Visa alla 158 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Morgonyoga / Bad / Bastu / Smoothie på Sibbarps kallbadhus

Värme, kyla, gemenskap! Yogamorgon på Sibbarps Kallbadhus.

 
  Mera >>
 
  DRIFT001: SIBBARPS KALLBADHUS
DRIFTa in i ett drömlikt landskap där hav möter himmel och vibbig klubbkänsla under bar himmel.
 
  Mera >>
 
  Busstur i Limhamns kalkbrott
Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Fladdermussafari i Lindängelund

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

 
  Mera >>
 
  Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story
The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik. Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
 
  Mera >>
 
  Själens öga
- Lundaprofessor ställer ut unik fotokonst på Kiviks Esperöd
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 158 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Divanhana (BiH)    

 
Foto: Cat Norman Tahirovic  

Divanhana har lyckats sammankoppla ett samtida urbant uttryck med folkmusikgenren ”sevdalinka” som har en lång tradition i Bosnien-Hercegovina liksom stora delar av Balkanhalvön. Med ett filmiskt och klangrikt sound rör sig Divanhana i gränslandet mellan Sevdah, pop, jazz och klassisk musik, i sånger fulla av starka känslor och vemod. Musiken är nära besläktad med genrer som flamenco, fado och blues. Kärnan i genren är den bosniska kulturen och ursprungligen kommer ordet "sevdalinka" från turkiskans ”Sevda” som betyder kärlek. De är nu aktuella med sitt sjätte album "Radio Sevdah" som släpptes under 2025.

Divanhana bildades 2009 av en grupp studenter vid Sarajevo Music Academy och debuterade samma år tillsammans med sångaren Vanja Muhovi?, som de spelade in två singlar med. Låtarna fick ett enormt genomslag och lockade till sig en stor skara lyssnare som ville höra mer. Deras första fullängdsalbum DERT släpptes 2011 och var resultatet av ett samarbete med den välkända tyska musikproducenten Walter Quintus.

Med sitt sjätte album "Radio Sevdah", tar Divanhana ett tydligt kliv framåt när de för första gången öppnar upp sitt sound bortom det strikt akustiska. Här möts egenskrivna låtar och nytolkningar av traditionella sevdah-sånger i en ljudbild som är både samtida och djupt rotad i traditionen. Med inslag av ambient, psykedelisk rock och elektroniska influenser skapar albumet en rik och dynamisk helhet, där bandet lyckas bevara sevdahns känslomässiga kärna samtidigt som de utforskar nya konstnärliga riktningar. Resultatet är ett modigt och sammanhållet verk som förmedlar en stark känsla av hemhörighet, frihet och gemenskap.

På scen:
Selma Droce – sång
Larisa Lejla Droce – violin
Nedžad Mušovic – dragspel
Neven Tunjic – piano och keyboards
Azur Hajdarevic – kontrabas
Irfan Tahirovic – slagverk

Länkar:
divanhana.ba
facebook.com
instagram.com
youtube.com
spotify.com




Pris:
Salong 420:-
Balkong 380:-
Salong Student/Pensionär 380:-
Balkong Student/Pensionär 340:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Tor 10 sep kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 420,00 kr / Balkong 380,00 kr / Salong Student/Pensionär 380,00 kr / Balkong Student/Pensionär 340,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17964

Till förstasidan >>