Visa alla 138 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Saxell & Jalle
Saxell & Jalle tillbaka på Biografteatern Scala i Ystad
 
  Mera >>
 
  Caixa Cubo (BR)
Med inspiration från brasilianska 70-talsgrooves och samba-jazz-traditionen skapar denna jazztrio från São Paulo ett helt eget sound – med en modern twist. De rör sig fritt genom det rika, rytmiska brasilianska musiklandskapet och väver samman tradition med samtida jazzinfluenser. Med en livfullhet och experimentlusta som fångar essensen av São Paulos dynamiska musikarv, rör sig trion sömlöst mellan det eleganta och det surrealistiska.
 
  Mera >>
 
  Maleficium – en stadsvandring om häxprocesserna i Malmö
Stadsvandring i Malmö i spåren av häxprocesserna i Malmö under 1500-talet.
 
  Mera >>
 
  Linearity
- It’s not easy being straight.
Dansföreställningen "Linearity" visar på den till synes hopplösa uppgiften att i en oregelbunden värld utgå ifrån enbart räta linjer.
På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
  LINEARITY – JOSHUA MONTEN
Som att se Sisyfos rulla sin sten uppför berget, visar ”Linearity” den fascinerande oändliga uppgiften att påtvinga rakhet på en oregelbunden värld.
 
  Mera >>
 
  Hebbes sisters & Duo Sentire
De sjönsjungande Hebbes sister 
Josefin, Emelie och Maria tar oss med på en förtrollande resa.
Duo Sentire är Lars-Inge Bjärlestam på cello och Ulrika Hebbe vid pianot.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - Framflyttad
En musiksaga för alla från 6 år. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
 


Alla 138 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

AFENGINN (DK/NORDIC): KLINGRA    

 
Foto: Søren Solkær  
Låt dig svepas med på en kalejdoskopisk resa till en annan tid och plats. Dansk/nordiska Afenginns fusion av nordisk folk och klassisk musik med drömska inslag transporterar oss till en annan värld. I jämförelse med Afenginns förra album ”Opus” är deras nya album ”Klingra" ett ömtåligt, om än passionerat verk.

Både musiken och texterna på färöiska består av cykliska strukturer av olika längder och storlekar. På vissa ställen korsar parallella teman varandra och smälter samman i bubblor av dissonans och upplyftande harmoni. Den övergripande upplevelsen är djupt emotionell – kontemplativ och melankolisk, med en stråle av befriande ljus vid horisonten.

Med en ljudpalett bestående av två pianon, en stråkkvartett, pedalstålgitarr, synthbas och två trummisar med stöd av Ólavur Jákupssons (Yann Tiersen) röst flyter låtarna på ”Klingra” in i varandra, lager av repetitiva fraser och teman i olika längder krusar sig på varandra och leder till en känsla av ett ständigt framåtdriv på en dold väg. Lyssnaren kan låta sig beröras av den matematiska designen av musiken såväl som det råa emotionella uttrycket. Med en mängd konserter på sitt samvete har gruppen byggt upp en virtuositet och en exstatisk scennärvaro som få kan slå. Instrumenten talar klarspråk. Intensivt, medryckande och halsbrytande; stundtals mystiskt, stilla och djupt meditativt med ett nästan psykedeliskt samspel och i nästa stund rasande tempo och fartfyllt sväng.

Under ledning av den finske frontmannen och kompositören Kim Rafael Nyberg skapar gruppen vackra och enastående melodier. Musikerna på ”Klingra” kommer från olika hörn av norden. Från Färöarna: Teitur och Dánjal á Neystabø på piano, Mikael Blak (Evieur) på bas och Ólavur Jákupssons (Yann Tiersen) som sjunger på färöiska. Från Norge kommer slagverkaren Knut Finsrud och från Danmark Niels Skovmand på violin, Ulrik Brohuus på trummor och samt gästuppträdande från den Danske Strygekvartet.

Bandet har funnits sedan 2002 och mottagit inte mindre än åtta Danish Music Awards, Kunstrådets Ung Elite satsning, Danska musikerförbundets livepris 2015 och många andra hedersutnämningar. Gruppen har uppträtt på TV, i radio, på festivaler, konserter och arenor i hela Europa, USA, Kanada, Malaysia och Australien.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 31 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13891

Till förstasidan >>