Visa alla 142 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Kvartetten
En pjäs om livet, vänskap och konstens kraft. Peacock på MAF, Malmö.
 
  Mera >>
 
  KRISMÖTE!

- en östtysk varieté i en akt, av och med Manhattanprojektet.

 
  Mera >>
 
  Hattjakten av Sven Nordqvist
Familjeföreställning från 4 år fritt efter Sven Nordqvists bok
 
  Mera >>
 
  Sportlovets familjevisning på Katrinetorp

En dramatiserad familjevisning som är både skojig och lärorik.

 
  Mera >>
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
  Äldre Äldre
En lekfull upplevelse som gestaltas genom dockteater, fotoalbum, tappade minnen och tänder. Från 4 år och upp.
 
  Mera >>
 
  Diane Emerita Solo (Upptäck Victoria!)
Diane Emerita är en av de mest spännande rösterna inom svensk popmusik just nu. När Spotify blickade in i framtiden blev hon ett självklart namn på listan Artists to Watch 2025. Med en bakgrund i klassiskt piano och en känsla för det personligt avskalade, rör sig hennes musik mellan pop, soul och alternativ singer-songwritertradition. Hennes röst bär både styrka och sårbarhet, och texterna kretsar kring det vardagligt nära och det existentiella – om familj, förändring och självkänsla.
 
  Mera >>
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
 


Alla 142 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Jaakko Laitinen & Väärä Raha    

 
 
Jaakko Laitinen & Väärä Raha är Finlands svar på Östblocket. Kvintetten spelar balkanmusik, ryska romanser och återupplivar de gamla finska tangokungarnas repertoar. Den smittande energin från scenen gör att de, med rätta, har kallats Finlands bästa liveband. Nu får äntligen Malmö möta deras livsbejakande musik.

Jaakko Laitinen & Väärä Raha (falska pengar) grundades 2009. Musiken skriver de till 99% själva och är framför allt inspirerad av de finska tangokungarnas repertoar, balkan-romsk musik, ryska romanser och toner från Mellanöstern. Texterna är på finska och handlar självklart om bitterljuv kärlek, den vilseledande glöden av minnen, fåfänga och vanlig jordisk glädje.

Bandet har släppt fyra kritikerrosade studioalbum, senaste \"Näennäinen\" i samarbete med det legendariska balkanskivmärket \"Asphalt Tango Records\". Jaakko Laitinen & Väärä Raha turnerar flitigt i Finland och har spelat på allt från vilda byfester i Lappland till Helsingfors hippaste dansgolv. Låt nu glädjen och sorgen gå förlorad i de snabba rytmerna och de smäktande melodierna. Lev ut dina innersta känslor i en helande dans!

På scen:
Jaakko Laitinen: sång
Marko Roininen: ackordion
Ilkka Arola: trumpet, bouzouki
Tuomo Kuure: kontrabas
Janne Hast: trummor



Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mixmusik.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 06 dec 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13970

Till förstasidan >>