Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Caixa Cubo (BR)
Med inspiration från brasilianska 70-talsgrooves och samba-jazz-traditionen skapar denna jazztrio från São Paulo ett helt eget sound – med en modern twist. De rör sig fritt genom det rika, rytmiska brasilianska musiklandskapet och väver samman tradition med samtida jazzinfluenser. Med en livfullhet och experimentlusta som fångar essensen av São Paulos dynamiska musikarv, rör sig trion sömlöst mellan det eleganta och det surrealistiska.
 
  Mera >>
 
  Maleficium – en stadsvandring om häxprocesserna i Malmö
Stadsvandring i Malmö i spåren av häxprocesserna i Malmö under 1500-talet.
 
  Mera >>
 
  Linearity
- It’s not easy being straight.
Dansföreställningen "Linearity" visar på den till synes hopplösa uppgiften att i en oregelbunden värld utgå ifrån enbart räta linjer.
På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
  LINEARITY – JOSHUA MONTEN
Som att se Sisyfos rulla sin sten uppför berget, visar ”Linearity” den fascinerande oändliga uppgiften att påtvinga rakhet på en oregelbunden värld.
 
  Mera >>
 
  Hebbes sisters & Duo Sentire
De sjönsjungande Hebbes sister 
Josefin, Emelie och Maria tar oss med på en förtrollande resa.
Duo Sentire är Lars-Inge Bjärlestam på cello och Ulrika Hebbe vid pianot.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - Framflyttad
En musiksaga för alla från 6 år. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
  AFTER FÖRIS MED VEM?

AFTER FÖRIS föreställning med VEM?

 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Näss - Cie Massala    

 
 
Cie Massala

Näss har fötts ur kontrasten mellan en framåtskridande modernitet och hårt fastlåsta traditioner i det marockanska samhället. Fouad Boussouf, koreograf, dansare och grundaren till Cie Massala låter motpolerna samspela.

Med en fot i Marocko och den andra i Paris-förorten Val-de-Marne lånar kompaniet uttryck från stilar som hiphop, samtida dans och nycirkus. Marockanska folkdanser har också fått inspirera. Allt från krigsdanserna taskiouine och reggada med sina rytmiska trumslag till ahidous, en mer festlig dans med tamburin och kollektiva handslag. Resultatet är en fusion av de sju dansarnas energier och kroppar. Med hög teknisk skicklighet låter de oss se kraften och konflikten i att komma samman.

Turnerar med Dansnät Sverige.


Kategori: [Dans]
Hemsida: http://www.dansstationen.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan tis 24 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14051

Till förstasidan >>