Visa alla 155 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
  MACK Al Pitcher m fl
Sveriges egna hyllade internationella komiker, fortsätter att få oss att fundera på och skratta åt allt roligt och svenskt!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau. på Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  NIMT
Så roligt! Nu kommer NIMT till Lilla Sjötorp för trädgårdskonsert!
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Sveriges Sydligaste Allsång
Välkomna till Smygehamn och Sveriges Sydligaste Allsång. för tionde året bjuder på musik och allsång under 2 timmar.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Historical tour of s/s Bore
Join a guided tour of s/s Bore – a steam powered ice breaker from 1894!
 
  Mera >>
 
 


Alla 155 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Wildie    

 
Foto: Pelle Hybbinette  

Innerlig, filmisk rock som rymmer både blues, soul och country. Här finns den amerikanska traditionen i botten, filtrerad genom ett sydsvenskt vemod, där piano, gitarr och stämsång möts i smått filmiska arrangemang. Det är musik som andas erfarenhet, som vågar vara både nära och storslagen på samma gång. Musiken bär på ett skimmer av sentimentalitet, nostalgi och vemod. Barndomens syntar, slingrande basgångar, poppiga harmonier och grungeinspirerade gitarrer vävs samman med ett äkta låtskrivande och stark närvaro. Wildie är nu aktuella med sitt femte album, Still in Motion.

Wildie föddes ur ett möte mellan stad och landsbygd. När Anders Thorén lämnade Malmös scener för stillheten på Österlen fick musiken ett nytt utrymme att skrivas för sin egen skull. Tillsammans med producenten Rasmus Svensson växte det som började som ensamma skisser fram till något större, och 2014 tog bandet form.

Med åren har fler rutinerade musiker anslutit, Martin Svensson, Per Henry Levi Knagg och Marcus Rostedt, och med flera låtskrivare i bandet träder musiken fram mer kollektivt. Wildie har blivit en plats där vänner med olika bakgrunder möts i ett gemensamt språk av americana, folkrock och 70-talets singer songwriter.

"Still in Motion" är resultatet av ett gemensamt sökande i skarven mellan americana, folk och traditionell singer songwriter. Mellan Malmö och Österlen har de format ett sound där sydsvenskt vemod möter amerikanska öppna fält, med ett berättande nära livet självt.

Här hörs ett band som tillåter låtarna att ta olika vägar. Tidigare singlar som Lessons in Flying och The Heist är skrivna i ett parafraserat berättande, medan Any Other Day flyter fram som en tonsatt medvetandeström. I fokusspåret Kids fogas barndomsbilder, en ofullbordad kärlekshistoria och livets olika faser samman till en lågmäld mininovell.

Live är bandet mer än summan av sina delar, ett samspel som vuxit tillsammans över tid och som, fem album in, står starkare än någonsin.

På scen:
Anders Thorén – sång och keys
Rasmus Svensson – gitarr och kör
Martin Svensson – gitarr och kör
Per Henry Levi Knagg – bas och kör
Marcus Rostedt – trummor

Länkar:
instagram.com
facebook.com
soundcloud.com
spotify.com





Pris:
Salong 320:-
Balkong 280:-
Salong Student/Pensionär 280:-
Balkong Student/Pensionär 240:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Fre 02 okt kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 320,00 kr / Balkong 280,00 kr / Salong Student/Pensionär 280,00 kr / Balkong Student/Pensionär 240,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17939

Till förstasidan >>