Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Varieté Victoria
Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
 
  Mera >>
 
  När Nalle försvann
Varietéinspirerad dockmusikal med Apolonia Musikteater. Musik i Syd, Malmö på Moomsteatern.
 
  Mera >>
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
  Nåt slags monster
Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt. på Göteborgs Dramatiska Teater
 
  Mera >>
 
  MUSIKALFAVORITER MED OSCAR PIERROU LINDÉN
Varmt välkommen till en stämningsfull musikaleftermiddag i Torups vackra Stenlada!
 
  Mera >>
 
  Ojdå! ...en till!?
Denna hisnande roliga förväxlingskomedi utspelar sig i ett förmöget hem i mitten av förra seklet.
 
  Mera >>
 
  Sagan om Vanten
Finns det hjärterum så finns det stjärterum och i en vante kan alla samsas och få plats. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Djur & oljud

Frej älskar djur och vill dela sin kunskap med barnen – men en hemlig låda stjäl hans uppmärksamhet?
Vad finns i den? Och varför får den inte öppnas?

 
  Mera >>
 
  É.T.É
Med sin alldeles egna klangvärld bjuder É.T.É på ett uttrycksfullt möte mellan tradition och nyskapande. Trion från Québec rör sig med självklarhet mellan finstämda arrangemang, pulserande rytmer och förtrollande melodier.
 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

I förnekandets omgivningar    

 
 
UKON

Redan i rubriken på sin klassiska artikel ”Jag vet mycket väl, men ändå …” visar franske psykoanalytikern Octave Mannoni på en språklig formel som lägger försvarsmekanismen Verleugnungs logik i öppen dager, den jag-klyvning som delar upp psyket i två delar, en sida som känner till de faktiska omständigheterna och en annan som tycks handla i motsättning till denna vetskap. Verleugnung brukar översättas med Förnekande och med hjälp av Mannonis artikel kommer vi att diskutera exempel på förnekandets uttryck idag och jämföra dem med en annan närliggande försvarsmekanism, Verneinung, Negeringen.

Inför seminariet förväntas deltagare att ha läst Octave Mannonis artikel, ”Jag vet mycket väl, men ändå …”, publicerad i Psykoanalytisk Tid/Skrift, 2004: 8-9. Texten finns att ladda ner som PDF här.

”I förnekandets omgivningar” är den tredje fristående delen av ”Aning hardcore”. Ett extra spår som löper parallellt med föreläsningsserien ”psykoanalytisk salong – sexualitet * 5”. Det är till för dig vars begär efter psykoanalytisk och existentiell utforskning manar dig att gå steget längre. Varmt välkommen.

I seminariepriset ingår även föreläsning och performance på kvällen. För den som enbart vill gå på föreläsning och performance finns biljetter att köpa här.


Speltid: 120 min.
Kategori: [Föreläsning]
Hemsida: https://aningffp.wordpress.com/

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan mån 21 okt 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14137

Till förstasidan >>