Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE) Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
Giraffens ABC Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
En broschyr för allvarstid Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
Malmö Saluhalls 9-års Jubileumsfest JUBILEUMSFEST
Den 8 november fyller vi 9 år och firar med fest. Ett matmingel med 13 välkomponerade smakupplevelser, inspirerade av höstens skörd. Vi dimmar ner belysningen, tar fram mixerbordet och skapar feststämning tillsammans med vår DJ Alexis & Co.
En improviserad klassiker! En unik och humoristisk improviserad föreställning där vi "skriver om" en litterär klassiker; Jane Eyre av Charlotte Brontë.
Visning av Torups slottsbibliotek Välkommen till Torups slott - en av Nordens bäst bevarade renässansborgar från 1500-talet! På en guidad specialvisning av slottets bibliotek får du se dess intressanta samlingar som återspeglar familjerna Coyet och von Leithners tid på Torup.
Med anledning av rådande situation med det nya coronaviruset har konserten med Somi den 14 maj tyvärr blivit inställd. Vi arbetar för att konserten ska bli av under hösten 2021, men inget datum är satt ännu så din biljett kommer inte vara giltig på det nya datumet. Återköp senast 14 juni. Håll utkik på www.victoria.se för nytt datum.
DREAMING ZENZILE
Sångerskan och låtskrivaren Somi Kakoma blandar på ett unikt och stilfullt sätt modern soul, jazz och pop med influenser av afrikanska klanger och rytmer. Hon är född och uppvuxen i Illinois med rötter i Rwanda och Uganda. Somi släpper under våren sitt nya album "Dreaming Zenzile: The Reimagination Of Miriam Makeba", där hon genom vackra och nya arrangemang berättar historien om den legendariska sydafrikanska sångerskan och politiska aktivisten Miriam Makeba. En själfull hyllning till Makebas extraordinära bidrag till afrikansk populärmusik och global jazz.
Dreaming Zenzile äger rum på natten till Makebas sista framträdande och är en poetisk framställning av verkliga och drömda upplevelser. Föreställningen innehåller både originalmusik och nytolkningar av Makebas populära repertoar. "Zenzile" är Makebas förnamn som betyder ”du har gjort det mot dig själv” på hennes modersmål Xhosa.
Somi Kakoma föddes i Illinois 1981 till föräldrar som invandrat från Rwanda och Uganda. Hon släppte sitt debutalbum 2003 och har sedan dess byggt en karriär med sitt unika en transatlantiska sound. Hennes senaste album Petite Afrique (Sony 2017) är en vågad och relevant omformning av vad "jazz" och "afrikansk musik" betyder - både var för sig och för varandra. Albumet, som berättar historien om afrikanska immigranter mitt i ett gentrifierat Harlem i New York, vann 2018 NAACP Image Award för Outstanding Jazz Album.
Somis musik sträcker sig över världarna av afrikansk jazz, soul och pop med en nyvunnen lätthet och en röst som Vogue Magazine helt enkelt kallar ”Superb!"
På scen: Somi – sång Hervé Samt – gitarr Gino Chantoiseau – bas Toru Dodo – piano Arnaus Dolmen – trummor
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.