Visa alla 157 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
  MACK Al Pitcher m fl
Sveriges egna hyllade internationella komiker, fortsätter att få oss att fundera på och skratta åt allt roligt och svenskt!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau. på Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  NIMT
Så roligt! Nu kommer NIMT till Lilla Sjötorp för trädgårdskonsert!
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Sveriges Sydligaste Allsång
Välkomna till Smygehamn och Sveriges Sydligaste Allsång. för tionde året bjuder på musik och allsång under 2 timmar.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Historical tour of s/s Bore
Join a guided tour of s/s Bore – a steam powered ice breaker from 1894!
 
  Mera >>
 
  Barnvisningar på Bosjökloster Slott
Hur var det att leva i ett kloster? Och vad hände när klostret stängde och blev till ett slott?
 
  Mera >>
 
 


Alla 157 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

LAKECIA BENJAMIN (US) - INSTÄLLT!    

 
Foto: Elizabeth Leitzell  
INSTÄLLT!

PURSUANCE: THE COLTRANES

Denna karismatiska och dynamiska saxofonist är en av de mest eftertraktade musikerna på soul- och funkscenen just nu. I sin musik hämtar hon inspiration i vintagesoundet från artister som James Brown, Maceo Parker, Sly and the Family Stone and the Meters, såväl som från klassisk jazz och modern hip hop, men det blir något helt annat när Lakecia tar ton. Med sin kraftfulla jazzintensitet, tajta peppiga funk och somriga, svängiga och dansanta vibe adderar hon en speciell atmosfär till varje stycke. Hennes elektriska scennärvaro och vassa spelteknik, har gjort att hon delat scen med superstjärnor som Stevie Wonder, Alicia Keys, The Roots, Macy Grey och många fler. Benjamin ger nu ut sitt tredje fullängdsalbum och hyllar två av 1900-talets största musikaliska innovatörer, John och Alice Coltrane.

Lakecia föddes 1982 i New York och är uppvuxen i Washington Heighs och har sysslat med musik sedan barnsben. Hon plockade upp saxofonen på Fiorello LaGuardia High School for Performing Arts, varefter hon sedan gick jazzprogrammet vid New Yorks New School University. Numera är Benjamin en framstående musiker för Gregory Porter samt musiker och arrangör för komedistjärnan Craig Robinson (Robinson, mest känd för sitt arbete på TV:s The Office samt populära filmer som Pineapple Express och Hot Tub Time Machine) och Nasty Delicious. Hon turnerar regelbundet med Nasty Delicious-bandet.

Benjamin har uppträtt på fyra kontinenter och hennes omfattande inspelningsmeriter inkluderar saxofon och arrangemang för bland annat Santigold, Maurice Brown, Clark Terry Big Band, Krystle Warren och TalibKweli. Hon har även haft äran att uppträda i Vita huset på president Obamas invigningsbal.

https://www.lakeciabenjamin.com/
https://www.facebook.com/lakeciabenjamin
https://open.spotify.com/artist/6hvjxbUASJd6bHds2Teaul?si=TD0cJpfDSf-uW5jKssIWlQ

https://youtu.be/dL0a7AFtj8k
https://www.youtube.com/watch?v=RwWVAgQXJuU

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14715

Till förstasidan >>