Pete Roth Trio (DE/UK)
 |
|
Foto: Robin Goldsmith |
|
Pete Roth Trio består av gitarristen och bandledaren Pete Roth, basisten Mike Pratt och den legendariske trummisen Bill Bruford. Tillsammans skapar de jazz för en ny generation musikälskare, där de rör sig fritt bortom jazzens traditionella ramar. Gruppens rötter är djupt förankrade i populärmusiken, men de strävar efter att utmana och vidga gränserna för vad som är möjligt att göra inom genren. Här kan en välkänd standard avslöja sina hemligheter först i de sista tonerna av framträdandet...
Ordet jazz antyder musiker som lyssnar på varandra och samspelar; människor som aldrig spelar exakt samma sak två gånger. Den här trion har dessa egenskaper i överflöd, men deras musik går också bortom, runtom, över och under jazzen. Vissa kallar det "nästan-jazz", "neo-jazz" eller "stadium-jazz" för att bryta sig loss från den "gubb-jazz" som många förknippar med genren.
Roths egna verk, som ”Dancing with Grace,” gruppens gemensamma kompositioner som ”Trio in Five” och ”Looking Forward to Looking Back” eller deras nyskapande tolkning av Anton Dvoráks ”Largo från Symfoni nr 9,” ger bara en försmak av det kreativa universum som är Pete Roth Trio – en värld som kan förändra din syn på vad en gitarrtrio kan åstadkomma.
Pete Roth är en tyskfödd gitarrist och mångsidig musiker med rötterna i en musikälskande familj. Han började spela gitarr som 11-åring och fann tidigt inspiration i blues och rock, men fördjupade sig senare i jazzen under studier i England. Med influenser från bland andra Joe Pass och John Scofield har Roth släppt två album som bandledare och är nu aktuell med sitt första trio-projekt där han utforskar nya musikaliska landskap för en modern jazzpublik.
Mike Pratt är basist, kompositör och producent baserad i London. Han har rötterna i funk och fusion och har spelat med grupper som KGQ och Shorter Than Miles. Mike har samarbetat med artister som Acantha Lang och Liane Carroll och framträtt på scener som Ronnie Scott’s och Royal Albert Hall. Som medlem i Pete Roth Trio tar Mike ett steg bort från basens traditionella roll och bidrar kreativt till triots melodiska och rytmiska samspel, med en stark känsla för groove och improvisation.
Bill Bruford är en legendarisk trummis med en fot i både rock och jazz. Han har samarbetat med storheter som Al Di Meola och Buddy Rich Orchestra och har drivit egna grupper som Bruford och Earthworks. Känd för sitt innovativa trumspel och sin nyfikenhet på nya uttryck, är han invald i Modern Drummer Hall of Fame och Rock and Roll Hall of Fame som medlem i Yes. Bruford är en banbrytare som ständigt söker det oväntade.
På scen: Pete Roth – gitarr Mike Pratt - bas Bill Bruford – trummor
Länkar: peterothtrio.com facebook.com instagram.com/pete_roth_trio youtube.com/@PRT-music
Pris: Salong 320:- Balkong 280:- Salong Student/Pensionär 280:- Balkong Student/Pensionär 240:- (I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.) Insläpp: 19.00 På scen: 19.30
För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.
Följ Victoriateatern: facebook.com/Victoriateatern instagram.com
________________________________________________
Picknickteater:
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att.. ..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord. ..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap. ..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Varmt välkomna på picknick!
Kategori:
[Musik] [Picknickföreställning] Hemsida: https://www.victoria.se
|
Föreställningar:
Tis 23 sep kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö Arrangör: Victoriateatern Numrerat. Pris: Salong 320,00 kr / Balkong 280,00 kr / Salong Student/Pensionär 280,00 kr / Balkong Student/Pensionär 240,00 kr
 ![]()
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.
Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17402
Till förstasidan >>
|