Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Lisen Rylander Löve

Lisen Rylander Löve är aktuell med sitt nya album In fields of time (oktober 2025) – där akustiska instrument som saxofon och röst möter live-elektronik och skapar suggestiva och gränsöverskridande ljudlandskap.

 
  Mera >>
 
  Ole Børud Band (NO) (Victoria dansar!)
West Coast, pop, funk och jazz i ett – den norske musikern och låtskrivaren Ole Børud är själva definitionen av det senaste decenniets renässans för västkustpop (tänk en korsning mellan Steely Dan, Toto, Michael McDonald och Doobie Brothers). Ole Børud är en multiinstrumentalist och är särskilt känd för sitt skickliga gitarrspel och karaktäristiska röst. Musiken är välarrangerad och bär på en tydlig känsla av precision och musikaliskt hantverk. Nu är han redo att ge sig ut på turné igen i samband med att han släpper sitt sjätte album hösten 2025
 
  Mera >>
 
  Mats/Morgan/Henrik

Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.

 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

WILDIE - En afton med Wildie + vänner    

 
Foto: Kate Visonj  
Wildie är i mångt och mycket historien om en röst – en av de starkaste röster man hört i Sverige sedan Totta Näslund tog ton. Anders Thorén, sångaren i Wildie har rösten, en på tusen. I rösten gömmer sig blues, soul, country och bakom kraften skimrar sentimentalitet och nostalgi. Genom sin resor världen runt, tusentals timmar av nötande vid pianot och livespelande med gitarr och dragspel har Anders tillskansat sig en unikt kraftfull röst.

Lyssnar man noga kan man höra ekon från Nashville, Memphis och Austin, från Havanas barer och hamnkvarteren i Marseille. Roy Orbison, Chuck Berry, Rufus Wainwright och Johnny Cash filtreras genom Blekinges skogar.

Anders Thorén bildade tillsammans med musikern och producenten Rasmus Svensson Wildie 2014 och tillsammans spelade de in debutskivan, Lost and Gone. Skivan släpptes på skivbolaget Rootsy och tar lyssnaren på en resa från sent 50-tal till dagens Americana-scen. Efter hand har det blivit ett band av Wildie, som är något av en doldisupergrupp med rutinerade musiker som spelat i olika konstellationer för att så småningom hitta varandra. Gamla och nya vännerna Marcus Rostedt, trummor, Per Henry Levi Knagg, bas och Martin Svensson, akustisk gitarr .

”Redan på skivans första ton, den inledande akustiska klangen i gitarrens första sekund, får jag förhoppningar och framförallt, och det är ju en helt egoistisk känsla, träffar den mig rätt i hjärtat samtidigt som öronen uppfattar osedvanligt sympatisk musik. Det är så välspelat, så välsjunget och framförallt välskrivet att jag blir upprymd och glad över att sådan här musik trots allt existerar i ett land som just nu tycks leva i ett artificiellt schlagerrus.”
(Utdrag ur Håkan Petterssons recension av första skivan ”Lost & gone”, 2015, http://www.hakanpettersson.se/blogg.php?id=3636)

Hösten 2017 släpptes bandets andra fullängdare Westbound som spelades in i The End Studios under några intensiva dagar. Tio låtar spelades in på 48 timmar och ytterligare ett spår med Anders solo på piano tillkom i stunden.

Wildie kommer till Victoriateatern med två solida plattor i bagaget. Med sig har de vänner och musikaliska vapendragare ur Malmös musikscen.

På scen:
Anders Thorén - Sång, klaviatur Rasmus Svensson - Gitarr Per Henry Levi Knagg - Bas Marcus Rostedt - Trummor Martin Svensson - Gitarr

Länkar:
Facebook:
https://www.facebook.com/Wildie-309228402534614/?ref=bookmarks
Spotify:
https://open.spotify.com/artist/0lCZ0S7Jh7ZZEJ0NuSUaKX?si=mOf5XiMYSpC_FBHlkIAX1g
Hemsida:
http://www.wildie.se
Videos:
https://www.facebook.com/309228402534614/videos/617603228709566
https://www.facebook.com/309228402534614/videos/304792740315557/

Picknickföreställning

Pris:
Salong 200:-
Balkong 160:-
Salong Student/Pensionär 160:-
Balkong Student/Pensionär 120:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 24 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13899

Till förstasidan >>