
 
  Julkonsert med Luciatåg
Håslövs kyrka 8 december kl. 18.30. Intäkterna går till föräldraföreningen Artisten Support.
 
  Mera >>
 
  Kolonien

I gränslandet mellan folk, pop och visa har Kolonien karvat ut ett eget musikaliskt universum, drivet av energifyllt gitarr- och fiolspel, mäktig stämsång och ett textförfattande som beskrivs som en positiv verklighetsbetraktelse av vår tids största utmaningar – klimatet och gemenskapen, eller kanske snarare bristen på den senare. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  DAWN – ADAM SEID TAHIR

”Dawn” är det första verket i en serie av Adam Seid Tahir som omtolkar det äldsta nordiska runalfabetet genom queer afro-nordisk lins. Detta runalfabet kallas “Äldre Futhark” och dess ursprung är omtvistat, både vad gäller mytiska berättelser och geografisk källa. Dansstationen på Skånes Dansteater, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Olof Wallberg

Olof Wallberg fokuserar nu på sin solokarriär, men är annars bekant från banden The Men, Colubrids och Fight Family. Han är även en del av Varanteatern - som vi sett på teve - där han bland annat ingår i Kent-pastischen Knut och i syntarna Tyskarna från Lund.

Wallberg kommer till Kulturhuset för en intim och avskalad picknick-konsert. Efter konserten blir det meet and greet där hans LP finns till försäljning och kan fås signerad om så önskas.

 
  Mera >>
 
  MAFF kc-test
testarrangemang
 
  Mera >>
 
  Smoke Rings Sisters: A sparkling Christmas
Smoke Rings Sisters är den lysande vokalgruppen som med sin trestämmiga sång, musikaliska träffsäkerhet och glädje vill bjuda Victoriapubliken på en ny julföreställning: A sparkling Christmas! Vintertoner och bjällerklanger varvas med lekfulla arrangemang, humor och allvar i julens anda.
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Kay Pollak - Ändra dina tankar - ändra ditt liv    

 
 
Välkommen på Kay Pollaks tidlösa och älskade föreläsning om tankens kraft. Ska du gå på en enda föreläsning i ditt liv så är det denna! Som du tänker – så blir det.

Kay ger dig tre timmar fulla av insikter som har förändrat tiotusentals människors liv. Du kommer att få energi och inspiration. Du får konkreta verktyg om hur du blir mer framgångsrik och verkligen lyckas bättre i alla dina relationer. Över en halv miljon människor har redan lyssnat på Kays föreläsning, nu är det din tur!

Föreläsningens fokus:
* Vad sker på djupet i möten mellan människor?
* Hur tar jag ansvar för det jag tänker?
* Mina tankar är skapande
* Att se problem som möjligheter
* Kan jag undgå att bli offer för andra och för omständigheterna?
* Bli den styrande kraften i ditt eget liv
* Kan lycka och glädje vara ett val?

Tusentals svenskar har upplevt föreläsningen. Har du?
Få har under så lång tid som Kay Pollak hållit sig på topp och inspirerat så många människor till ett bättre liv både privat och på jobbet. Alla kan ta till sig Kay Pollaks föreläsning och få en rolig och insiktsfull upplevelse. Gå själv, ta med familjen eller dina kollegor – det kan totalt förändra och lyfta klimatet på er arbetsplats. En av Kay Pollaks tillgångar som föreläsare är att han alltid utgår från egna erfarenheter. Den bästa gåvan du kan få och den bästa du kan ge.

Tider:
Start: Kl 18.00
Spellängd: Ca 3 timmar inkl. paus 20 min + boksignering i paus och efteråt.

För mer information vänligen besök vår hemsida: event.a5communication.se eller kaypollak.com

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Speltid: 180 min totalt med paus.
Kategori: [Föreläsning]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tis 05 nov 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14003

Till förstasidan >>