Visa alla 144 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Mats/Morgan/Henrik

Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.

 
  Mera >>
 
  Teo Collori & Momento Cigano Band (SI)

Med sin utsökta blandning av gypsy- och swingmusik är Teo Collori and Momento Cigano band en av Sloveniens mest eftertraktade ensembler. Här möts nostalgi och nya berättelser när musikerna framför nyskrivna, originella låtar som tar oss tillbaka till eran av balsalar, cigarrer, Charleston och lackskor – allt i andan av Django Reinhardt.

 
  Mera >>
 
  Miloš Bihary Django Gypsy Jazz Trio (SK)
Miloš Biháry Django Gypsy Jazz Trio är en ung, virtuos trio som förmedlar skönheten i gypsy swing med sina originella arrangemang. Inspirerade av Django Reinhardts legendariska musik bjuder de på en bredd inom gypsy swing-stilen, med toner och influenser från de europeiska länder där genren en gång blomstrade. Med sin tekniska skicklighet och känsliga närvaro skapar trion inte bara en hyllning till det förflutna – de gör stilen levande och närvarande, en upplevelse av värme, elegans och spontanitet.
 
  Mera >>
 
  Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO)
Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - konsert - boksläpp + fika

En förtrollande sagokonsert för barn fr. 5-6 år

På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Vill Du Komma På Mitt Kalas?
En familjeföreställning fylld av hopp, humor och lekfullhet - men också om att känna sig ensam och ledsen.
 
  Mera >>
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
 


Alla 144 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Baskery    

 
 

Förvänta dig ”banjopunk”, ”newfolk” och ”nordicana” i en energisk liveshow med dessa hårresande vassa syskonstämmor. De tre systrarna Bondesson vänder uppochner på musiken och bjuder på en grym show där punkens rättframhet och oräddhet möter det subtila och finstämda i singer-songwriter-traditionen.

Baskery är Greta, Stella och Sunniva Bondesson. Sedan starten 2008 har de släppt fem fullängdsalbum och framgångsrikt turnerat världen över. Oavsett var systrarna befinner sig utbrister publiken att de varken sett eller hört något liknande – att Baskery har en helt unik uppsättning och uppträder med vad som verkar vara en outtömlig energi.

Denna högoktantrio, som tillbringat flera år i USA för turnerande, låtskrivande och skivinspelningar, har jämförts med allt från Fleetwood Mac, First Aid Kit och The Black Keys till Led Zeppelin. De har blivit handplockade som förband till bland andra Gary Clark Jr, Robbie Williams och Brandi Carlile, och har uppträtt på en lång rad svenska och internationella festivaler – bland annat Peace and Love (SE), Storsjöyran (SE), Tønder Festival (DK), Glastonbury (UK), SXSW (USA) och Calgary Folk Festival (CAN).

År 2023 släpptes Baskerys femte originalalbum V: End of the Bloodline – resultatet av ett fokuserat och inspirerat arbete i en avskild studio på den engelska landsbygden tillsammans med producenten Sean Lakeman (The Levellers, Billy Bragg m.fl.). Skivan bjuder på ett mångsidigt ljudlandskap där varje spår fått sin egen, unika kostym, med en röd tråd i det musikaliska hantverket och de karakteristiska sångharmonierna.

På scen:
Greta Bondesson – banjitar, gitarrer, trummor och sång
Stella Bondesson – kontrabas och sång
Sunniva Bondesson – elgitarr, akustisk gitarr och sång

Länkar:
facebook.com
instagram.com
baskeryband.com
youtube.com
twitter.com
spotify.com





Pris:
Salong 360:-
Balkong 320:-
Salong Student/Pensionär 320:-
Balkong Student/Pensionär 280:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Tor 09 apr kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 360,00 kr / Balkong 320,00 kr / Salong Student/Pensionär 320,00 kr / Balkong Student/Pensionär 280,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17743

Till förstasidan >>