Visa alla 147 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  BITOI (SE/DK)

BITOI är en hybrid mellan bas och röst. Den svensk-danska ensemblen består av den prisbelönte kompositören, elbasisten och producenten Cassius Lambert, tillsammans med en volkaltrio. Trots sitt lilla format levererar Bitoi ett fylligt och knivskarpt sound. Den kvinnliga trion förenar rå kraft med subtila klangstrukturer, där täta harmonier och dissonanser vävs över djupt pulserande baslinjer. Texterna, hämtade från fonetiskt nedskrivna fågelsånger, förvandlas till sånger och rytmiska mantran som känns både uråldriga och nyskapande.

 
  Mera >>
 
  MARILYN
Hon föds som Norma Jeane. Hon dör som Marilyn Monroe. Hennes största dröm är att bli en erkänd skådespelare, men i en mansdominerad värld formas hon istället till en sexsymbol. Marilyn Monroe hyllas, beundras och älskas världen över – men bakom den glamorösa fasaden finns en ensam och oälskad Norma.
 
  Mera >>
 
  Musikalen Känslokompisarna
Vad är Känslokompisarna?
En barnbok och pedagogiskt material skapat av Karin Wennerholm, som visar “känslokompisar” – inre figurer eller “alter egon” hos en flicka, Selma, som representerar olika viljor, tankar och känslor
"Känslokompisarna" vill hjälpa barn att känna igen sina olika känslor och viljor och ge barn möjlighet att reflektera kring inre “konflikter” när olika känslor vill olika saker.
 
  Mera >>
 
  Magnus Öström Group + Minuano
Magnus Öström Group
Före detta e.s.t.-trumslagaren Magnus Öström är numera i sig själv en storhet på den europeiska jazzscenen. Hans band är ett av scenens mest utmärkande - en berusande blandning av jazz, post-rock, elektronika och svepande filmiska ljudlandskap.
Minuano är ett nybildat band som hyllar en av jazzens mest framgångsrika och banbrytande gitarrister, Pat Metheny.
 
  Mera >>
 
  Solala

I över ett decennium har Solala varit en av de mest lysande stjärnorna på den svenska vokalscenen. Med sina originella arrangemang, bländande stämsång och den där alldeles speciella "hemma-vid-köksbordet-känslan” har de nått en publik långt utanför landets gränser. Allt började när trion samlades i ett kök för att sjunga tillsammans. Resultatet? Heminspelade videor som snabbt spreds som en löpeld på sociala medier och blev starten på något unikt i svenskt musikliv.

 
  Mera >>
 
  Wim Hof Method Fundamentals Workshop
Utforska kraften i andning, kyla och mental närvaro tillsammans med en certifierad Wim Hof Method-instruktör. Under denna workshop får du fördjupa dig i metodens tre grundpelare — andningsteknik, kyla och mindset — och uppleva hur dessa verktyg kan stärka både kropp och sinne. Oavsett om du söker bättre hälsa, ökad energi eller helt enkelt är nyfiken på metoden, väntar en upplevelse som kan förändra hur du möter dig själv och världen omkring dig
 
  Mera >>
 
  Mysteriet på Barnens scen

En lekfull och visuellt spektakulär cirkusföreställning – för både barn och vuxna som gillar när fantasin får ta plats.

 
  Mera >>
 
  Gong & Tao in Frequency
On February 8, we launch our first gong performance at PEACH COLONY. It is the first chapter of a long journey into the 81 chapters of Tao Te Ching
 
  Mera >>
 
  Nadja Eriksson med ensemble

Passion är en crossoverkonsert där sydamerikanska rytmer och latinjazz möter kammarmusik. Här samsas tango nuevo, salsa, bossa nova och jazzballader. Det är mustigt, svängigt, lyriskt och all musik är originalmusik. Bakom konserten står pianisten, sångerskan och kompositören Nadja Eriksson som bjudit med sig multiinstrumentalisten Björn Claeson och kammarmusikensemblen Malmö Strings upp på scen.

 
  Mera >>
 
 


Alla 147 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Dockhumor på turné    

 
 
Petter Lennstrand och Björn Carlberg, som tillsammans brukar kalla sig Scandinavian Puppets, är Sveriges mest erfarna dockspelare för tv. De ligger bland annat bakom tv-favoriter som Operation Klotty, Allram Eest och Kjell.

