Visa alla 126 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  The Ukulele Orchestra of Great Britain
Den internationella jättesuccén The Ukulele Orchestra of Great Britain firar sitt 40-årsjubileum med att åka på en omfattande världsturné och den 24 mars besöker de Slagthusets Teater!
 
  Mera >>
 
  Billy Cobham' Quintet (US)

Han är nu över 80 år men visar inga tecken på att sakta ner. Den legendariske trummisen Billy Cobham, född i Panama och uppvuxen i Brooklyn, slog igenom på 1960-talet, först med Miles Davis och sedan som en av grundarna till Mahavishnu Orchestra, gruppen som för alltid förändrade mötet mellan jazz och rock. Få trummisar har satt ett lika djupt avtryck i den moderna musikhistorien. Som en av jazzfusionens verkliga pionjärer har Cobham ständigt tänjt på gränserna mellan jazz, rock och funk med explosiv teknik, total precision och en obändig kreativitet.

 
  Mera >>
 
  DANCING WITH THE DEAD

Träd in i en värld bortom denna, där fantasi och kreativitet får styra och ta steget ut i det okända…

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Nisse Hallberg, Evelyn Mok och Elvira Gullander

Nisse Hallberg och Elvira Gullberg gästar den 20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat.

 
  Mera >>
 
  Lelo Nika Septet (SRB/DK/SE/RO)
Ett möte mellan sju musiker med olika bakgrund men ett gemensamt språk – musiken. Dragspelaren Lelo Nika har tillsammans med basisten Thommy Andersson och cimbalomspelaren George Mihalache turnerat världen över i mer än två decennier. I denna septett förenas trion med den danska Hermes String Quartet, kända för sina konstnärliga samarbeten och sitt lyhörda sätt att närma sig musik över genregränser. Tillsammans skapar de ett musikaliskt möte som rör sig mellan passion, poesi och rytmisk intensitet.

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Grand Tango Afton

Konsert med Guillermo Fernandez & Cesar Angeleri feat. Tango Primo och Dj. Jessica Carlesson. Vårens tangokonsert på Mix Musik bjuder på Argentinas populäraste tangosångaren Guillermo Fernandez, vinnaren av Premios Konex 2015 som “Årtiondets Bästa tangosångare” tillsammans med en av tangons främsta tangogitarrist Cesar Angeleri.Konserten gästas av Tango Primo bestående av Juanjo Passo på bandoneon, Hedda Heiskanen piano och Per Tidtstrand cello. Kvällens Tango Dj’n är Jessica Carlesson från Stockholm. Under kvällen är det livemusik med tangotrion Tango Primo från Malmö som spelar till dans!

 
  Mera >>
 
  Den hemliga trädgården (för 8–11 år)
En spännande berättelse om naturens fantastiska kraft att läka. Fritt baserad på Frances Hodgson Burnetts bok från 1911 med samma namn.
 
  Mera >>
 
  Den goda människan i Sezuan
I Den goda människan i Sezuan ställer Bertolt Brecht inte frågan om hur man ska vara god, utan för vem – och till vilket pris
 
  Mera >>
 
 


Alla 126 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Victoria dansar! - GABACHO MAROC (MAR/FRA/ALG)    

 
Foto: Victor Hugo Espejo  
Musik som gör att det spritter i kroppen och gör det omöjligt att inte vilja dansa! Åttamannabandet Gabacho Maroc har sina rötter i Marocko, Algeriet och Frankrike har utvecklat sin alldeles egna stil. Afrojazz kryddad med influenser från marockansk, arabisk och västerländsk musik – jazz, pop och elektroniska beats blandas med inslag av nordafrikanska rytmer chaabi (ofta populärt på bröllop) och gnawa-musiktraditioner och kokas ned till en medryckande, dansant fusion!

Gabacho Maroc har sin bas i Frankrike och grundades av trummisen Vincent Thomas i San Sebastian under 2013. Deras varierade, festliga och raffinerade repertoar har fått publiken på fyra kontinenter och under mer än 150 konserter att dansa som galningar.

Gruppen har mottagit lovord världen över och nu senast i mars toppade de Transglobal World Music Chart med sitt nya album TAWASSOL (sv: förbindelse, anknytning, samband, sammanhang) som släpptes i januari 2018. Skivan gästas bland annat av musiker som Jean-Philippe Rykiel (Frankrike), Pascuala Ilabaca (Chile), Ermanno Panta (Italien) and Mixel Ducau (Baskien).

Observera att det är förbjudet att ta med mat och dryck till detta evenemang. Det kommer inte finnas några stolar i salongen. Endast sittmöjlighet vid köp av balkongbiljett.

Pris: Salong (Stående) 200:-
Balkong (Sittande, med rätt att gå ner i salongen) 250:-
I dörren: 250:- (i mån av plats)
(i biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift)
Insläpp:
20.00
På scen: 21.00

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan lör 09 nov 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13901

Till förstasidan >>