Symbio
 |
|
| Foto: Christoffer Paavilainen |
|
Symbio spelar filmisk folkmusik där nordisk tradition möter elektroniska rytmer och ett kraftfullt, nästan symfoniskt sound där innerliga melodier och en hypnotisk puls skildrar livsbejakande teman. Vevlira och dragspel vävs samman med beats, drömska klanglandskap och melodier som rör sig mellan stillsam eftertanke och mäktig energi. Nu firar de 15 år tillsammans och kommer till Malmö för att bjuda på musik från sitt nya album.
Duon består av Johannes Geworkian Hellman och LarsEmil Öjeberget. Med ett tätt samspel och ett ljud som vida överstiger två musiker har de etablerat sig som ett av de mest uppmärksammade namnen inom den nordiska folk och världsmusikscenen. De har turnerat i mer än 20 länder i Europa och Nordamerika och framträtt på scener och festivaler världen över, bland annat som officiell showcaseartist på WOMEX.
Deras tredje album "Endeavour" belönades med priset Årets album på Folk och Världsmusikgalan 2023 – nu släpps uppföljaren.
På scen Johannes Geworkian Hellman – vevlira och elektronik Lars Emil Öjeberget – dragspel, stomp box och elektronik
Länkar: symbiomusic.com instagram.com facebook.com spotify.com
Pris: Salong 280:- Balkong 240:- Salong Student/Pensionär 240:- Balkong Student/Pensionär 200:- (I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.) Insläpp: 19.00 På scen: 19.30
För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.
Följ Victoriateatern: facebook.com/Victoriateatern instagram.com
________________________________________________
Picknickteater:
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att.. ..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord. ..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap. ..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Varmt välkomna på picknick!
Kategori:
[Musik] [Picknickföreställning] Hemsida: https://victoria.se
|
Föreställningar:
Fre 11 sep kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö Arrangör: Victoriateatern Numrerat. Pris: Salong 280,00 kr / Balkong 240,00 kr / Salong Student/Pensionär 240,00 kr / Balkong Student/Pensionär 200,00 kr
 ![]()
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.
Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17931
Till förstasidan >>
|