Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
  LoveBoat på Etage

Årets retrofest på Etage: LoveBoat bjuder in till en kväll med musik, kärlek och dans på Malmös mest legendariska nattklubb. ?

 
  Mera >>
 
  Helge Albin Quintet

Saxofonisten och kompositören Helge Albin med sin nybildade kvintett, bestående av några av de främsta musikerna på den europeiska jazzscenen. Gruppen framför helt nyskriven musik av Helge, specialskriven för just denna konstellation och dess medlemmar.

 
  Mera >>
 
  Sir Jay & His Blue Orchestra med Support: Little Big Oliver & Viggo Bjerkhagen

25-årsjubilerande Sir Jay & His Blue Orchestra bjuder upp till en helkväll av gammal tidlös Big Ball Blues + ett inledande ”guitar-battle” mellan begåvade ungtupparna Little Big Oliver (13 år) och Viggo Bjerkhagen.

 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – endast kvinnor
SOPPBUFFÉ - BASTU, AUFGUSS – KVÄLLSDOPP, på Ribersborgs Kallbadhus
 
  Mera >>
 
  Det stora annorlunda
Det stora annorlunda är en lekfull pjäs om olikheter, besvärliga vänner och kluriga relationer. Denna teaterpjäs för 3-5-åringar är en berättelse som vill låta alla få plats utan att behöva passa in. En musikalisk och poetisk resa in i kärnan av det stora, svåra och underbara som är vänskap.
 
  Mera >>
 
  Den magiska bibliotekarien - Premiär
Föreställningen är rolig, interaktiv och en lärorik föreställning som väcker nyfikenhet för läsning, hyllar bibliotek och personalen som guidar oss in i böckernas magiska värld! På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

SVANTE SJÖBLOM MED TWANG & ORKESTER    

 
 
Svante Sjöblom är en fanbärare för den nya generationen av svenska bluesmen. En äkta Skånepåg som spelar gitarr och sjunger som om han levt hela sitt liv i den amerikanska södern. Denna kväll får vi nöjet att höra honom både tillsammans med den dansk/amerikanska trion Twang och sin egen orkester. Originalkompositioner och traditionell amerikansk folkmusik, från old-time till bluegrass och mycket mer.

Två nya samarbeten presenteras denna kväll. Svante är dels är i färd med att spela in en skiva med trion Twang, med grunden i amerikansk folkmusik, old-time och bluegrass, m.m. och dels hans hans kommande soloskiva, med endast originalmusik. Soloskivan kommer innehålla en blandning av musik både solo, på duo, trio och med fullt band. Om det vill sig väl så är båda skivorna färdiga att släppas när spelningen äger rum.

Twang består av tre musiker med rötter USA och den jylländska myllan som spelar bas, banjo, fiol, gitarr och sjunger trestämmigt. Twang har sedan 2014 spelat ett otal konserter och funnit ett helt eget sound och en helt speciell musikalisk stämning.Twang är precis som en trebent taburett, där varje musiker är ett av benen. Endast med alla tre ben är Twang \"Twang\". Varje medlem drar i varsin riktning, men tillsammans håller balansen. Twang mister aldrig riktningen som ett samlat band, de håller både varandra nere och får varandra att sväva.

Bandet möttes som studerande på \"Det Rytmiske Musikkonservatorium\" i Köpenhamn, där alla tre stack ut lite p.g.a. sitt intresse för den amerikanska folkmusiken. De tre musikerna har hela tiden haft lust att utmana på folkmusikscenen och tillsätta något nytt till traditionen. Det arbetet har än så länge kulminerat med utgivningen av debutplattan “Bebzy Biddle“.

På scen:
Twang:
Thyge von Dassen – sång och fiol
Spencer Gross – kontrabas, gitarr och sång
Peter Banks – banjo och sång

Orkestern:
Marcel Strub – slagverk
Micke Björk – kontrabas
Ola Åkerman – trombon
Hannes Bennich – saxofon

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan fre 18 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13939

Till förstasidan >>