Trondheim Jazz Orchestra & GURLS (NO) Trondheim Jazz Orchestra – en av Norges mest innovativa jazzensembler – förenar sina krafter med den hyllade norska gruppen GURLS och skapar en musikalisk urladdning som tänjer på jazzens gränser. Detta är ett möte mellan GURLS energifyllda pop-jazz och Trondheim Jazz Orchestras dynamiska klang, där lekfullhet och musikalisk skärpa går hand i hand. Tillsammans bjuder de på ett program som blandar nyskrivet material med GURLS mest älskade låtar i nya, kraftfulla arrangemang.
Höstens första Nordic Nights presenterar två band med samskapande i fokus. Dröm dig bort i det magiska ljudlandskapet till danska duon Luenaas, och låt dig riva med av RÅs tighta samspel och spelglädje!
Oddjob I över två decennier, faktiskt närmare tre, har de hyllats av både publik och kritiker – såväl hemma i Sverige som internationellt. Frontfiguren, trumpetaren och kompositören Goran Kajfeš är en av 2000-talets mest framstående och uppmärksammade svenska jazzprofiler. Till Victoria kommer de med rykande färsk musik i bagaget!
Träffa sommarens divor – guidad tur bland Slottsträdgårdens dahlior Dahliorna är sommarens färgstarka divor, som även i år samlas på Slottsträdgårdens dahliafestival.
Tingsek feat. Norrbotten Big Band Efter en mångfaldigt hyllad medverkan i Norrbotten Big Bands årligen återkommande konsert Soulful December 2019, har ett fortsatt samarbete mellan den kritikerrosade artisten Tingsek och storbandet varit efterlängtat. Med sig in i detta projekt har Tingsek musik som arrangerats för bandet av bland andra Norrbotten Big Bands konstnärlige ledare Joakim Milder. Projektet med Norrbotten Big Band innebär ett spännande möte när Tingseks intimt personliga uttryck korsas med storbandets kraftfält.
Just Lizzy - spelar covers på ”THIN LIZZY” som hade sin storhetstid på 70- och tidiga 80-talet varvade tidlösa stilbildande hitlåtar så som ”The Boys are back in town”, ”Emerald”, ”Waiting for an alibi”, ”Jailbreak” och mängder av fler.
Support akt är bandet: Midnight Revival, rockcovers från 70- och 80-talet. Picknickkonsert - Ta med egen mat och dryck.
HYPER CORAL - MYKA Hyper Coral är en interaktiv dansföreställning för bebisar 0 – 2 år (0-24 månader) och deras vuxna, som hämtar inspiration från korallrevens intrikata och livfulla värld.
Fieh kommer till Babel för att bjuda på organisk soul med både värme och karaktär!
FIEH (NO) Fiehs åtta medlemmar har en tydlig mission: Att ge publiken en ordentlig upplevelse. Anförda av sångerskan Sofie Tollefsbøl tar de sats från 70-talet och levererar låtar med mycket själ och fuzz. Utgångspunkten är organisk soul med såväl värme som karaktär. Vägledda av de begåvade instrumentalisterna tas vi med tillbaka till en era kantad av rökiga klubbar, passionerade fans och musiker som bodde och andades deras hantverk.
2018 spelade det norska kollektivet Fieh på showcasefestivalen Where’s The Music i Norrköping. Då var de aktuella med den hyllade debutsingeln ”Glu” och sedan dess har de även släppt den basdrivna neo-soul-pärlan ”25”.
Fieh håller på att göra ett ordentligt avtryck på världen och du bör verkligen inte missa chansen att uppleva dem live.
VAD: Fieh (NO) LIVE NÄR: Torsdag 10 oktober, 19:30, på scen 20:30 VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö FÖRKÖP: 120kr, student 100 kr (inkl. förköpsavg.) I DÖRREN: 120kr, student 100 kr ÅLDER: 13 år SPOTIFY:
Fieh
Fieh
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 10 okt 2019
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.