Hattjakten En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
Funnys Äventyr - entré inkl teater Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
Lisen Rylander Löve är aktuell med sitt nya album In fields of time (oktober 2025) – där akustiska instrument som saxofon och röst möter live-elektronik och skapar suggestiva och gränsöverskridande ljudlandskap.
Ole Børud Band (NO) (Victoria dansar!) West Coast, pop, funk och jazz i ett – den norske musikern och låtskrivaren Ole Børud är själva definitionen av det senaste decenniets renässans för västkustpop (tänk en korsning mellan Steely Dan, Toto, Michael McDonald och Doobie Brothers). Ole Børud är en multiinstrumentalist och är särskilt känd för sitt skickliga gitarrspel och karaktäristiska röst. Musiken är välarrangerad och bär på en tydlig känsla av precision och musikaliskt hantverk. Nu är han redo att ge sig ut på turné igen i samband med att han släpper sitt sjätte album hösten 2025
Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.
Wildie är i mångt och mycket historien om en röst – en av de starkaste röster man hört i Sverige sedan Totta Näslund tog ton. Anders Thorén, sångaren i Wildie har rösten, en på tusen. I rösten gömmer sig blues, soul, country och bakom kraften skimrar sentimentalitet och nostalgi. Genom sin resor världen runt, tusentals timmar av nötande vid pianot och livespelande med gitarr och dragspel har Anders tillskansat sig en unikt kraftfull röst.
Lyssnar man noga kan man höra ekon från Nashville, Memphis och Austin, från Havanas barer och hamnkvarteren i Marseille. Roy Orbison, Chuck Berry, Rufus Wainwright och Johnny Cash filtreras genom Blekinges skogar.
Anders Thorén bildade tillsammans med musikern och producenten Rasmus SvenssonWildie 2014 och tillsammans spelade de in debutskivan, Lost and Gone. Skivan släpptes på skivbolaget Rootsy och tar lyssnaren på en resa från sent 50-tal till dagens Americana-scen. Efter hand har det blivit ett band av Wildie, som är något av en doldisupergrupp med rutinerade musiker som spelat i olika konstellationer för att så småningom hitta varandra. Gamla och nya vännerna Marcus Rostedt, trummor, Per Henry Levi Knagg, bas och Martin Svensson, akustisk gitarr .
”Redan på skivans första ton, den inledande akustiska klangen i gitarrens första sekund, får jag förhoppningar och framförallt, och det är ju en helt egoistisk känsla, träffar den mig rätt i hjärtat samtidigt som öronen uppfattar osedvanligt sympatisk musik. Det är så välspelat, så välsjunget och framförallt välskrivet att jag blir upprymd och glad över att sådan här musik trots allt existerar i ett land som just nu tycks leva i ett artificiellt schlagerrus.”
(Utdrag ur Håkan Petterssons recension av första skivan ”Lost & gone”, 2015,
http://www.hakanpettersson.se/blogg.php?id=3636)
Hösten 2017 släpptes bandets andra fullängdare Westbound som spelades in i The End Studios under några intensiva dagar. Tio låtar spelades in på 48 timmar och ytterligare ett spår med Anders solo på piano tillkom i stunden.
Wildie kommer till Victoriateatern med två solida plattor i bagaget. Med sig har de vänner och musikaliska vapendragare ur Malmös musikscen.
På scen: Anders Thorén - Sång, klaviatur
Rasmus Svensson - Gitarr
Per Henry Levi Knagg - Bas
Marcus Rostedt - Trummor
Martin Svensson - Gitarr
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 24 okt 2019
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.