Visa alla 143 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE)
Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Giraffens ABC
Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  UNDERVATTENS DRÖMMAR - Ribersborgs Kallbadhus
KALLIS TILL KONSTHALL
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
  Malmö Saluhalls 9-års Jubileumsfest
JUBILEUMSFEST
Den 8 november fyller vi 9 år och firar med fest. Ett matmingel med 13 välkomponerade smakupplevelser, inspirerade av höstens skörd. Vi dimmar ner belysningen, tar fram mixerbordet och skapar feststämning tillsammans med vår DJ Alexis & Co.
 
  Mera >>
 
  En improviserad klassiker!
En unik och humoristisk improviserad föreställning där vi "skriver om" en litterär klassiker; Jane Eyre av Charlotte Brontë.
 
  Mera >>
 
  Från slottsköket till Friherrinnans bord
- en familjevisning av Torups slott
 
  Mera >>
 
  Historisk visning av Torups slotts paradvåning
Visning av Torups slotts paradvåning.
 
  Mera >>
 
  Visning av Torups slottsbibliotek
Välkommen till Torups slott - en av Nordens bäst bevarade renässansborgar från 1500-talet! På en guidad specialvisning av slottets bibliotek får du se dess intressanta samlingar som återspeglar familjerna Coyet och von Leithners tid på Torup.
 
  Mera >>
 
 


Alla 143 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

HANNAH SVENSSON GROUP – Hannah Svensson, Jan Lundgren, Ewan Svensson, Matz Nilsson & Zoltan Csörsz    

 
Foto: Peter Westrup  
Releasekonsert för \"Places and dreams\"

Kritikerrosad sångerska, låtskrivare och konstnär – Hannah Svensson släpper sitt nya album ”Places and dreams” med release på Victoriateatern tillsammans med fyra förnämliga jazzmusiker: Jan Lundgren som räknas som en av världens mest framstående jazzpianister; Ewan Svensson, en av vårt lands mest personliga och hörvärda gitarrister tillika Hannahs far; den legendariske basisten och kapellmästaren Matz Nilsson; samt en av Sveriges allra mest respekterade och skickliga trummisar med en unik känslighet i sitt spel: Zoltan Czörsz.

Albumet består av nykomponerat material av Hannah, blandat med en och annan låtskatt ur den amerikanska sångboken i nya förklädnader. Musiken präglas av starka melodier och materialet på nya albumet är ett möte mellan jazz och popharmonier med stort utrymme för improvisation. Gruppens musikaliska influenser spänner från jazz, pop, soul och fusion, där det egna soundet går som en röd tråd genom varje låt.

Hannah Svensson banar sin egen väg och har med fem skivalbum etablerat sig som en av våra mest uppskattade jazzsångerskor. Hon hörs i många olika kombinationer och sammanhang både i Sverige och internationellt. Bland annat medverkade hon på London Jazzfestival 2018 med en konsert på populära jazzklubben ”Pizza Express”.

”Hannah Svenssons vokala förmåga och tajming är uppenbar från första till sista tonen”
Orkesterjournalen, 2018

”Svensson has developed a magnetic stage presence”
Jazz journal, 2017

På scen:
Hannah Svensson – sång
Jan Lundgren – piano
Ewan Svensson – gitarr
Matz Nilsson – bas
Zoltan Csörsz – trummor

www.hannahsvensson.com
https://www.facebook.com/hannahjenneliesvensson/
https://open.spotify.com/artist/3Cg67zHLkCnjvgASY6CTKA?si=yrGC0AFITYGmJGbmi25oNA
https://www.youtube.com/channel/UC7w1rbgjHzddghFBH2IjNqg?view_as=subscriber

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 11 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13883

Till förstasidan >>