Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Snorre Kirk European Quartet (NO/UK/DK)
Här står spelglädje, närvaro och inte minst sväng i centrum! Den prisbelönade norska trummisen och kompositören Snorre Kirk återvänder till Victoriateatern med sin European Quartet – ett stjärnspäckat band som på kort tid etablerat sig som en av de mest eftertraktade ensemblerna på dagens jazzscen. Kvartetten består av två av den brittiska jazzscenens mest framstående profiler – saxofonisten Giacomo Smith och pianisten Joe Webb – samt den lysande danske basisten Anders Fjeldsted. Tillsammans skapar de en tidlös men vital jazz som förenar tradition, elegans och modern energi.
 
  Mera >>
 
  Lucía Fumero (ES) (Upptäck Victoria!)
Barcelonabaserade pianisten, kompositören och sångerskan Lucía Fumero rör sig fritt mellan musikaliska världar. I hennes universum möts jazz, klassisk skolning och traditionella klanger i ett uttryck fullt av liv, nyfikenhet och personlighet. Hennes musik är rytmisk och karismatisk, men samtidigt impressionistisk och drömsk – två till synes motsatta egenskaper som Lucia på ett självklart sätt förenar.

 
  Mera >>
 
  Bassekou Kouyate & Amy Sacko (ML)

Den världsberömde ngonimästaren Bassekou Kouyaté och sångerskan Amy Sacko tillhör Malis musikaliska toppskikt. Tillsammans förkroppsligar de den levande griot-traditionen – men med en kraft och förnyelse som har gjort deras musik känd långt bortom Västafrika.

 
  Mera >>
 
  En stackars liten haj
Det var en gång en pojke som älskade att bada. Han skulle nog ha badat varje dag, om han inte vore så väldigt rädd för hajar.
 
  Mera >>
 
  Michelle David & The True-Tones (US)
Michelle David & The True-Tones bjuder på ren musikalisk glädje — en explosion av energi, närvaro och soul! Deras musik rör sig fritt mellan traditionell gospel, afrofunk, soul och R&B, vidare till calypso, afrobeat och gnawa – alltid med samma pulserande kärna av hopp, kraft och groove. Nu är bandet aktuellt med sitt mest personliga album hittills, Soul Woman – en innerlig reflektion över identitet, läkning och samhörighet

 
  Mera >>
 
  På spaning efter hornugglor och kungsfiskare

På spaning efter hornugglor, kungsfiskare och andra fåglar i Slotts- och Kungsparken.

 
  Mera >>
 
  Familjelördag: En stackars liten haj
En föreställning om rädsla och hur man kan övervinna den.
 
  Mera >>
 
  Blue Benders med Workshop

Blue Benders föddes ur Stockholms livliga bluesscen och har sedan starten 2021 etablerat sig som en av Sveriges mest spännande liveakter. 

Med en dynamisk mix av blues, rock, soul och funk har bandet vunnit flera utmärkelser. Gratis Workshop mellan kl 14-16.

 
  Mera >>
 
  RAGNARÖK - Latinspexet
Välkomna till Latinspexets åttonde uppsättning: Ragnarök
 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Orquesta Tangarte - 20-års jubileum    

 
 
Orquesta Tangarte – Malmös enastående tangoorkester, har under de senaste 20 åren förgyllt dansgolven för många dansare, såväl i Sverige som i Europa.

Nu är det dags för orkestern att anta nya utmaningar, argentinske kompositören Juan Esteban Cuacci, hörde av sig och ville skriva musik direkt för dem. Jubileumskonserten bjuder även på gamla pärlor och välkända sångerskan Claudia Pannone från Gotan Project.

Tangon, som föddes i hamnområdet i Rio de la Plata, har tagit sig från de ruffigaste bakgatorna i Buenos Aires till de finaste salongerna i världen. Tangarte har inför sitt 20-årsjubileum kavlat upp ärmarna och grävt djupare i musiken. Vad är tango? Varifrån kommer denna musik som drabbar oss med all sin kraft, passion och poesi?

Tangarte tror sig ha hittat svaret. För att guida publiken genom sin upptäcktsfärd har ciceronen Harald Leander engagerats. Vi får följa med på en resa bakåt i tiden, till tangons rötter; rytmerna och folkmusiken. Därifrån, via den traditionella, dansanta tangon, längs snåriga vägar till nya utkristalliserade stilar, såsom finsk tango och nykomponerade skräddarsydda stycken av Juan Esteban Cuacci. Musikälskare, detta blir en fest utan dess like och inget jubileum utan musik av maestro Astor Piazzolla, samt dans av Marcela & Ruben. Kom och gör en djupdykning in i tangons värld!

På scenen:
Juanjo Passo: bandledare och bandoneonist
Per Tidstrand: cello
Hedda Heiskanen: violin
Irina Binder: violin
Garik Binder: piano
Viktor Auregård: kontrabas
Claudia Pannone: sång
Marcela Troncoso & Ruben Marin: dans
Harald Leander: presentatör


******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.
Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning. https://palladiumservering.ebiljett.nu
Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.
Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 27 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13907

Till förstasidan >>