Visa alla 140 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
  Äldre Äldre
En lekfull upplevelse som gestaltas genom dockteater, fotoalbum, tappade minnen och tänder. Från 4 år och upp.
 
  Mera >>
 
  Diane Emerita Solo (Upptäck Victoria!)
Diane Emerita är en av de mest spännande rösterna inom svensk popmusik just nu. När Spotify blickade in i framtiden blev hon ett självklart namn på listan Artists to Watch 2025. Med en bakgrund i klassiskt piano och en känsla för det personligt avskalade, rör sig hennes musik mellan pop, soul och alternativ singer-songwritertradition. Hennes röst bär både styrka och sårbarhet, och texterna kretsar kring det vardagligt nära och det existentiella – om familj, förändring och självkänsla.
 
  Mera >>
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari Sander: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Roger Åkerman & C Me och The Bleachers
Två band på scenen!
Roger Åkerman & C Me - Egna låtar blandat med Kinks och Bowie.
The Bleachers - Pop & rock från 70-talet och framåt till dags datum.
 
  Mera >>
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
 


Alla 140 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

STAFFAN HELLSTRAND    

 
 
Staffan Hellstrand äger en snart 30-årig karriär som soloartist. Den har resulterat i grammisar, rockbjörnar och odödliga svenska hits, som "Lilla Fågel Blå" och "Fiskarna i haven", som han skrev åt Idde Schultz. Hans musik är poetisk, kompromisslös och ibland med sociala kommentarer och tydliga ställningstaganden.

Staffan är uppvuxen i Nyköping och var tidigare medlem i gruppen Dimmornas Bro samt frontfigur i gruppen SH!, med vilka han släppte tre album. 1989 gav han ut sitt första soloalbum "Hemlös", där han tolkade den svenska poeten Dan Andersson, i både egna och andras tonsättningar. Sedan följde ett 90-tal med med sju hyllade soloalbum och dessutom specialskrivna album till Idde Schultz och Lena Nyman. Han var grammisnominerad sex år i rad och fick också grammis 1993 och 1994. Både Lilla Fågel Blå och Fiskarna i haven fick också Rockbjörnar som årets låtar. Decenniet avslutades med att han skrev Explodera den officiella låten till svenska fotbollslandslaget inför EM 2000 . På 2000-talet har han fortsatt göra hyllade album där Elektriska gatan med låten Romeo i Stocksund blev ett av dom mest uppmärksammade. Fanfar - hans hyllning till den vanliga människan framförs numera av en mängd svenska artister som, Helene Sjöholm, Mia Skäringer, Sofia Carlsson och Cookie´n Beans.

Förutom sin egen karriär har han skrivit låtar till och med en mängd artister från Lasse Winnerbäck och Olle Ljungström via Latin Kings och The Nomads till Lena Nyman, Bodil Malmsten, Lisa Nilsson, Sven-Ingvars, Eric Gadd, Uno Svenningsson och många fler.

Senaste albumet "Svaret på allt" släpptes i april 2018 och just nu är han i full fart med en temaplatta om ett mord som begicks i hans hus i Stockholm 1836.

På Victoriateatern uppträder han tillsammans med keyboardisten Jens Back.

https://youtu.be/dXN4wM87kh4

https://youtu.be/-KcJptcF5qQ

Picknickföreställning

Pris:
Salong 280:-
Balkong 240:-
Salong Student/Pensionär 240:-
Balkong Student/Pensionär 200:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 27 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13865

Till förstasidan >>