Visa alla 159 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  TARANTO ALEATORIO – MARIA DEL MAR SUAREZ, LA CHACHI
Punkig flamenco i dess råaste form, på Skånes Dansteater, Malmö
 
  Mera >>
 
  Trondheim Jazz Orchestra & GURLS (NO)
Trondheim Jazz Orchestra – en av Norges mest innovativa jazzensembler – förenar sina krafter med den hyllade norska gruppen GURLS och skapar en musikalisk urladdning som tänjer på jazzens gränser. Detta är ett möte mellan GURLS energifyllda pop-jazz och Trondheim Jazz Orchestras dynamiska klang, där lekfullhet och musikalisk skärpa går hand i hand. Tillsammans bjuder de på ett program som blandar nyskrivet material med GURLS mest älskade låtar i nya, kraftfulla arrangemang.
 
  Mera >>
 
  Lueenas (DK) // RÅ (SE) Nordic Nights #13

Höstens första Nordic Nights presenterar två band med samskapande i fokus. Dröm dig bort i det magiska ljudlandskapet till danska duon Luenaas, och låt dig riva med av RÅs tighta samspel och spelglädje!

 
  Mera >>
 
  Oddjob
I över två decennier, faktiskt närmare tre, har de hyllats av både publik och kritiker – såväl hemma i Sverige som internationellt. Frontfiguren, trumpetaren och kompositören Goran Kajfeš är en av 2000-talets mest framstående och uppmärksammade svenska jazzprofiler. Till Victoria kommer de med rykande färsk musik i bagaget!
 
  Mera >>
 
  Träffa sommarens divor – guidad tur bland Slottsträdgårdens dahlior
Dahliorna är sommarens färgstarka divor, som även i år samlas på Slottsträdgårdens dahliafestival.
 
  Mera >>
 
  Tingsek feat. Norrbotten Big Band
Efter en mångfaldigt hyllad medverkan i Norrbotten Big Bands årligen återkommande konsert Soulful December 2019, har ett fortsatt samarbete mellan den kritikerrosade artisten Tingsek och storbandet varit efterlängtat. Med sig in i detta projekt har Tingsek musik som arrangerats för bandet av bland andra Norrbotten Big Bands konstnärlige ledare Joakim Milder. Projektet med Norrbotten Big Band innebär ett spännande möte när Tingseks intimt personliga uttryck korsas med storbandets kraftfält.
 
  Mera >>
 
  Just Lizzy (Thin Lizzy tribute)

Just Lizzy - spelar covers på ”THIN LIZZY” som hade sin storhetstid på 70- och tidiga 80-talet varvade tidlösa stilbildande hitlåtar så som ”The Boys are back in town”, ”Emerald”, ”Waiting for an alibi”, ”Jailbreak” och mängder av fler.

Support akt är bandet: Midnight Revival, rockcovers från 70- och 80-talet. Picknickkonsert - Ta med egen mat och dryck.

 
  Mera >>
 
  HYPER CORAL - MYKA
Hyper Coral är en interaktiv dansföreställning för bebisar 0 – 2 år (0-24 månader) och deras vuxna, som hämtar inspiration från korallrevens intrikata och livfulla värld.
 
  Mera >>
 
  Säg som det är
Säg som det är- en komedi av Adde malmberg om sanning, överraskningar och vänskap.
 
  Mera >>
 
 


Alla 159 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

SIMBI    

 
Foto: Johannes Bergil  
Simbi är ett kreolsjungande niomannaband som spelar "vodou-beat" – det enda i sitt slag. Simbi skapar en själfull dansmusik, modern och egen, inspirerad av den haitiska rootsmusiken (mizik rasinn) som bandet lärt sig på plats i Port-au-Prince och på den haitiska landsbygden. Simbis musik är en kärleksförklaring till denna kultur och låter influenserna gå kors och tvärs mellan västafrikansk pop, afrofunk, jazz och karibisk dansmusik.

Gruppen har funnits länge, turnerat och spelat på stora och små scener, på skolor och klubbar runt om i världen; Sverige, Haiti, Benin, USA, Frankrike, Kanada och man har gjort fyra kritikerrosade album ”Vodou Beat” (-93), ”Kreol” (-96) och ”Kalalou” (-03) och So Yèyè (-18). På Haiti kallas Simbi ”de blåögda haitierna” för den respekt bandet åtnjuter för sitt intresse och kunnande om den haitiska musiken.

Simbi har länge samarbetat med haitis främsta rootsband, Boukman Eksperyans. Sedan 2012 har bandet ett nära samarbete med sångaren och kompositören Sanba Zao som är en förgrundsfigur inom folkmusiken och bor och verkar huvudstaden Port-au-Prince. Senaste albumet So Yèyè är en direkt frukt av detta samarbete.

Bandet gjorde stor succé under sin Haititurné som ägde rum i januari 2019. Höjdpunkten var konserten på den Internationella Jazzfestivalen i Port-au-Prince. Man gjorde också bejublade konserter i Jacmel och Cap Haitien. Simbi uppfattas som en trogen och nyfiken medlem i den haitiska musikfamiljen. Stort!


 Gruppmedlemmar
Lotta Sjölin Cederblom – sång
Sten Källman – saxofon
Johan Ohlsson – keyboard, dragspel
Klas Nilsson – trumpet
Markus Ahlberg – trombon
Mats Eriksson – gitarr
Per Svenner – trummor
Stefan Bergman – bas
Rubens Millet Herrera – congas

https://youtu.be/NYLATGrxiWU
www.mcv.se/simbi

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 02 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13864

Till förstasidan >>