Visa alla 163 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Alune Wade (SN)
Den senegalesiske basvirtuosen, kompositören och sångaren Alune Wade är ett hyllat namn inom den globala jazz- och Afrobeat-scenen, prisad som ett "supertalang" för sin banbrytande fusion av Afrobeat och jazz. Med sitt fängslande nya projekt, New African Orleans, utforskar Wade de djupa och bestående kopplingarna mellan västafrikanska rytmer, Lagos Afrobeat-groove och New Orleans ikoniska brassljud. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  STOLT SCENKONST: MASC – SOFIA SÖDERGÅRD
Efterlängtad kärlek och dolda sår: när samkönade relationer möter våld
 
  Mera >>
 
  Träffa vårens vackra lök-flor
Få en försmak av våren under en guidad tur med Slottsträdgårdens trädgårdsmästare där de delar med sig av kunskap och inspiration
 
  Mera >>
 
  An Inspector Calls
Bladins International School ger An Inspector Calls av J.B. Priestley
 
  Mera >>
 
  Wildie
Innerlig, filmisk rock som rymmer både blues, soul och country. Wildie kan beskrivas som en av Sveriges oupptäckta musikjuveler. Bandet, med rötter i Malmö och Österlen, har kallats en anakronism – en tidsbrytande kraft. Här hörs tydliga influenser från Neil Young och The Band, men även Wilco, Cordovas och Midlake dyker ofta upp i samma andetag. Musiken bär på ett skimmer av sentimentalitet, nostalgi och vemod. Barndomens syntar, slingrande basgångar, popiga harmonier och grungeinspirerade gitarrer vävs samman med ett äkta låtskrivande och stark närvaro. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  STOLT SCENKONST: TSCHANDALA / TATTAREN – LINDY LARSSON
Med det hyllade cabaretbandet Bon Bon Band i ryggen ger nu Lindy Larsson en personlig teaterkonsert utifrån sitt ursprung. Han ger en röst åt resandefolket och synliggör en blind fläck i vår svenska historia som genljuder in i vår samtid.
 
  Mera >>
 
  FOLK FOLK FOLK – en helkväll med folkmusik och världsmusik
Workshop, konserter, dansgolv och Folkklubb i en slags Malmö Folk Festival – the Limited Edition skulle man kunna säga. Det hela avfyras på Moriskan i Malmös Folkets park.
 
  Mera >>
 
  BMP Berglund & Magnusson Project
Musiken kan närmast beskrivas som groovy, happy, slick instrumentalmusik.
Ett "Dream team" av musiker i detta projekt.
 
  Mera >>
 
  Curtis Salgado (US) LIVE
Bluesikonen Curtis Salgado kommer till Malmö och Babel när MCBC bjuder in till blueskväll!
 
  Mera >>
 
 


Alla 163 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Lars Danielsson / John Parricelli / Verneri Pohjola (SE/UK/FI)    

 
Foto: Julien Mignot  

Ett unikt möte mellan tre av Europas mest framstående jazzmusiker. Denna kväll hör vi den svenske basisten Lars Danielsson, en mästare på att förena jazzens frihet med klanger från både klassisk- och folkmusik. Vid hans sida, brittiske John Parricelli, en gitarrist som med sin uttrycksfulla och mångsidiga spelstil har skapat magi i otaliga sammanhang; och den internationellt hyllade finske trumpetaren Verneri Pohjola, känd för sin varma ton och nyskapande melodier. Tillsammans bjuder de oss på musik som väver samman intimitet, skönhet och lekfull improvisation, med influenser från både jazz, folkmusik och klassisk tradition. En stillsam men kraftfull resa där samspelet står i fokus.

Skivbolaget ACT ger ut vissa utgåvor i serier, där bolaget är med och formar vilka musiker som ska vara med i projekten. Så är det med albumet som denna trio nyligen släppt. Undertiteln på skivan är Edition Palmer II, och skivan är inspelad i en sal med träpanel i Château Palmer, ett slott i Bordeauxs vindistrikt.

Med Château Palmers rofyllda miljö som inspelningsplats och inspiration har musiken vuxit fram med stor närvaro och spontanitet. Trion rör sig fritt mellan nyskrivna stycken och noggrant utvalda tolkningar, där jazzens möte med europeisk folkmusik och klassisk musik bildar ett tidlöst och stämningsfullt sound. Här ryms både det lågmält poetiska och det öppet improviserade – musik som andas och lever i nuet.

Lars Danielsson är sedan länge en av Europas mest hyllade jazzmusiker och kompositörer, känd för sitt lyriska och melodiska basspel. Tillsammans med brittiske John Parricelli, en av de mest mångsidiga och uttrycksfulla gitarristerna på den europeiska scenen, och finske Verneri Pohjola, en av de mest originella och eftertraktade trumpetarna i sin generation, skapas musik som är både jordnära och svävande.

Konserten bjuder på en känslig balans mellan akustiska och elektriska klanger, mellan sordinens mjuka ton och öppna, fria improvisationer. Det är en musikalisk resa som bär spår av den stillhet och hantverksmässighet som präglade inspelningarna i Bordeaux – en hyllning till både rummet, musiken och samspelet. Välkommen till en unik afton med tre musiker som låter stillheten och skönheten tala, där varje ton bär på både enkelhet och djup.

På scen:
Lars Danielsson – bas
John Parricelli – gitarr
Verneri Pohjola – trumpet

Länkar:
lars-danielsson.com
instagram.com/larsdanielssonbass
youtube.com
verneripohjolamusic.com
spotify.com



Pris:
Salong 440:-
Balkong 400:-
Salong Student/Pensionär 400:-
Balkong Student/Pensionär 360:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

  


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Tor 11 sep kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 440,00 kr / Balkong 400,00 kr / Salong Student/Pensionär 400,00 kr / Balkong Student/Pensionär 360,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17389

Till förstasidan >>