Visa alla 147 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  MACK Marika Carlsson, Damian Alin, Gabriella Fäldt, Moa von Zeipel, Henke Håkansson
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Trojanskorna
Teater Thea presenterar Euripides Trojanskorna Ett antikt drama med brännande aktualitet. Troja har fallit. Kvar bland ruinerna finns kvinnorna. Utan män, utan barn, utan framtid. Deras öde är redan bestämt: slaveri. Men mitt i förlusten spirar något trotsigt. En röst. En kraft. Trojanskorna är ett uråldrigt rop som fortfarande ekar – om sorg, förnedring och vrede. En pjäs om krigets efterklang – då och nu. Teater Thea på MAF, Malmö.
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 5 juli
Dom där små grå, en rövarhistoria om vår planets äldsta djur, dom där som sett dinosaurierna komma och gå + Klippetiklopp - en rolig föreställning för de minsta, i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  Kvarteret Korpen
Det är sommar i Malmö… bakgårdarna sjuder av liv och drömmar. Mitt i allt finns Anders och Agnes, de drömmer om att ge sig iväg, ut i Europa – där allt är möjligt. I musikteaterföreställningen Kvarteret Korpen möter vi Malmö då och nu, det är både 1936 och 2025. Det är en föreställning som brinner av klasshat och nyförälskelse, en föreställning om att vilja bryta sig loss och ta chansen att förändra sina livsvillkor. Det är det unga Malmö som vill förändring. på Lodgatan, Oljehamnen, Malmö
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 6 juli
Dom där små grå, en rövarhistoria om vår planets äldsta djur, dom där som sett dinosaurierna komma och gå + Bytte Bytte Köbmand, i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  MACK Anna-Lena Brundin, Lasse Buhl, Sandra Westin, Danial Faraj, Amr El-Hossiny
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 12 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 13 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  MACK Peter Wahlbeck, Simon Gärdenfors, Lena Frisk, Elvira Gullberg, Tina Bergérus
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
 


Alla 147 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Oddjob    

 
Foto: Per Kristiansen  

I över två decennier, faktiskt närmare tre, har de hyllats av både publik och kritiker – såväl hemma i Sverige som internationellt. Frontfiguren, trumpetaren och kompositören Goran Kajfeš är en av 2000-talets mest framstående och uppmärksammade svenska jazzprofiler. Till Victoria kommer de med rykande färsk musik i bagaget!

Oddjob tar ständigt nya grepp om jazzen och tvekar aldrig att utforska nya uttryck – både i sina egna kompositioner och i tolkningar av allt från dalkullors kulningar och Weather Report till Clint Eastwoods filmmusik. Den musikaliska lekfullheten märks inte minst i det rosade barnprojektet Jazzoo, som belönats med det prestigefyllda Grand Prix Du Disque i Frankrike och visats på SVT Barnkanalen.

Med fem av Sveriges mest etablerade musiker i leden är det flerfaldigt Grammisbelönade bandet i ständig rörelse och utveckling, och musiken är alltid Oddjobsk: spännande, innovativ, inåtriktad, utåtriktad, med ett kokande sväng och ett telepatiskt samspel utöver det vanliga.

På scen:
Goran Kajfeš – trumpet
Per ”Ruskträsk” Johansson – saxofon
Viktor Skoki – bas
Daniel Karlsson – piano
Lars Skoglund – trummor

Länkar:
oddjob.cd
spotify.com
facebook.com/oddjobsweden

Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Tor 18 sep kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 340,00 kr / Balkong 300,00 kr / Salong Student/Pensionär 300,00 kr / Balkong Student/Pensionär 260,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17393

Till förstasidan >>