Visa alla 185 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Elsa Nilsson & Band of Pulses
Elsa Nilsson & Band of Pulses skapar en suggestiv och gränsöverskridande musik där jazzens improvisation möter influenser från naturens ljud och urbana rytmer. Genom att kombinera både akustiska och elektroniska element utforskar bandet den musik som döljer sig i vardagens ljudlandskap. Nilssons flöjtspel är både tekniskt imponerande och djupt känslomässigt, och tillsammans med Santiago Leibsons lyriska pianospel, Marty Kenneys dynamiska baslinjer och Rodrigo Recabarrens rytmiska experimenterande på trummor skapar de en musik som är samtidigt kraftfull och meditativ, på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  Groove - Mari Raudsepp
Kaxig fläkt av gqom från Durban till Sverige, på Dansstationen, Malmö
 
  Mera >>
 
  Symbio (SE) / Michaela Antalová & Adrian Myhr (SK/NO) Nordic Nights #11
Vi presenterar två av nordens hetaste duos som rör sig i gränslandet och utmanar traditionen på var sitt vis. Gör dig klar för att drömma dig bort i slovakisk flöjt ledsagad av kontrabas, följt av vevlira, dragspel, beats och elektronik. Alla våra favoritinstrument på en och samma kväll!
 
  Mera >>
 
  Some Guys Have All The Luck – The Rod Stewart Story - Inställt
Rod Stewart hyllas av Paul Metcalfe, allmänt erkänd som Storbritanniens bästa frontman, och hans band. på Palladium, Malmö
 
  Mera >>
 
  Nya Vinklar är tillbaka - LOKSTALLARNA
Välkomna till en edgy konstinstallation där geometrin, rummet och rörelsen står i centrum.
 
  Mera >>
 
  KAFFET - En berättarstandup med Olof Wretling
"Kaffet” och är en lekfull och komisk iscensättning av Olof Wretlings hyllade Vinter i P1-program från 2019. På Palladium, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Sofia Karlsson Solo - Från Danmark och hemöver
Musik är som livets alla andra relationer – den behöver tid, tålamod, omtanke och respekt. Att lyssna på Sofia Karlsson är att bli inbjuden till ett rum där skörheten och styrkan i livet blandas samman. Här finns en sällsynt kombination av strävhet i spelet, kristallklar sång och en stadigt klar blick på världen – allt hon gör är på riktigt. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Äta själv
En föreställning för de allra minsta om stolthet och om att lyckas med något som är väldigt svårt! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
  SAGAN SOM FÖRSVANN - URPREMIÄR!
Expressteaterns nya familjeföreställning från 7 år. På Expressteatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
 


Alla 185 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Amiralens Storband möter Alla-Lena Brundin & Jan Sigurd    

 
 
Anna-Lena Brundin & Jan Sigurd / Amiralens storband

Amiralens Storband är en av vårt lands äldsta och mest populära jazz- och dansorkestrar. Det bildades för drygt 50 år sedan av ett gäng entusiastiska musikanter som ingått i Harry Arnolds och Leif Uvemarks legendariska orkestrar på danspalatset Amiralen i Malmö. Och bandet framträder fortfarande regelbundet, även om en och annan medlem givetvis har bytts ut genom åren, och ger konserter som oftast är utsålda långt i förväg.

Genom åren har Amiralens Storband haft en rad välkända gästartister. Bland dem Arne Domnérus, Sanna Nielsen, Svante Thuresson, Gunhild Carling, Viktoria Tolstoy, Anders Berglund och Nils Landgren. Listan kan göras ungefär hur lång som helst.

Söndagen den 13 april klockan 15.00 är det dags för ett nytt spännande möte. Återigen i Vellinge Konserthus. Då gästas Amiralens Storband av den populära och fullständigt oemotståndliga kombinationen Jan Sigurd & Anna-Lena Brundin.

Jan, eller Sigge som han kallas, kan – som de flesta förmodligen känner till – kalla sig såväl författare som pianist, kompositör, skådespelare och underhållare. Hans livsbeledsagerska, Anna-Lena Brundin, kan ståta med ungefär samma titlar om hon vill förutom att hon också är en alldeles utsökt sångerska. Och gemensamt har både Sigge och Anna-Lena att de gillar jazzmusik, vilket de har bevisat på sina senaste gemensamma cd-album ”Chet Baker Land” och ”Jazz för skeppsbrutna”. Att det kommer att svänga rejält och även bli plats för skratt kan garanteras!

Givetvis kommer även bandets ordinarie sångfåglar, Rosa Rydberg och Petri Soikkeli att med på estraden.


Speltid: 120 min totalt med paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: http://amiralensstorband.se

Föreställningar:

Sön 13 apr kl. 15:00
Plats: Vellinge konserthus, Norrevångsgatan 3, 235 81 Vellinge
Arrangör: Amiralens Storband
Onumrerat.
Pris: Entré 250,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17310

Till förstasidan >>