Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är!
 
  Mera >>
 
  Eyot (SRB)

Den serbiska kvartetten Eyot har ett eklektiskt och vackert sound som överskrider både tidsmässiga, geografiska och kulturella gränser. De bryter ny mark genom att blanda sitt ursprung från balkan med influenser från jazz, klassisk musik, artrock och traditionella klanger. Resultatet är en fängslande musikalisk värld som rör sig mellan styrka och finess, energi och eftertanke.

 
  Mera >>
 
  Hialøsa

Hialøsa är ett av landets mest hyllade liveband inom nordisk folkmusik.
Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen.

 
  Mera >>
 
  Fred Wesley Generations (US)

Årtionden efter sitt banbrytande arbete med James Brown och George Clinton – som gjorde honom till en av funkens verkliga arkitekter – återvänder Fred Wesley till sina jazzrötter med projektet Generations. Generations är långt ifrån en traditionell jazztrio. Här möts jazz, soul, funk och till och med rap i ett organiskt groove. Musiken pulserar av energi, rytm och sväng – där Wesleys varma trombon, Corradis Hammondorgel och Matchs rytmiska fantasi smälter samman till en tät och lekfull helhet.

 
  Mera >>
 
  LoveBoat Nights på Etage
Dax igen för LoveBoat på legendariska Etage i Malmö!
 
  Mera >>
 
  Snödroppsvandring i Slottsträdgården
Lär dig mer om snödroppar under en snödroppspromenad på Slottsträdgården med Lina Hirsch, anläggningsansvarig trädgårdsingenjör.
 
  Mera >>
 
  Ida Sand
Ida Sand har soul, gospel och jazz i blodet. Det där varma, själfulla uttrycket som hör lika hemma i kyrkan som på en dunkel jazzklubb. I hennes ton möts gospelns glöd, bluesens melankoli och souljazzens rytm, med en personlig och nordisk underton. Ida Sand har en detaljrik och utsökt spelstil, en närvaro och röst som engagerar och griper tag, och därtill ett mäktigt band som lyfter hennes musik med känsla och precision.

 
  Mera >>
 
  Peter Wahlbeck - Nästan ett geni!

Vem är Peter Wahlbeck?


Komiker, författare, konstnär och skådespelare från Halmstad.
Han har arbetat med ståuppkomik på heltid i 35 år och har genomfört 100-tals ståuppframträdanden på små- och stora scener. Publiken får åka med på en fantasiresa.

 
  Mera >>
 
  Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Spårvägens Musikkår Malmö bjuder in till picknick-konsert på Limhamns Folkets Hus! 
Musikkåren kommer att tackla ett musikaliskt program som ledigt och otvunget rör sig från svensk folkmusik till Glenn Miller, vidare till engelska sjömansvisor och hela vägen till ABBA. Och givetvis blir det en marsch också. Och mer därtill.
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Nynningen    

 
Fr v på bilden: Nikke Ström, Tomas Forssell, Thomas Jäderlund, Mårten Magnefors, Matilda Magnusson och Bengan Blomgren. Johan Lindström saknas på bilden
Foto: Johan Groth
 
Nynningen är ute på vägarna igen! Senaste halvåret har bandet turnerat runt om i Sverige och för första gången gjort en turnévända i grannlandet Finland. Nynningen strävar efter att förnya den kännetecknande musikstil som bandet en gång blev omtalad för; en blandning av rockmusik, jazz och folkmusik och med texter på svenska som engagerar och kommenterar. På repertoaren finns texter av bland annat Majakovskij, Kent Andersson och många egna låtar.

Nynningen bildades 1971 och återstartade i december 2016 på Pustervik i Göteborg av Tomas Forssell, Nikke Ström och Bengan Blomgren. De är ett av de mest tongivande svenska banden inom det som i efterhand kommit att kallas för proggmusiken. Gruppen gjorde flera klassiska album på sjuttiotalet, bland annat ”För Full Hals” med tonsättningar av den ryska poeten V Majakovskij.

- Vi var sugna på att se om bandet skulle fungera efter alla dessa 36 år, säger Tomas Forssell, som en gång i tiden bildade bandet. Och det gjorde det. Gruppen har sedan dess turnerat flitigt över landet och gett ut tre nya skivor. Tomas fortsätter: - Sedan omstarten har vi gjort cirka 200 konserter på klubbar, festivaler och olika scenprogram. Under flera år samarbetade vi med Sven Wollter och gjorde bland annat föreställningen En Dröm, En Längtan, En Sång. Under 2021/2022 gjorde vi om den till en minneskonsert för Sven.

- Vi är tre medlemmar från tidigt sjuttiotal, Bengan, Nikke och jag. Med Thomas Jäderlund har vi en vass blåsare och med Mårten Magnefors en tung trummis. Sedan några år samarbetar vi ofta med sångerskan Matilda Magnusson. Nu kommer eminente Johan Lindström med i bandet. Det kan inte bli bättre.

Matilda Magnusson är en ung singer-songwriter och visartist som med sin medryckande energi och varma röst har gett nytt liv åt bland annat Afzelius gamla sånger – gärna med ett ljudmässig inslag av blues och country.

På scen:
Tomas Forssell – sång och elgitarr
Nikke Ström – bas
Bengan Blomgren – gitarr
Thomas Jäderlund – saxofon och sång
Mårten Magnefors – trummor
Matilda Magnusson – sång
Johan Lindström – gitarr, klaviatur m.m.

www.nynningen.se
www.facebook.com/nynningen
www.instagram.com/nynningenofficialn
https://open.spotify.com/album/7sWSN3y0bCXl0UjDyPVwkZ?si=LtbUSsvER2yX7_I4rnsQDg

https://youtu.be/BNX_NMDwBGkg
https://youtu.be/p4OmLW1Cs-Y

Pris:
Salong 340:-
Balkong 300:-
Salong Student/Pensionär 300:-
Balkong Student/Pensionär 260:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 28 jan 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15904

Till förstasidan >>