Quilty & Andy Irvine (SE/IR) Quilty har kommit att betraktas som levande legender på den irländska folkmusikscenen i Norden. Nu fyller de 30 år och firar med att bjuda med sig en av Irlands mest hyllade folk- och världsmusikikoner – Andy Irvine – till ett musikaliskt möte och turnésamarbete. Tillsammans bjuder de på ett rikt konsertprogram som presenterar det bästa från Irvines och Quiltys repertoarer – med utrymme för både samspel och egenart. På Victoriateatern, Malmö.
Diana Vilarinho - fado Med en högst personlig röst tar hon sig an fadon, denna musikstil som fångar hjärtat och själen hos det portugisiska folket. på Palladium, Malmö
Daniel García Trio (ES) Den spanske pianisten Daniel García säger att ”flamenco and jazz are brothers” och det stämmer väl in som beskrivning på den musik som García skapar med sin trio. García gräver djupt i sitt hemlands musiktradition, mest specifikt flamencon, och kombinerar den med samtida jazz, men inte bara. Influenser från klassisk, samtida elektronisk musik och rock hörs också i musiken. Uttrycksfull musik där rytmisk intensitet förenar sig med djup melodisk lyrik och förfinad harmoni, med en lika poetisk som trotsig stil. på Victoriateatern, Malmö
Ludwig Hart (SE) LIVE - Support: Ella Sandberg (SE) Fredagen den 24 mars är Ludwig Hart äntligen tillbaka på Babel med sin drömmiga indiepop, missa inte det!
Aide, Aide! Balkan Jamsession med Lele Lele Orchestra Aide, Aide! Balkan Jamsession sätter musiken och dansen från Balkan och Mellanöstern i centrum. Vad som helst kan hända. Jammet leds av stockholmsbaserade Lele Lele Orchestra som spelar bulgarisk folkmusik och balkan-romsk repertoar till ångande dansgolv. Speciellt inbjudna gäster är Lelo Nika Jr och Yasmine El Baramawy. Mix Musik på Medley, Malmö.
Anna-Lena Brundin & Jan Sigurd – French Connection Chanson-jazz med romantiska, franska tongångar blandat med svensk jazz i Monica Zetterlundtraditionen. I denna föreställning kastar sig orkestern med Anna-Lena Brundin och Jan Sigurd i spetsen mellan fransk melankoli och halsbrytande roliga mellansnack om kulturkrockar – i ett land där folk går omkring med lunchen i armhålan. På Victoriateatern, Malmö.
Flatlands pres. Gabriel Kelley (US) + J.R Dalfort (SE) + Gideon Jeremia (SE) LIVE Med en röst som karakteriseras av eftertänksamhet och en lyrik som är såväl suggestiv som rättfram har Gabriel Kelley från Nashville på kort tid blivit en av Sveriges mest omhuldade artister inom americana. på Babel, Malmö
Din Näst Bästa Kompis pres. The Hanged Man (SE) LIVE
The Hanged Man är tillbaka med ny musik och kommer då äntligen tillbaka till Din Näst Bästa Kompis!
THE HANGED MAN (SE)
Den Stockholmsbaserade kvartetten The Hanged Man bildades redan 2013 och firar 10 år nästa år. Men redan i höst är det dags för ny musik i form av bandets tredje fullängdsalbum tillika deras första tillsammans med indiebolaget PNKSLM Recordings, efter två album med Dubious Records.
The Hanged Man startades ursprungligen av Rebecka Rolfart (Those Dancing Days, Vulkano, Second Oracle etc) och har utkristalliserats till den kvartett vi ser och hör idag, där hon fått sällskap av Dennis Egberth (Saigon etc) på trummor och percussion, Elias Jungqvist (side effects, Viagra Boys etc) på synth och Mattias Gustavsson (Dungen, AOP) på bas, med Rebecka Rolfart på sång och gitarr.
The Hanged Mans nya album Tear It All spelades in i Studio Rymden under tre dagar i januari i år och samproducerades tillsammans med Daniel Bengtsson, med pålägg i Mattias Gustavssons studio. Bandet själva beskriver albumet som att handla om “transformation, om att riva allt från grunden för att kunna återuppstå. Det genomsyras av ett hopp om att få frigöras, förändras. Samtidigt är det en bearbetning av sorgen efter en älskad hunds hastiga bortgång”.
VAD: Din Näst Bästa Kompis pres. The Hanged Man (SE) LIVE NÄR: Lördag 4 februari, 19:00, på scen 20:00 VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö FÖRKÖP: 130 kr, student 100 kr (+ förköpsavg.) I DÖRREN: 150 kr ÅLDER: 13 år SPOTIFY: The Hanged Man
_______________________________________
Babel har nolltolerans mot våld, hot, sexuellt ofredande, droger, vapen, rasism, sexism, homo-, trans- och funkofobi samt alla former av övergrepp.
Babel är rullstolsanpassat, be någon i personalen att hjälpa till och visa var vår ramp är belägen.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 04 feb 2023
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.