Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Eyot (SRB)

Den serbiska kvartetten Eyot har ett eklektiskt och vackert sound som överskrider både tidsmässiga, geografiska och kulturella gränser. De bryter ny mark genom att blanda sitt ursprung från balkan med influenser från jazz, klassisk musik, artrock och traditionella klanger. Resultatet är en fängslande musikalisk värld som rör sig mellan styrka och finess, energi och eftertanke.

 
  Mera >>
 
  Hialøsa

Hialøsa är ett av landets mest hyllade liveband inom nordisk folkmusik.
Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen.

 
  Mera >>
 
  Fred Wesley Generations (US)

Årtionden efter sitt banbrytande arbete med James Brown och George Clinton – som gjorde honom till en av funkens verkliga arkitekter – återvänder Fred Wesley till sina jazzrötter med projektet Generations. Generations är långt ifrån en traditionell jazztrio. Här möts jazz, soul, funk och till och med rap i ett organiskt groove. Musiken pulserar av energi, rytm och sväng – där Wesleys varma trombon, Corradis Hammondorgel och Matchs rytmiska fantasi smälter samman till en tät och lekfull helhet.

 
  Mera >>
 
  LoveBoat Nights på Etage
Dax igen för LoveBoat på legendariska Etage i Malmö!
 
  Mera >>
 
  Snödroppsvandring i Slottsträdgården
Lär dig mer om snödroppar under en snödroppspromenad på Slottsträdgården med Lina Hirsch, anläggningsansvarig trädgårdsingenjör.
 
  Mera >>
 
  Ida Sand
Ida Sand har soul, gospel och jazz i blodet. Det där varma, själfulla uttrycket som hör lika hemma i kyrkan som på en dunkel jazzklubb. I hennes ton möts gospelns glöd, bluesens melankoli och souljazzens rytm, med en personlig och nordisk underton. Ida Sand har en detaljrik och utsökt spelstil, en närvaro och röst som engagerar och griper tag, och därtill ett mäktigt band som lyfter hennes musik med känsla och precision.

 
  Mera >>
 
  Peter Wahlbeck - Nästan ett geni!

Vem är Peter Wahlbeck?


Komiker, författare, konstnär och skådespelare från Halmstad.
Han har arbetat med ståuppkomik på heltid i 35 år och har genomfört 100-tals ståuppframträdanden på små- och stora scener. Publiken får åka med på en fantasiresa.

 
  Mera >>
 
  Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Spårvägens Musikkår Malmö bjuder in till picknick-konsert på Limhamns Folkets Hus! 
Musikkåren kommer att tackla ett musikaliskt program som ledigt och otvunget rör sig från svensk folkmusik till Glenn Miller, vidare till engelska sjömansvisor och hela vägen till ABBA. Och givetvis blir det en marsch också. Och mer därtill.
 
  Mera >>
 
  Vem är det som bestämmer?
En föreställning om klimatet och livet i skogen. Det bjuds på teater blandat med nyskriven musik där barnen i publiken involveras
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Konversationer vid klaviaturen - PER TENGSTRAND: DEN HEROISKE BEETHOVEN    

 
 
Pianisten Per Tengstrand är en av Sveriges mest framstående artister på de internationella konsertscenerna och en kär gäst på Victoriateatern. Denna kväll fortsätter vi konsertserien ”Konversationer vid klaviaturen”.

Beethovens liv var en kamp. En kamp mot dövheten, mot depressioner och mycket annat i hans liv. Han fann en kamp mot demonerna i sin musik och det är den delen av hans skapande som är temat för kvällen. En konsert där Per varvar sitt pianospel med att berätta om temat och musiken på sitt eget avspända sätt – utekväll, nya kunskaper och konsert på en och samma kväll!

Per Tengstrand är en pianist som vid tolv års ålder debuterade med Helsingborgs Symfoniorkester. Han föddes 1968 i Växjö och har studerat för bland annat Hans Pålsson, Dominique Merlet och Romuald Sztern. Under åren har han spelat in skivor med verk av Brahms, Chopin och Beethoven. Han är också huvudpersonen i Magnus Gertten och Stefan Bergs dokumentärfilm Solisten.
Per har fått mycket beröm för sin teknik och säkerhet vilket även har visats i de utmärkelser som han har fått. Han har bland annat vunnit Cleveland International Piano Competition, fått den svenska kungliga medaljen Litteris et Artibu som den yngsta någonsin och när han tilldelades första pris för sina slutexamina vid konservatoriet i Paris bröt publiken det 200 år gamla applådförbjudet.

Idag bor Per i USA med sin fru där han har gör stor succé, både på konserter och skivor. Han arbetar regelbundet med de stora orkestrarna i Skandinavien och är konstnärlig ledare för Helsingborg Pianofestival och New Nordic Music Festival i New York.

Bli flygelsponsor!
Våren 2018 påbörjade Victoriateatern en insamlingskampanj för att finansiera en Steinwayflygel till teatern. Nu finns flygeln på plats, men insamlingskampanjen pågår fortfarande och vi behöver din hjälp. Genom en donation till vår flygelfond bidrar du till att höja kvaliteten på vårt musikaliska programutbud och hjälper oss att säkra Victoriateaterns framtid och ställning som en av Malmös mest vitala och aktuella scener.
Läs mer om hur du blir flygelsponsor här: http://victoria.se/flygel

www.klaverkonversationer.com
https://www.facebook.com/PerTengstrandPiano/
https://www.facebook.com/PerTengstrandPiano/videos/10153942746391551/

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 06 nov 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13888

Till förstasidan >>