Visa alla 136 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Matkaravan – Säsongskaravan i Saluhallen
Smaka på säsongen i saluhallen! Följ med våra kunniga karavanförare på en vandring i Malmö saluhall – som vanligt serveras alla smakprover med en rejäl dos kunskap och matlagningstips som tillbehör. Här får du chansen att kika bakom kulisserna, möta handlarna och plocka russinen ur kakan i saluhallens stora utbud.
 
  Mera >>
 
  Väsentligen frisk med Martin Svensson

En tankeväckande och vansinnigt rolig humorföreställning om livet med en av Sveriges mest uppskattade ståuppkomiker. Martin Svensson har nu passerat 60 och märker att åldern innebär stora möjligheter. Han är klokare och har mer tid för fest och resor. Men han inser samtidigt att han tillbringar mer och mer tid på vårdcentralen... På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  The Decline of Serial Killers since 1989

I en helt nyrenoverad spellokal i centrala Malmö presenterar Teaterrepubliken en rykande färsk thriller om politiska attentat på Österlen och en svensk teaterchef som avrättas av en okänd gärningsman.

 
  Mera >>
 
  Medborgarskolans dansuppvisning
Välkommen till Medborgarskolans dansuppvisning för föräldrar och anhöriga.
 
  Mera >>
 
  Adventspyssel - Julkransbindning i Torup (Workshop)
Välkommen på workshop i julkransbindning. Vi går igenom grunderna för att göra julkransar med material, teknik och inspiration. Alla deltagare får binda sin egen krans och ta hem den efter workshopen. Vi ses vid Stenladan (Torupsvägen 530).
 
  Mera >>
 
  Decembernatt: Julkonsert med Klara Goliger & Elin Buxfeldt (Upptäck Victoria!)

Låt decembermörkret lysas upp av varm stämsång, glittrande melodier och en julstämning som känns både tidlös och ny - välkommen till en stämningsfull och annorlunda julkonsert där traditionella folkvisor möter älskade julhits från topplistorna. Folksångerskan och dragspelaren Elin Buxfeldt och popsångerskan och pianisten Klara Goliger – två musikaliska vänner som under ett decennium vandrat sida vid sida på olika stigar. Nu låter de sina skilda ljudvärldar mötas i ett unikt samarbete, där tradition och nutid smälter samman i ny, vacker harmoni. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Det var det fräckaste!
En dag tittar den lille mullvaden upp ur sin håla för att se efter om solen hunnit upp. Då får han plötsligt en bajskorv på huvudet. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nana Rashid (DK/OM)

Med sin blandning av klassisk jazz, blues och en sval nordisk ton sjunger den danska, Grammisbelönade jazzsångerskan Nana Rashid sig in i samtidens svåraste dilemman. Hennes musik genomsyras av melankoli och eftertänksamhet och handlar om att finna sin plats i världen, om att höra till, om kärlekens komplexitet och om vad det innebär att vara kvinna. Låtarna kännetecknas av en rå ärlighet och en djupt personlig ton som för tankarna till storheter som Nina Simone.

 
  Mera >>
 
  Vinterklang - en stämningsfull julkonsert
Välkommen till en julkonsert fylld av värme, musik och magisk stämning! När mörkret sänker sig och julen närmar sig bjuder vår sångensemble in till en kväll där tradition möter överraskningar.
 
  Mera >>
 
 


Alla 136 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

COAST (UK)    

 
 
Det keltiska rockbandet Coast från den engelska kuststaden Southampton förnyar den keltiska folkrocktraditionen, utan att för den sakens skull tappa fotfästet i traditionen. De är stolta över sina keltiska rötter och kombinerar Springsteens passion med inspiration från både Coldplay och Runrig. Bandet som grundades av bröderna Paul Eastham och Chris Barnes släppte sitt debutalbum 2009 och ger nu ut sitt nya album "Ten" och åker på 10 års jubileumsturné.

Bröderna Paul och Chris spenderade sin barndomssomrar på en ö i Yttre Hebriderna i Skottland, Benbecula. Deras mor var folksångerska och deras far spelade bas i ett rockband – något som i hög grad influerat Coast sound. Deras musikaliska universum är något av en hybrid av deras föräldrars musikaliska preferenser och deras högenergiska och slående rock, med omvägar till den traditionella keltiska folken har en karaktär och stil som formats och färgats av de dramatiska landskapen och de kulturella influenserna från den skotska öregionen.

Frontmannen Paul är en enastående låtskrivare, vokalist, artist, producent och virtuos pianist, med ett omfattande CV som innehåller framträdanden och samarbeten med några av de mest ansedda internationella artisterna, låtskrivarna och producenterna i branschen. Gruppen har under sin tio verksamma år gett ut tre album, flera EPs och positionerat sig som ett etablerat, erkänt och samspelat band både i Storbritannien, Europa och Skandinavien, där de har spelat otaliga konserter. Deras fängslande musik har spelats både på BBC, P4 och P5.

På scen:
Paul Eastham – sång, gitarr och piano
Chris Barnes – slagverk och röst
Andy Murray – elgitarrer och röst
Finlay Wells – akustisk och elgitarr
Dave Williamson – bas
Matthias Lassen – trummor

Picknickföreställning

Pris:
Salong 300:-
Balkong 260:-
Salong Student/Pensionär 260:-
Balkong Student/Pensionär 220:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 12 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13889

Till förstasidan >>