Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari Sander: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Roger Åkerman & C Me och The Bleachers
Två band på scenen!
Roger Åkerman & C Me - Egna låtar blandat med Kinks och Bowie.
The Bleachers - Pop & rock från 70-talet och framåt till dags datum.
 
  Mera >>
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
  MIDNATTSDOPP
Välkommen till ett härligt Midnattsdopp på Ribersborgs kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Undervattensdrömmar - Turning Torso Top floor
Välkommen att stiga in i en förvandlad värld på Turning Torsos allra översta våning. Här möter du Undervattensdrömmar, ett audiovisuellt verk av konstnären Jeanette Wester– en poetisk installation där du själv blir en del av upplevelsen.
 
  Mera >>
 
  Klassiska mästare med Malena och Mats
Varmt välkommen till en oförglömlig musikupplevelse i Torup. Följ med på en stämningsfull eftermiddag när sångerskan Malena Ernman och pianisten Mats Widlund bjuder på en rad älskade örhängen ur den klassiska sång- och operaskatten.
 
  Mera >>
 
  På spaning efter hornugglor och kungsfiskare

På spaning efter hornugglor, kungsfiskare och andra fåglar i Slotts- och Kungsparken.

 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

MARTIN SVENSSON: SELFIE – EN SKEV SJÄLVBILD    

 
 
Efter publiksuccén kommer Martin Svensson, en av Sveriges mest bokade och uppskattade komiker tillbaka till Victoriateatern med sin humorshow: Selfie. Martin fortsätter att utforska det sköra och galet humoristiska i att vara människa. Vi utlovar en underhållande föreställning med massor av skratt och igenkänning, sånger och finurligheter i Martin Svenssons anda.

Martin har blivit 55+ och kan inte förstå det, men måste acceptera det, även om det inte stämmer med hans självbild. Hur kan han ha vuxna barn, han vet ju inte själv vad han skall bli när han blir stor. Vilken bild vill vi ge av oss? Hur förhåller vi oss till selfies och sociala medier? Vad är framgång? Hur ser vi på oss som svenskar? När blev vi mobilberoende? Men inte minst: "Hur kan den där 55-åringen i spegeln vara jag?"

Medverkande: Martin Svensson, komiker och Arja Jantunen, musiker.

Martin Svensson är en av Sveriges mest uppskattade ståuppkomiker. Skåning boende i Helsingborg som efter att i många år ha sysslat med amatörteater i olika former, debuterade han med stand up på The Tivoli i Helsingborg i februari 1997. Succén var ett faktum. Sedan dess har Martin rest land och rike runt med sina egna uppskattade komikföreställningar, som ståuppare på klubbar och som konferencier.

Martins humor bygger på vardagsobservationer och kan beskrivas som smart, snäll och ”över bältet”. Martins styrka är just mötet med publiken och hans förmåga att läsa av publiken så att föreställningen hamnar på precis rätt nivå gör att publiken återkommer och återkommer. Martin arbetade förresten tidigare som sjuksköterska.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan tor 12 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13854

Till förstasidan >>