Visa alla 144 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Caroline af Ugglas
Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
 
  Mera >>
 
  Dockan
En docka hamnar i en sopsäck. Men den vill inte bli en sopa. Den vill bli stor för att kunna leka med de andra sakerna i säcken
 
  Mera >>
 
  Jenny Blue & The Tombstone Shadows

Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.

 
  Mera >>
 
  Kvartetten
En pjäs om livet, vänskap och konstens kraft. Peacock på MAF, Malmö.
 
  Mera >>
 
  KRISMÖTE!

- en östtysk varieté i en akt, av och med Manhattanprojektet.

 
  Mera >>
 
  Hattjakten av Sven Nordqvist
Familjeföreställning från 4 år fritt efter Sven Nordqvists bok
 
  Mera >>
 
  Sportlovets familjevisning på Katrinetorp

En dramatiserad familjevisning som är både skojig och lärorik.

 
  Mera >>
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
 


Alla 144 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Ronny Eriksson & Benneth Fagerlund    

 
Fotograf Klara G  
”Greatest Hittills”

Håll i hatten, nu är han här! Ronny Eriksson gör sina bästa och mest älskade nummer och kryddar dem med rykande färska nyheter från spelorten, landet och världen.

Ronny Eriksson är både humorist och humanist. En totalt orädd berättare med ett stort och bultande hjärta. På sitt alldeles eget vis uppmärksammar och genomskådar han orättvisor, maktförhållanden och allmän bullshit. 

Tillsammans med kapellmästare Benneth Fagerlund har han gjort många bejublade turnéer under åren. Nu gör den omåttligt populära duon en ny show:

Jag har skrivit några hundra låtar genom åren. Låtar om allt möjligt. Så ALLT är möjligt att den nya föreställningen handlar om, säger Ronny som längtar efter att möta publiken igen. Han citerar en av sina största hits: Det är hit man kommer när man kommer hem!

Medverkande:
Ronny Eriksson prat och sång
Benneth Fagerlund Piano och sång


Speltid: 150 min totalt med paus.
Kategori: [Musik] [Standup]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 29 sep 2022


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15682

Till förstasidan >>