I höst har de för första gången tagit med sina älskade figurer till teaterscenen i hyllade föreställningen Dockhumor på Scala. DN utnämnde den till “Bäst just nu” och konstaterade efter premiären att publiken tjöt “som sockeröverdoserade sexåringar på kalas” åt de folkkära dockorna. Nu är det klart att det efter spelperioden på Scalateatern blir en miniturné för föreställningen till våren och den 13:e mars kommer dockorna till Palladium!

Dockhumor på turné är hjärtlig och underhållande dockteater för vuxna med både docklegendarer kända från tv, såsom Allram Eest, Birgitta från Kjell och Renata och Margareta från Operation Klotty, men också helt nya talanger. Allt framfört med en unik teknik av de mycket skickliga dockspelarna Petter Lennstrand och Björn Carlberg.

Allt började egentligen ganska försiktigt. Petter och Björn ville testa att göra en dockshow och bokade en handfull kvällar på Scalateatern i Stockholm. De hade aldrig gjort något liknande tidigare och behövde dels lista ut hur de skulle genomföra showen rent tekniskt, och dels se om publiken ville komma. En månad efter premiären har Dockhumor på Scala hyllats i DN och sålt över 10 000 biljetter i Stockholm. Så till våren blir det alltså turné.

– Att få besöka nya teatrar och möta ny publik med våra dockor ska bli väldigt roligt. Vi siktar på ett rejält smörgåsbord av karaktärer som alla är i toppform och sugna på att visa upp sig, säger Björn Carlberg.
– Det är en härlig föreställning att spela då den är positiv och rolig, och vem som helst kan sitta i publiken! Att få göra det här är en ynnest för det är så roligt, men samtidigt tar vi det på stort allvar. Det är svår teknik, men på ett lekfullt sätt, säger Petter Lennstrand.

Förutom dock-kändisarna Allram Est, Kjell, Renata och Margareta följer även resejournalisten Hans Skägga och Gergei Basso, ståuppkomikern från Kirgovsk, med på turnén. Att turnera med denna stora, brokiga skara kommer inte bli helt enkelt. Tre orter blir en lagom test-runda för alla inblandade.

– Vår norska pianist Atle Klinke är nervös eftersom han aldrig besökt någon av de här svenska städerna förr. Han är orolig för att han ska tappa bort sig i lokaltrafiken, avslöjar Björn. Sedan har alla sina egna önskemål och krav på allt från hotellrum till valet av transportsätt. Ulf och Margareta vill flyga så mycket det går, medan Kjell vill åka kommunalt. Så det är ett jäkla sjå att hålla alla nöjda.
– Ja de är ju ytterligheter allihopa. Alla kräver särbehandling. Eller nästan alla, varken Haider eller Hans Skägga har ställt några krav vad jag vet, säger Petter. Allram propsar på en egen buss, men vill ändå "tjinga" bästa platsen i den gemensamma. Det är rörigt för producenterna på Kahlo att få ihop. Men alla är otroligt laddade och glada över denna turne! Vi med!

SCANDINAVIAN PUPPETS
Petter Lennstrand har skapat och producerat många tv-program som till exempel “Höjdarna”, “Janne och Mertzi” och “För alla åldrar”. Hans senaste egna projekt var långfilmen “Upp i det blå” som hade premiär 2016. Petters mest kända skapelse är troligen figuren Allram Eest som hade en egen talkshow på SVT som hette “Allra mest tecknat”. Senare dök han upp i flera andra sammanhang som Melodifestivalen, julkalendern och på Grammisgalan. Petter var även med som dockspelare i den hyllade tv-serien “Operation Klotty” som hade premiär på SVT våren 2019. I den spelade han bland annat Klotty själv, Margareta Cooperschmidt samt gängledaren Risto.

Björn Carlberg har länge varit verksam dockspelare och var bland annat med i julkalendern “Allram’s Höjdarpaket” där han spelade dockan Lipton. Han ligger även bakom kultserien “Kjell” som först hade premiär på ZTV men som sedan gjorde en andra säsong på SVT och en julkalender på TV4. Björns senaste projekt var den hyllade tv-serien “Operation Klotty” som hade premiär på SVT våren 2019. För den skrev han manus samt spelade de flesta av karaktärerna tillsammans med Petter Lennstrand.

Mer information
Kahlo.se/dockhumor

Föreställningen vänder sig främst till vuxna, men har man lite större barn som vill gå så är de också varmt välkomna

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Speltid: 120 min totalt med paus.
Kategori: [Humor] [Show]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 13 mar 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14406

Till förstasidan >>