Visa alla 144 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Mats/Morgan/Henrik

Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.

 
  Mera >>
 
  Teo Collori & Momento Cigano Band (SI)

Med sin utsökta blandning av gypsy- och swingmusik är Teo Collori and Momento Cigano band en av Sloveniens mest eftertraktade ensembler. Här möts nostalgi och nya berättelser när musikerna framför nyskrivna, originella låtar som tar oss tillbaka till eran av balsalar, cigarrer, Charleston och lackskor – allt i andan av Django Reinhardt.

 
  Mera >>
 
  Miloš Bihary Django Gypsy Jazz Trio (SK)
Miloš Biháry Django Gypsy Jazz Trio är en ung, virtuos trio som förmedlar skönheten i gypsy swing med sina originella arrangemang. Inspirerade av Django Reinhardts legendariska musik bjuder de på en bredd inom gypsy swing-stilen, med toner och influenser från de europeiska länder där genren en gång blomstrade. Med sin tekniska skicklighet och känsliga närvaro skapar trion inte bara en hyllning till det förflutna – de gör stilen levande och närvarande, en upplevelse av värme, elegans och spontanitet.
 
  Mera >>
 
  Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO)
Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - konsert - boksläpp + fika

En förtrollande sagokonsert för barn fr. 5-6 år

På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Vill Du Komma På Mitt Kalas?
En familjeföreställning fylld av hopp, humor och lekfullhet - men också om att känna sig ensam och ledsen.
 
  Mera >>
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
 


Alla 144 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

ULF ”MASKEN” ANDERSSON    

 
Foto: Bosse Berdahl  
Det sägs att resan, åtminstone stundtals, är viktigare än själva målet. Detta gäller i allra högsta grad Ulf ”Masken” Andersson. Han som startade sin resa som musikant för över 50 år sedan och beskrivs ofta av både recensenter och publik som Sveriges svar på Delbert McClinton. Välkommen till en kväll av lite av det allra mesta! Det blir en blandning av låtar från flera olika stilar och genrer. Allt från svängig old school rock´n´roll till soul, country och blues, men självklart blir det även läge för både lite svenskt och danskt. Eftersom ”resan” är lång och skiftande blir det också plats för en och annan nostalgisk skröna, mer eller mindre sann.

Ulf "Masken" Andersson började som dixielandtrummis i början av 60-talet och har hunnit med att lira 60-tals pop och ligga högt på både tio-i-topp och Kvällstoppen, och sedan fortsatt som mångårig dansbandsångare och därifrån sadlat om till ”a soulman” med bandet The Midnight Hour, med musik inspirerad av storheter som James Brown, Otis Redding & Wilson Pickett. Från soul över till rock´n´roll med både Johnny´s Boogie Band och Rock´n´ Roll Torpedoes. Facit: totalt över 500 livegig och 7 cd-skivor.

Han har hyllats av en enig musikpress, inte enbart för sina skivor utan även hans liveframträdanden har fått recensenterna att jubla. På senare år har kärleken till country förutom ett stort antal livespelningar tagit sig uttryck i 3 soloplattor i eget namn

"Ulf ”Masken” Andersson älskar musiken, det märks, han är så påtagligt närvarande och sjunger med ren glädje och öppen innerlighet”. - Bo Bjelvhammar/Ystad Allehanda

"Det förtjänar att sägas att Ulf ”Masken” Andersson har en utmärkt karismatisk röst i nivå med många mera kända amerikaners, inte helt olik till exempel Russel Smiths.” - Alexander Agrell/Sydsvenska Dagbladet

"Ulf ”Masken” Andersson ger sig alltid fan på att ta sig ända in i låtarnas hjärta, det blir aldrig ett tomt rabblande av utländska ord utan förankring i själen." - Lennart Persson/rootsy.nu

På scen:
Ulf "Masken" Andersson – sång och ukulele
Fredrik Savbrant – gitarr, keyboard, mandolin, ukulele och körsång
Per "Padde" Almlund – bas och körsång
Johan Pihleke - gitarr, keyboard och körsång (9/10)
Lars Persson - gitarr och körsång (15/10)
Mattias Samuelsson – trummor

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan ons 09 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13871

Till förstasidan >>