Visa alla 132 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Pawky – Upptäck Victoria!
Pawky är en Malmöbaserad kvintett som rör sig fritt genom jazzens landskap – ständigt utforskande, alltid i rörelse. Under ledning av Alice Hernqvist och Aaron Mandelmann förenas några av Sveriges mest framstående unga jazzmusiker i ett kollektivt skapande där komposition möter improvisation, precision balanseras mot spontanitet och det skira kontrasteras av det kraftfulla
 
  Mera >>
 
  ON AND ON AND ON ON AND ON – MARIA NAIDU
On and ON and ON ON and ON fördjupar sig i kraften av gemenskap genom den tidlösa linedansen "The Electric Slide."
 
  Mera >>
 
  ”Vårat sväng” - Mikael Neumann & Supermusikanterna
Mikael Neumann och hans musikanter bjuder på en festlig föreställning med svängig musik och roliga texter. På Vellinge Konserthus.
 
  Mera >>
 
  Bill Laurance & Michael League (UK/US)
Bill Laurance och Michael League är två internationellt hyllade instrumentalister, kompositörer som ligger bakom det flerfaldigt Grammisbelönade bandet Snarky Puppy. Som duo skapar de musik som är intim, filmisk och rikt texturerad – en blandning av jazz, folkmusik, soul och globala traditioner som känns både tidlös och samtida. Deras kompositioner väcker stilla eftertanke och subtil känslomässig resonans, präglade av mjuka pianomelodier, varma basgångar och det uttrycksfulla ljudet från ouden. Det är musik som bjuder in till en plats av stillhet, berättande och närvaro. Duon är aktuella med sitt andra album "Keeping Company". På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Dave Holland Trio (UK/US)
Här möts rytmiskt stram funk, second line-groove, hardbop och lågmälda ballader. 60-talet ekar i de tranceartade ögonblicken, samtidigt som decennier av jazzhistoria vibrerar i luften. Denna trio, under ledning av den tongivande basisten Dave Holland, bildar en musikalisk organism där samspelet präglas av lika delar erfarenhet och lekfull virtuositet.
 
  Mera >>
 
  Trapper Schoepp

Trapper Schoepp har ett namn som är svårt att lägga på minnet, men har man sett honom live glömmer man honom aldrig!
”Det viktigaste för mig är att vara en länk i kedjan av folksångare före och efter min tid”, säger Trapper Schoepp.

 
  Mera >>
 
  Helsinki-Cotonou Ensemble (BE/FI) - Upptäck Victoria dansar!
Åttamannabandet Helsinki-Cotonou Ensemble blandar hejdlöst afrobeat med traditionella västafrikanska rytmer, voodoo sound, modern jazz och funkig groove – med tydliga inslag av high-life och Weather Report-fusion – och skapar ett explosivt sväng med härlig energi! Gruppen är den finske jazzgitarristen Janne Halonen och den beninske slagverkaren och sångaren Noël Saïzonous gemensamma projekt.
 
  Mera >>
 
  Anette, du är huvudrollen i din egen film

När Anette vid sextiofyra års ålder går på bio och ser Il Gondoliere som handlar om den åldrande Guiseppe som kommer ut som gay, drabbas hon så starkt av filmen att hon bestämmer sig för att förändra sitt eget liv. Hon skiljer sig och satsar på att förverkliga sig själv. Livet är ju inte slut för att man snart ska gå pension.

 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – endast kvinnor
SOPPBUFFÉ - BASTU, AUFGUSS – KVÄLLSDOPP, på Ribersborgs Kallbadhus
 
  Mera >>
 
 


Alla 132 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

SIMBI    

 
Foto: Johannes Bergil  
Simbi är ett kreolsjungande niomannaband som spelar "vodou-beat" – det enda i sitt slag. Simbi skapar en själfull dansmusik, modern och egen, inspirerad av den haitiska rootsmusiken (mizik rasinn) som bandet lärt sig på plats i Port-au-Prince och på den haitiska landsbygden. Simbis musik är en kärleksförklaring till denna kultur och låter influenserna gå kors och tvärs mellan västafrikansk pop, afrofunk, jazz och karibisk dansmusik.

Gruppen har funnits länge, turnerat och spelat på stora och små scener, på skolor och klubbar runt om i världen; Sverige, Haiti, Benin, USA, Frankrike, Kanada och man har gjort fyra kritikerrosade album ”Vodou Beat” (-93), ”Kreol” (-96) och ”Kalalou” (-03) och So Yèyè (-18). På Haiti kallas Simbi ”de blåögda haitierna” för den respekt bandet åtnjuter för sitt intresse och kunnande om den haitiska musiken.

Simbi har länge samarbetat med haitis främsta rootsband, Boukman Eksperyans. Sedan 2012 har bandet ett nära samarbete med sångaren och kompositören Sanba Zao som är en förgrundsfigur inom folkmusiken och bor och verkar huvudstaden Port-au-Prince. Senaste albumet So Yèyè är en direkt frukt av detta samarbete.

Bandet gjorde stor succé under sin Haititurné som ägde rum i januari 2019. Höjdpunkten var konserten på den Internationella Jazzfestivalen i Port-au-Prince. Man gjorde också bejublade konserter i Jacmel och Cap Haitien. Simbi uppfattas som en trogen och nyfiken medlem i den haitiska musikfamiljen. Stort!


 Gruppmedlemmar
Lotta Sjölin Cederblom – sång
Sten Källman – saxofon
Johan Ohlsson – keyboard, dragspel
Klas Nilsson – trumpet
Markus Ahlberg – trombon
Mats Eriksson – gitarr
Per Svenner – trummor
Stefan Bergman – bas
Rubens Millet Herrera – congas

https://youtu.be/NYLATGrxiWU
www.mcv.se/simbi

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 02 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13864

Till förstasidan >>