Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Den magiska bibliotekarien - Premiär
Föreställningen är rolig, interaktiv och en lärorik föreställning som väcker nyfikenhet för läsning, hyllar bibliotek och personalen som guidar oss in i böckernas magiska värld! På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Fyrfolk

Svensk folkmusik med Balkan- och Mellanösterninfluenser – Fyrfolk bjuder på svängiga arrangemang, tradlåtar, klezmertoner, sång och starkt samspel.

 
  Mera >>
 
  BITOI (SE/DK)

BITOI är en hybrid mellan bas och röst. Den svensk-danska ensemblen består av den prisbelönte kompositören, elbasisten och producenten Cassius Lambert, tillsammans med en volkaltrio. Trots sitt lilla format levererar Bitoi ett fylligt och knivskarpt sound. Den kvinnliga trion förenar rå kraft med subtila klangstrukturer, där täta harmonier och dissonanser vävs över djupt pulserande baslinjer. Texterna, hämtade från fonetiskt nedskrivna fågelsånger, förvandlas till sånger och rytmiska mantran som känns både uråldriga och nyskapande.

 
  Mera >>
 
  MARILYN
Hon föds som Norma Jeane. Hon dör som Marilyn Monroe. Hennes största dröm är att bli en erkänd skådespelare, men i en mansdominerad värld formas hon istället till en sexsymbol. Marilyn Monroe hyllas, beundras och älskas världen över – men bakom den glamorösa fasaden finns en ensam och oälskad Norma.
 
  Mera >>
 
  Musikalen Känslokompisarna
Vad är Känslokompisarna?
En barnbok och pedagogiskt material skapat av Karin Wennerholm, som visar “känslokompisar” – inre figurer eller “alter egon” hos en flicka, Selma, som representerar olika viljor, tankar och känslor
"Känslokompisarna" vill hjälpa barn att känna igen sina olika känslor och viljor och ge barn möjlighet att reflektera kring inre “konflikter” när olika känslor vill olika saker.
 
  Mera >>
 
  Magnus Öström Group + Minuano
Magnus Öström Group
Före detta e.s.t.-trumslagaren Magnus Öström är numera i sig själv en storhet på den europeiska jazzscenen. Hans band är ett av scenens mest utmärkande - en berusande blandning av jazz, post-rock, elektronika och svepande filmiska ljudlandskap.
Minuano är ett nybildat band som hyllar en av jazzens mest framgångsrika och banbrytande gitarrister, Pat Metheny.
 
  Mera >>
 
  Solala

I över ett decennium har Solala varit en av de mest lysande stjärnorna på den svenska vokalscenen. Med sina originella arrangemang, bländande stämsång och den där alldeles speciella "hemma-vid-köksbordet-känslan” har de nått en publik långt utanför landets gränser. Allt började när trion samlades i ett kök för att sjunga tillsammans. Resultatet? Heminspelade videor som snabbt spreds som en löpeld på sociala medier och blev starten på något unikt i svenskt musikliv.

 
  Mera >>
 
  Wim Hof Method Fundamentals Workshop
Utforska kraften i andning, kyla och mental närvaro tillsammans med en certifierad Wim Hof Method-instruktör. Under denna workshop får du fördjupa dig i metodens tre grundpelare — andningsteknik, kyla och mindset — och uppleva hur dessa verktyg kan stärka både kropp och sinne. Oavsett om du söker bättre hälsa, ökad energi eller helt enkelt är nyfiken på metoden, väntar en upplevelse som kan förändra hur du möter dig själv och världen omkring dig
 
  Mera >>
 
  Mysteriet på Barnens scen

En lekfull och visuellt spektakulär cirkusföreställning – för både barn och vuxna som gillar när fantasin får ta plats.

 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

MARTIN SVENSSON: SELFIE – EN SKEV SJÄLVBILD    

 
 
Efter publiksuccén kommer Martin Svensson, en av Sveriges mest bokade och uppskattade komiker tillbaka till Victoriateatern med sin humorshow: Selfie. Martin fortsätter att utforska det sköra och galet humoristiska i att vara människa. Vi utlovar en underhållande föreställning med massor av skratt och igenkänning, sånger och finurligheter i Martin Svenssons anda.

Martin har blivit 55+ och kan inte förstå det, men måste acceptera det, även om det inte stämmer med hans självbild. Hur kan han ha vuxna barn, han vet ju inte själv vad han skall bli när han blir stor. Vilken bild vill vi ge av oss? Hur förhåller vi oss till selfies och sociala medier? Vad är framgång? Hur ser vi på oss som svenskar? När blev vi mobilberoende? Men inte minst: "Hur kan den där 55-åringen i spegeln vara jag?"

Medverkande: Martin Svensson, komiker och Arja Jantunen, musiker.

Martin Svensson är en av Sveriges mest uppskattade ståuppkomiker. Skåning boende i Helsingborg som efter att i många år ha sysslat med amatörteater i olika former, debuterade han med stand up på The Tivoli i Helsingborg i februari 1997. Succén var ett faktum. Sedan dess har Martin rest land och rike runt med sina egna uppskattade komikföreställningar, som ståuppare på klubbar och som konferencier.

Martins humor bygger på vardagsobservationer och kan beskrivas som smart, snäll och ”över bältet”. Martins styrka är just mötet med publiken och hans förmåga att läsa av publiken så att föreställningen hamnar på precis rätt nivå gör att publiken återkommer och återkommer. Martin arbetade förresten tidigare som sjuksköterska.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan tor 12 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13854

Till förstasidan >>