Visa alla 126 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  The Ukulele Orchestra of Great Britain
Den internationella jättesuccén The Ukulele Orchestra of Great Britain firar sitt 40-årsjubileum med att åka på en omfattande världsturné och den 24 mars besöker de Slagthusets Teater!
 
  Mera >>
 
  Billy Cobham' Quintet (US)

Han är nu över 80 år men visar inga tecken på att sakta ner. Den legendariske trummisen Billy Cobham, född i Panama och uppvuxen i Brooklyn, slog igenom på 1960-talet, först med Miles Davis och sedan som en av grundarna till Mahavishnu Orchestra, gruppen som för alltid förändrade mötet mellan jazz och rock. Få trummisar har satt ett lika djupt avtryck i den moderna musikhistorien. Som en av jazzfusionens verkliga pionjärer har Cobham ständigt tänjt på gränserna mellan jazz, rock och funk med explosiv teknik, total precision och en obändig kreativitet.

 
  Mera >>
 
  DANCING WITH THE DEAD

Träd in i en värld bortom denna, där fantasi och kreativitet får styra och ta steget ut i det okända…

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Nisse Hallberg, Evelyn Mok och Elvira Gullander

Nisse Hallberg och Elvira Gullberg gästar den 20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat.

 
  Mera >>
 
  Lelo Nika Septet (SRB/DK/SE/RO)
Ett möte mellan sju musiker med olika bakgrund men ett gemensamt språk – musiken. Dragspelaren Lelo Nika har tillsammans med basisten Thommy Andersson och cimbalomspelaren George Mihalache turnerat världen över i mer än två decennier. I denna septett förenas trion med den danska Hermes String Quartet, kända för sina konstnärliga samarbeten och sitt lyhörda sätt att närma sig musik över genregränser. Tillsammans skapar de ett musikaliskt möte som rör sig mellan passion, poesi och rytmisk intensitet.

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Grand Tango Afton

Konsert med Guillermo Fernandez & Cesar Angeleri feat. Tango Primo och Dj. Jessica Carlesson. Vårens tangokonsert på Mix Musik bjuder på Argentinas populäraste tangosångaren Guillermo Fernandez, vinnaren av Premios Konex 2015 som “Årtiondets Bästa tangosångare” tillsammans med en av tangons främsta tangogitarrist Cesar Angeleri.Konserten gästas av Tango Primo bestående av Juanjo Passo på bandoneon, Hedda Heiskanen piano och Per Tidtstrand cello. Kvällens Tango Dj’n är Jessica Carlesson från Stockholm. Under kvällen är det livemusik med tangotrion Tango Primo från Malmö som spelar till dans!

 
  Mera >>
 
  Den hemliga trädgården (för 8–11 år)
En spännande berättelse om naturens fantastiska kraft att läka. Fritt baserad på Frances Hodgson Burnetts bok från 1911 med samma namn.
 
  Mera >>
 
  Den goda människan i Sezuan
I Den goda människan i Sezuan ställer Bertolt Brecht inte frågan om hur man ska vara god, utan för vem – och till vilket pris
 
  Mera >>
 
 


Alla 126 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

BEAT FUNKTION: ROOTS    

 
Foto: Raymond Leigh  
Jazzfunk med tydlig sjuttiotalskänsla, svängig musik där traditionell jazzimprovisation möter moderna tongångar i en uppiggande mix av jazz, funk, soul, afrobeat och disco. Svenska sexmannabandet Beat Funktion släpper sitt sjunde album "Roots" och ger sig ut på internationell höstturné.

Enligt internationell press lyckas bandet genom sitt sätt att kombinera jazzimprovisation av det äldre märket med moderna dansvänliga rytmer från pop, disco och funk, att nå ut över generationsgränserna och leta sig in även hos publik som inte är inlyssnad på jazz. Idag varvas Beat Funktions instrumentala musik ofta med riktigt bra sångsolister och blir en oerhört medryckande live-akt där publiken allt som oftast slutar på dansgolvet. På deras sjätte och senaste album Green Man samarbetade de med sångsolister såsom Viktoria Tolstoy, Claes Janson, Jasmine Kara, Damon Elliott, m. fl.

De har fått överväldigande kritik i internationell press och har hittills släppt sex internationellt hyllade album som alla spelats mycket på radiokanaler i USA och Kanada. De är det första svenska jazzbandet i historien som toppat radiolistorna både i USA och Kanada. År 2014 licensierades bandets tredje album Voodooland till japanska skivbolaget P-Vine och hamnade därefter på 1:a-plats tre veckor i sträck på de amerikanska och kanadensiska jazzlistorna och de blev det nionde mest spelade bandet i USA på hela året. Totalt sett har bandet sammanlagt legat på USA- och Kanadalistorna i över 60 veckor. Albumen Mandy’s Secret och Olympus hamnade även på 1:a plats i USA och Kanada.

På scen:
Olle Thunström – saxofon
Johan Öijen – gitarr
Daniel Lantz – piano
Pal Johnson – bas
Jon Eriksson – trummor
Anders Bergcrantz – trumpet (gäst)

www.beatfunktion.com
https://open.spotify.com/artist/2zKeZvfAOo1RvcT4mmSfdW?si=KrvkLjm7T5OPH-bS9VvKZg
https://www.facebook.com/beatfunktion

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 15 nov 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13904

Till förstasidan >>