Visa alla 121 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Daniel Karlsson Trio
Daniel Karlsson räknas av en enig jazzpress som en av Sveriges främsta jazzpianister och bandledare. Som kompositör och musiker har han hyllats och prisats med flera av jazzvärldens mest prestigefyllda utmärkelser. Tillsammans med basisten Christian Spering och trummisen Fredrik Rundqvist har Daniel Karlsson Trio bland annat mottagit en Grammis, Gyllene Skivan, SR:s Jazzkatten och Jazzkannan. Musiken, som är skriven av Karlsson själv, präglas av ett distinkt och utåtriktat uttryck. Den rör sig skickligt mellan 60-talsjazz, soul och pop, samtidigt som den bär på en tydlig nordisk klangbotten.
 
  Mera >>
 
  Morgonrode (NO) // POST-SUN-VISION (SE) Nordic Nights #15
Målande improvisation och oemotståndlig gränslöshet.

Det går emot december, och vad är väl bättre än att sjunka in i en värld av målande kompromisslös och oemotståndlig improvisation, jazz och folkmusik! Norska Morgonrode har satt sin unika prägel på var gränserna för folkmusik går och möter här svenska Post-Sun Vision, prisbelönta för sitt nyskapande trio-sound.
 
  Mera >>
 
  Moa Lignell
Pop, vispop och folk – ärlig, innerlig och full av nerv. Musik med både sårbarhet och kraft. Med varje låt öppnar sångerskan och låtskrivaren Moa Lignell dörren till sina tankar och känslor. Med sina personliga texter har Moa en unik förmåga att skildra livets skörhet och styrka. Hennes melodier är innerliga, hennes språk är ärligt – och tillsammans bildar de ett eget ljudlandskap där vardagens små och stora ögonblick får ta plats.
 
  Mera >>
 
  Mattias Alkberg
Artisten och poeten Mattias Alkberg gör ofta en slags balansakt vid ruinens brant, på både ett personligt och ett samhälleligt plan. Inför detta intar han dubbla positioner: han välkomnar katastrofen men gör det med ett envetet motstånd. Han ger sig aldrig när det kommer till att ge upp ännu en gång.
 
  Mera >>
 
  Kattkabaré
Musik, humor och teatermagi för de riktigt små. På Teater 23, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nynningen
Nynningen är ett av 70-talets mest legendariska proggband och har sedan återkomsten på Pustervik i Göteborg 2016 fortsatt att leverera sin karaktäristiska blandning av rock, jazz, improvisation och folkmusik – alltid med starka texter på svenska.
 
  Mera >>
 
  Snögubben
Lilla O, i stolt samarbete med Orionteatern, presenterar föreställningen Snögubben. En gnistrande vintersaga om fantasins kraft, om de vuxnas alla tråkiga måsten och om lekens magiska äventyr. Skådespelarnas fysiska berättande blandas med sprakande skuggspel och nyskriven musik i en visuell barnföreställning.
 
  Mera >>
 
  HOPPETS DÖTTRAR av och med Teater Ariadne
Det började med Ett Drömspel av August Strindberg och slutade med en hoppfullt dystopisk och skruvad samtidskommentar, med inslag av dans, musik och ljusblåa presenningar.
 
  Mera >>
 
  MUISTI

MUISTI är en upplevelse skapad av InSite tillsammans med personer med finsk bakgrund i Malmö.

 
  Mera >>
 
 


Alla 121 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

OLA ÅKERMAN/TONY KOFI QUINTET: CELEBRATING ELLINGTON    

 
Foto: Marie Chowdhury och Soren Aagaard  
I lekfull symbios mellan saxofon och trombon, med virvlande arrangemang och tematiska variationer som fascinerar, ger den brittiske jazzstjärnan Tony Kofi och veteranen Ola Åkerman oss en glädjefylld och svängig konsertupplevelse i jazzlegenden Duke Ellingtons anda. På scen bildar de kvintett tillsammans med ett gäng eminenta musiker: pianisten Mathias Landæus, basisten Nils Bo Davidsen och trummisen Cornelia Nilsson. Om du gillar energiska uttryck, välpolerat samspel och glädje, då är denna kväll din.

Repertoaren består Ellingtonlåtar, vissa oerhört välkända andra mindre spelade men alla är mästerverk i sin egen rätt. Dessa kompletteras med originalmusik som direkt tar avstamp i Ellingtons musik. Låtarna kommenterar Ellingtons musik och ser till att placera konserten just nu vid det tillfälle när den spelas.

Kvintetten bildades efter att Ola och Tony mötts på London Jazz Festivalm och kom överens om att prova någonting tillsammans. Som utgångspunkt för sitt musicerande valde de Ellingtons musik som är så rik och ger många ingångar till att spela i traditionen samtidigt som man kan sig stora friheter. Låtarna är så starka så att de i princip tål vad som helst. Ola ringde ihop ett band i Malmö/Köpenhamnsregionen med några av sina favoritmusiker och redan vid första tillfället hittade bandet en stark musikalisk gemenskap som framförallt märks för publiken i den stora glädjen och entusiasmen inför musiken och samspelet. Gruppen präglas av en hängivenhet till musiken och en stark scennärvaro. Till detta ska tilläggas att allting svänger maximalt. ”It Don’t Mean a Thing if it Aint got That Swing”

På scen:
Tony Kofi (UK) – alt och barytonsaxofon – Sinnrik. Känslostark. Omsorgsfull. Kofi är en av Englands stora jazzstjärnor och en högt respekterat hard-bop multi-instrumentalist med breda musikaliska anor, ett flertal priser och ett alltid expressivt uttryck. Han har spelat och spelat in med en lång rad kända musiker (Ornette Coleman, Abdullah Ibrahim, The World Saxophone Quartet, Macy Gray, Harry Connick etc.)och är också verksam som ledare för sina egna projekt och har spelat in flera väl mottagna album.

Ola Åkerman – trombon – är känd som storbandsmusiker i band som Monday Night Big Band och Tolvan Big Band. Han är också flitig på jazzscenen i Köpenhamn med olika band såväl som på hemmaplan i Malmö. Även han har släppt plattor och drivit olika band under sin karriär som jazztrombonist.

Mathias Landæus – piano – är en fantastisk pianist som konstant driver egna projekt på högsta nivå bland med sin egen trio.

Nils Bo Davidsen – bas – är mycket anlitad i Köpenhamn och internationellt som en otroligt lyhörd och hårt svängande basist.

Cornelia Nilsson – trummor är ett våra stora stjärnskott just nu. Bosatt i Köpenhamn och med en stor verksamhet i hela Skandinavien och resten av Europa.

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 06 sep 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13857

Till förstasidan >>