Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 12 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 13 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  MACK Peter Wahlbeck, Simon Gärdenfors, Lena Frisk, Elvira Gullberg, Tina Bergérus
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – Summer edition
På Ribersborgs kallbadhus, Malmö.
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nûjen, Ami Hallberg Pauli, Lasse Buhl
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau.
Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Discover Rosengård Through Your Taste Buds – Join a Flavorful Journey!
Let Zainab guide you on a taste tour that will excite your senses and reveal the culinary treasures of Rosengård!
 
  Mera >>
 
  Sonic Picnic
Tre aftnar, med picknick på tre olika platser i Skåne, som förenar god mat och dryck i klangfyllda konstupplevelser med musik, dansperformance, utsikt och arkitektur. 13 juni, Lokstallarna, Malmö – 18 juli, Sockerbruket, Köpingebro – 25 juli, Brattenborg utsiktsplats, Båstad.
 
  Mera >>
 
  Hjälp! Vår hamster är död!
"Hjälp vår hamster är död!" är en berättelse som riktar sig till barn från 6 år. Pjäsen tas fram av det nystartade teaterkollektivet Brigad i samarbete med etablerade Banditsagor.
 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

LINDY & BON BON BAND    

 
Foto: Louise Morberg  
Högspänd kabaretmusik utan skyddsnät – från fiesta till funeral – berusande kärlek, extatisk glädje och blodig smärta! Disney, Piazzolla, flamencoschlager, discodängor och originalmusik. Det finns alltid något att fira och alltid något att sörja.

Frontfiguren Lindy Larsson är artist, skådespelare och sångare. Han tillhör ensemblen på Maxim Gorki Theater i Berlin där han nu spelar i hyllade Roma Armee. Han har bl a arbetat på Dramaten, Malmö Opera, Stockholms Stadsteater, Malmö Stadsteater, Uppsala Stadsteater och Dansens Hus. Resten av bandet består av en brokig skara musiker som spelat tillsammans i över 20 år. Lindy & Bon Bon Band är något unikt på en svensk scen som måste upplevas med egna ögon.

Rosorna har regnat över Lindy & Bon Bon Band. Publik och recensenter är eniga: detta är något utöver det vanliga.

"...ett framträdande som nästan bokstavligt talat transporterar mig till någon slags skruvad drömvärld, där cabaretmusik, utländska mello-låtar och romsk musik sjungs av en man med en röst inte helt olik Fantomen på operan – med andra ord, helt gudomlig[...] VAR HAR DET HÄR BANDET VARIT HELA MITT LIV? Seriöst, det finns inte ett coolare och mer unikt band just i detta nu i Sverige!”
– Kultursajten Below Beneath (http://belowbeneath.se/musiken/gudomligt-och-galet-med-lindy-bon-bon-band)

”En sångare som sjunger rakt ur sin själ” – SvD

På scen: Lindy Larsson – sång
Sara Edin – fiol
Pelle Halvarsson – cello
Mats Lekander – kontrabas
Pia Lundstedt – gitarr
Miriam Oldenburg – dragspel
Michael Vinsa – trummor

www.lindybonbonband.se https://www.youtube.com/watch?v=kx9DnyeqK6I

Picknickföreställning

Pris:
Salong 320:-
Balkong 280:-
Salong Student/Pensionär 280:-
Balkong Student/Pensionär 240:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan fre 04 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13867

Till förstasidan >>