Visa alla 147 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
  Äldre Äldre
En lekfull upplevelse som gestaltas genom dockteater, fotoalbum, tappade minnen och tänder. Från 4 år och upp.
 
  Mera >>
 
  Diane Emerita Solo (Upptäck Victoria!)
Diane Emerita är en av de mest spännande rösterna inom svensk popmusik just nu. När Spotify blickade in i framtiden blev hon ett självklart namn på listan Artists to Watch 2025. Med en bakgrund i klassiskt piano och en känsla för det personligt avskalade, rör sig hennes musik mellan pop, soul och alternativ singer-songwritertradition. Hennes röst bär både styrka och sårbarhet, och texterna kretsar kring det vardagligt nära och det existentiella – om familj, förändring och självkänsla.
 
  Mera >>
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari Sander: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Roger Åkerman & C Me och The Bleachers
Två band på scenen!
Roger Åkerman & C Me - Egna låtar blandat med Kinks och Bowie.
The Bleachers - Pop & rock från 70-talet och framåt till dags datum.
 
  Mera >>
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
 


Alla 147 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

ULF ”MASKEN” ANDERSSON    

 
Foto: Bosse Berdahl  
Det sägs att resan, åtminstone stundtals, är viktigare än själva målet. Detta gäller i allra högsta grad Ulf ”Masken” Andersson. Han som startade sin resa som musikant för över 50 år sedan och beskrivs ofta av både recensenter och publik som Sveriges svar på Delbert McClinton. Välkommen till en kväll av lite av det allra mesta! Det blir en blandning av låtar från flera olika stilar och genrer. Allt från svängig old school rock´n´roll till soul, country och blues, men självklart blir det även läge för både lite svenskt och danskt. Eftersom ”resan” är lång och skiftande blir det också plats för en och annan nostalgisk skröna, mer eller mindre sann.

Ulf "Masken" Andersson började som dixielandtrummis i början av 60-talet och har hunnit med att lira 60-tals pop och ligga högt på både tio-i-topp och Kvällstoppen, och sedan fortsatt som mångårig dansbandsångare och därifrån sadlat om till ”a soulman” med bandet The Midnight Hour, med musik inspirerad av storheter som James Brown, Otis Redding & Wilson Pickett. Från soul över till rock´n´roll med både Johnny´s Boogie Band och Rock´n´ Roll Torpedoes. Facit: totalt över 500 livegig och 7 cd-skivor.

Han har hyllats av en enig musikpress, inte enbart för sina skivor utan även hans liveframträdanden har fått recensenterna att jubla. På senare år har kärleken till country förutom ett stort antal livespelningar tagit sig uttryck i 3 soloplattor i eget namn

"Ulf ”Masken” Andersson älskar musiken, det märks, han är så påtagligt närvarande och sjunger med ren glädje och öppen innerlighet”. - Bo Bjelvhammar/Ystad Allehanda

"Det förtjänar att sägas att Ulf ”Masken” Andersson har en utmärkt karismatisk röst i nivå med många mera kända amerikaners, inte helt olik till exempel Russel Smiths.” - Alexander Agrell/Sydsvenska Dagbladet

"Ulf ”Masken” Andersson ger sig alltid fan på att ta sig ända in i låtarnas hjärta, det blir aldrig ett tomt rabblande av utländska ord utan förankring i själen." - Lennart Persson/rootsy.nu

På scen:
Ulf "Masken" Andersson – sång och ukulele
Fredrik Savbrant – gitarr, keyboard, mandolin, ukulele och körsång
Per "Padde" Almlund – bas och körsång
Johan Pihleke - gitarr, keyboard och körsång (9/10)
Lars Persson - gitarr och körsång (15/10)
Mattias Samuelsson – trummor

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan ons 09 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13871

Till förstasidan >>